Reklama

Na náměstí v Bílovci se otevírá knihkupectví, kavárna a galerie v jednom

  • 17. října 2018,
  • 16:35

V pátek 19. října budou v nově zrekonstruované historické budově na Slezském náměstí v Bílovci otevřeny nové prostory knihkupectví, kavárny a galerie MonAmi. Slavnostní ráz dne podtrhne vernisáž výstavy obrazů Jitky Škarohlídové a Petry Šípkové, která zde bude k vidění do 20. listopadu.

Reklama

Nové prostory prošly citlivou rekonstrukcí v hodnotě zhruba 750 tisíc korun a jsou opravdu mimořádné. Návrh interiéru kavárny je dílem výtvarnice a malířky Jitky Škarohlídové, která se kromě jiného věnuje i scénografii.  Klenby jsou sklenuty několika pruskými plackami na pasech a s moderním osvětlením získal prostor poetickou atmosféru přímo vybízející k besedám a setkáváním. „Rekonstrukci hradili majitelé kavárny s tím, že městu nebudou platit po dobu čtyř let nájem," říká starosta Pavel Mrva a dodává, že město tak získalo důstojný objekt pro oživení společenského života na náměstí.

„I v nových prostorách zůstáváme u původního konceptu knihkupectví, kavárny a galerie,“ říká majitelka MonAmi Jana Vařáková. „Díky většímu a zajímavému prostoru můžeme nabídnout nejen komfortnější prostředí, ale chceme rozšířit také nabídku knih, kavárenských služeb a debat nad kávou. A chceme se zaměřit i na jiné malé literární tvary, například budeme pořádat páteční hudební večery a debaty v podobě malého literárního setkávání," říká s tím, že galerie se průřezově zaměří na představení současného umění regionu, tedy na grafiku, malbu, klasické sochy i plastiky. „V předvánočním období se u nás uskuteční prodejní výstavy prací hned několika výtvarníků – akademického malíře Stanislava Lubojackého, Tomáše Oslizloka, šperkařky Dany Rygarové, fotografa Jiřího M. Doležela a grafika Vaška Šípoše, který je výtvarným patronem naší galerie. Doufáme, že se kavárna stane atraktivním místem pro trávení volného času a setkávání všech generací," zve Jana Vařáková do nových prostor.

Kavárna MonAmi není jediným objektem, který na Slezském náměstí v Bílovci získal novou tvář. „Zrekonstruovány byly i tři bytové domy u městského úřadu. Budovy s 24 bytovými jednotkami, které prošly první etapou rekonstrukce, mají nové zateplení, omítku, izolaci půdních vestaveb i nové venkovní dveře, včetně schránek a zvonků, a byla opravena schodiště směřující do komerčně využívaných prostor,“ upřesňuje starosta Pavel Mrva a upozorňuje na fakt, že na boční obvodové zdi jednoho objektů je památkově chráněná freska. „Během druhé etapy, která se uskuteční v příštím roce, budou opraveny anglické dvorky včetně roštů a zámečnických prvků, budou pročistěny dešťové kanalizace, opraveny komíny a zhotoveny izolace. A všechny domy budou mít novou střešní krytinu," dodává s tím, že hodnota celé rekonstrukce je zhruba 2,5 milionu korun.Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou kapelou

07.03. 19:00 - 23.01. 22:46
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Horkýže Slíže v Garáži - 1. koncert

20.03. 20:00 - 23.01. 22:46
Ostrava, RnR GARAGE Martinov

Veletrh SVATBA 2019

02.02. 10:00 - 03.02. 15:00
Ostrava, Výstaviště Černá louka v Ostravě, pavilon A

Beskydská stavební, a.s.
Frýdek-Místek
od 100 Kč

Detail

BOSWELL GROUP a.s.
Ostrava-město
od 13 350 Kč do 20 000 Kč

Detail

Pharm Invest s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu