Na náměstí v Bílovci se otevírá knihkupectví, kavárna a galerie v jednom

  • 17. října 2018,
  • 16:35

V pátek 19. října budou v nově zrekonstruované historické budově na Slezském náměstí v Bílovci otevřeny nové prostory knihkupectví, kavárny a galerie MonAmi. Slavnostní ráz dne podtrhne vernisáž výstavy obrazů Jitky Škarohlídové a Petry Šípkové, která zde bude k vidění do 20. listopadu.

Reklama

Nové prostory prošly citlivou rekonstrukcí v hodnotě zhruba 750 tisíc korun a jsou opravdu mimořádné. Návrh interiéru kavárny je dílem výtvarnice a malířky Jitky Škarohlídové, která se kromě jiného věnuje i scénografii.  Klenby jsou sklenuty několika pruskými plackami na pasech a s moderním osvětlením získal prostor poetickou atmosféru přímo vybízející k besedám a setkáváním. „Rekonstrukci hradili majitelé kavárny s tím, že městu nebudou platit po dobu čtyř let nájem," říká starosta Pavel Mrva a dodává, že město tak získalo důstojný objekt pro oživení společenského života na náměstí.

„I v nových prostorách zůstáváme u původního konceptu knihkupectví, kavárny a galerie,“ říká majitelka MonAmi Jana Vařáková. „Díky většímu a zajímavému prostoru můžeme nabídnout nejen komfortnější prostředí, ale chceme rozšířit také nabídku knih, kavárenských služeb a debat nad kávou. A chceme se zaměřit i na jiné malé literární tvary, například budeme pořádat páteční hudební večery a debaty v podobě malého literárního setkávání," říká s tím, že galerie se průřezově zaměří na představení současného umění regionu, tedy na grafiku, malbu, klasické sochy i plastiky. „V předvánočním období se u nás uskuteční prodejní výstavy prací hned několika výtvarníků – akademického malíře Stanislava Lubojackého, Tomáše Oslizloka, šperkařky Dany Rygarové, fotografa Jiřího M. Doležela a grafika Vaška Šípoše, který je výtvarným patronem naší galerie. Doufáme, že se kavárna stane atraktivním místem pro trávení volného času a setkávání všech generací," zve Jana Vařáková do nových prostor.

Kavárna MonAmi není jediným objektem, který na Slezském náměstí v Bílovci získal novou tvář. „Zrekonstruovány byly i tři bytové domy u městského úřadu. Budovy s 24 bytovými jednotkami, které prošly první etapou rekonstrukce, mají nové zateplení, omítku, izolaci půdních vestaveb i nové venkovní dveře, včetně schránek a zvonků, a byla opravena schodiště směřující do komerčně využívaných prostor,“ upřesňuje starosta Pavel Mrva a upozorňuje na fakt, že na boční obvodové zdi jednoho objektů je památkově chráněná freska. „Během druhé etapy, která se uskuteční v příštím roce, budou opraveny anglické dvorky včetně roštů a zámečnických prvků, budou pročistěny dešťové kanalizace, opraveny komíny a zhotoveny izolace. A všechny domy budou mít novou střešní krytinu," dodává s tím, že hodnota celé rekonstrukce je zhruba 2,5 milionu korun.Tatarák na ex / představení

13.06. 19:00 - 20.04. 2:14
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Shakespearovské slavnosti 2019

15.07. 20:30 - 12.08. 22:00
Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Jaroslav Svěcený a Václav Mácha / koncert

18.05. 19:00 - 20.04. 2:14
Ostrava, DK Akord, Ostrava

Autoslužby JANOUŠEK s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč

Detail

SKI Bílá - Služby s.r.o.
Frýdek-Místek
od 100 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu