FNO má jedno z nejmodernějších perinatologických center v Česku

  • 10. ledna 2019,
  • 17:46

Ve čtvrtek 10. ledna FNO slavnostně otevřela nový Pavilon péče o matku a dítě. Je propojený s Gynekologicko-porodnickou klinikou FNO a jeho součástí jsou i zcela nové prostory Oddělení neonatologie. „Díky investicím v celkové výši 330 milionů korun teď má Moravskoslezský kraj k dispozici jedno z nejmodernějších perinatologických center v republice s kapacitou až 2 700 porodů ročně, řekl doc. MUDr. Petr Vávra, Ph.D., ředitel FNO.

Reklama

Nový pavilon umožní sjednocení všech pracovišť Gynekologicko – porodnické kliniky pod jednu střechu a tím ubudou mnohdy komplikované převozy a hlavně dojde k rozšíření celého perinatologického centra. Klinika je vybavena nejmodernějším přístrojovým vybavením, na které nemocnice v rámci podpory českých perinatologických a onkogynekologických center získala z evropských fondů téměř 150 milionů korun. Jde o zcela nové vybavení pro neonatologii a porodnická část centra získala kromě jiného tři ultrazvukové přístroje nejvyšší třídy v hodnotě přes 10 milionů korun. „Porodní sál je kompletně vybaven špičkovým monitorovacím systémem, zcela nové přístrojové vybavení máme i na JIP. Onkogynekologové budou nově pracovat s moderní  laparoskopickou soustavou s velmi vysokým rozlišením i s novými technologiemi umožňujícími kvalitnější zobrazovaní uzlin. Zcela nový bude i onkogynekologický stacionář pro pacientky podstupující chemoterapii. Vše, o čem hovořím, výrazně zkvalitní léčebnou péči,“ popisuje jednotlivá pozitiva doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, pověřený vedením kliniky, a dodává, že Gynekologicko-porodnická klinika FNO má za sebou velmi úspěšný rok. „Došlo k výraznému vzestupu počtu porodů i k prohloubení všech trendů, na které jsme se zaměřili. Například jde o pokles prováděných císařských řezů a zlepšení centralizace péče o riziková těhotenství a dvojčetná těhotenství. Kromě toho se nám také podařilo výrazně posílit onkologický tým.“

Zásadní posun spatřuje docent Šimetka v tom, že díky novému pavilonu vznikne v prostorách současného oddělení patologických novorozenců stanice pro ženy s rizikovým a patologickým těhotenstvím. Přibudou nadstandardní pokoje a pokoje pro ženy po císařském řezu. Ty dříve musely být kvůli nedostatku lůžek často  umístěny na JIP, takže byly odděleny od dítěte i partnera. „Ze strany rodiček je to velice vítaná služba, protože díky tomu nepřijdou o nejhezčí první okamžiky po porodu,“ vysvětluje docent Šimetka a dodává, že díky přístavbě může klinika rozšířit i počet ambulancí.  Zkrátí se tak objednací lhůty a nová vyšetřovací polohovatelná lůžka nabídnou  pacientkám při vyšetření mnohem větší komfort. Přibyly také přednáškové místnosti a jeden porodní pokoj.

Oproti roku 2017, kdy musel být provoz Gynekologicko-porodnické kliniky FNO kvůli přestavbě omezený, loni počet porodů neustále vzrůstal. Za 12 měsíců uplynulého roku se ve FNO narodilo 2443 dětí. A to je nejvíce za 20 let . V 98 případech jsme na svět pomohli dvojčatům a také jedněm trojčatům.

Do Fakultní nemocnice v Ostravě přijíždějí porodit ženy z jiných regionů i ze zahraničí, a to především proto, že patříme k porodnicím, které jsou vstřícné k požadavkům budoucích rodičů. Dokonce není výjimkou, že u nás rodí přirozenou cestou ženy i po dvou císařských řezech.

„Jako klinika s evropskou akreditací EBCOG pro gynekologii a porodnictví přijímáme stážisty z jiných nemocnic. Chceme získat také Evropskou perinatologickou akreditaci. Pokud se nám to podaří, budeme třetím takto akreditovaným perinatologickým centrem v České republice“, uzavírá doc. Šimetka.Beats for Love 2019

03.07. 16:00 - 06.07. 0:00
Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

Barbie slaví 60. narozeniny ve Forum Nová Karolina

11.03. 10:00 - 31.03. 18:00
Ostrava, Forum Nová Karolina, Ostrava

KREATIV JARO 2019

29.03. 10:00 - 31.03. 16:00
Ostrava, Výstaviště Černá louka v Ostravě, pavilon A

Drahomír Kurečka
Nový Jičín
od 20 000 Kč

Detail

Tatry mountain resorts CR, a.s.
Frýdek-Místek
od 17 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

MUDr. Martina Majnušová
Opava
od 40 000 Kč do 60 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu