Předvánoční Souznění nabídne koledy i vzpomínku na Beatles

  • 15. listopadu 2019,
  • 17:46,
  • PR

Letošní ročník Mezinárodního festivalu Souznění nabídne více než 400 hudebníků, zpěváků, tanečníků a účinkujících různých žánrů – od koled až po duchovní tvorbu a slavné písně Beatles.

K největším novinkám, které festivaloví nestoři připravili pro předvánoční čas od 12. do 15. prosince, patří například angažování frontmana kapely Lake Malawi Alberta Černého, kterého publikum zná i z  Charlie Straight. „Lake Malawi za sebou mají pres 300 koncertů v ČR, Polsku, Velké Británii, Rakousku a na Slovensku. Vystupovali na britském The Great Escape Festival v Brigtonu, znají je návštěvníci Colour of Ostrava i Rock for People. Úspěšně reprezentovali ČR na Eurovision letos v Izraeli. Nikdy ale nebyli hosty Souznění, a proto se Albert jako sólista objeví v programu závěrečného galakoncertu,“ říká dramaturg a ředitel MF Souznění Zdeněk Tofel.  

Mnohé jistě potěší spojení pěveckých hvězd, jakými jsou Ondřej Ruml, Hana Fialová, Lenka Szabó Hrůzová nebo Fernando Saunders, do jediného programu zmíněného velkoryse pojatého galakoncertu, který se uskuteční na závěr celého Souznění ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vedení doprovodných orchestrů a kapel se ujmou dirigent Matěj Voda a hráč na klávesy, dramaturg, autor scénáře galakoncertu Jaromír Kračmer. „Všechny nás svedla dohromady úcta k legendám, a tak si zahrajeme Beatles, jejichž legendární poslední album Abbey Road vyšlo před 50 lety,“ uvedl Z. Tofel.

Premiéru bude mít na letošním Souznění Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, na které vyrostli umělci působící v Cirku La Putyka, divadle Husa na provázku, hvězdy televizních pohádek, jakou je Kamila Janovičová z Tajemství staré bambitky nebo mezinárodně uznávaná pěvkyně Pavla Flámová, absolventka Schole Cantorum Basiliensis.

„Velký prostor dostane etnická hudba - folklor. Z neprobádaného světa této hudby se letos na Souznění poprvé objeví vynikající korsický Meridianu, vokálně-instrumentální kvartet, který usiluje o zachování autentičnosti starého zpěvu francouzské Korsiky,“ upozornil šéf festivalu Tofel.

Souznění bude ve svátečním čase nabízet také adventní a duchovní hudbu, jakou produkují Musica figuralis a Ensemble Versus, vánoční zvyky, koledy, bohaté lidové tradice i písně s religiózní tématikou v podání Musicy Folklorica, souborů Baldrián, Valášek, Ostravica, Valašský vojvoda, slovenské Gajdošské ľudové hudby Beskyd a mnohých dalších. 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled, řemesel i gastronomie začne ve čtvrtek 12. prosince ve Frýdku-Místku v kostele svatých Jana a Pavla chrámovou a duchovní hudbou. Tam mimo jiné vystoupí i hvězdný barytonista Tomáš Král. V pátek se Souznění přesune do Kunčic pod Ondřejníkem, kde bude patřit především Haně Fialové, nositelce Ceny Thálie. Sobota 14. 12. bude vyhrazena Kozlovicím. Do nich zavítají zahraniční hosté a také domácí kulturní dědictví v podobě tanečníků Ověnžoku (Owiynziok), svérázného tance ze slezsko-polsko-slovenského trojmezí. V neděli se pak festival uzavírá koncertem v Ostravě - Mariánských Horách a velkým galakoncertem ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Vstupenky budou v prodeji v místech konání koncertů, venkovní program je zdarma, lístky na galakoncert si lze zajisti i v Turistickém informačním centru ve Frenštátě p. R.
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Libor Pindur, pracoviště
Opava
od 14 600 Kč/měsíc

Detail

TEPLOTECHNA Ostrava a.s.; Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků