Mezi hlavní důvody, proč se zajímat o asijské akcie, může být zejména diverzifikace investičního portfolia. Dále je zde možnost vyššího výnosu oproti klasickým rozvinutým trhům, kam spadá akciový trh USA nebo Evropy.
Tento článek vyjadřuje pouze názor jeho autora a nejedná se o investiční doporučení ani finanční poradenství.
Proč investovat do čínských akcií
Možnost výnosů z čínských titulů, včetně tamních zaběhnutých, velkých čínských firem (tzv. “blue chip akcií”) je vzhledem k celkové rizikovosti obecně vyšší. Na rizika se zaměříme v následující kapitole. Lze jednoduše říct, že Čína má u akcií poměrně výhodný poměr rizika vůči potenciálním ziskům (výnosům) z investic.
O diverzifikaci usiluje mnoho obchodníků. Pokud jde o držení akcií, není vždy vhodné investovat pouze do jednoho trhu, například jen do akcií USA. Čínské akcie mohou pomoci s rozdělením portfolia a tím i s optimalizací možných rizik a výnosů tohoto portfolia.
V neposlední řadě investice do čínského trhu znamená možnost získat výnos z významného posunu tamní ekonomiky z téměř čistě industriální na softwarovou a finanční. Někteří analytici totiž předpovídají, že tento posun může ohrozit konkurenceschopnost firem z Evropy a USA na světovém trhu. Jde tak o formu “pojistky” (nebo také “hedge”), pokud by čínský trh absorboval kapitál ze západních zemí a nadále významně rostl.
Proč neinvestovat do čínských akcií
Jeden z nejpalčivějších problémů může být regulace. Na podzim roku 2020 vstoupil v USA v platnost zákon o odpovědnosti zahraničních společností. Na jeho základě se požaduje, aby zejména čínské firmy otevřely své účetní knihy americkým auditorům. A právě od konce roku 2020 jsou některé z čínských titulů v pozvolna klesajícím trendu.
Regulace je ale problém taky v mateřské zemi těchto společností. Čína má stále komunistický režim a vládne jí jediná strana. Jak již tomu v minulosti bylo, tamní vláda může zasadit určitému oboru “ránu” v podobě například zákazu nebo velkého omezení činnosti. V takovém případě mohou přežít podniky, které se včas přesunou mimo Čínu, čímž ale přijdou o mnoho výhod jako jsou levné suroviny a levná pracovní síla.
Někteří analytici také tvrdí, že po přibližně dvou dekádách může ekonomický růst Číny více či méně pozvolna klesat. Ačkoli se růst firem nezastaví úplně, dojde potenciálně k ochlazení růstu. V případě, že budou investoři v očekávání vyšších zisků, než jaké budou čínské podniky mít, může to srazit cenu jejich akcií dolů. A to i přesto, že se společnostem fakticky bude dařit dobře.
Kde obchodovat čínské akcie?
Pro obchodování čínských akcií můžeme doporučit brokera Etoro, akcie se u ně obchodují bez poplatku, můžete kopírovat i obchody ostatních obchodníků a tím si jednodušše vytvořit portfolio bez vlastního přičinění. Než však začnete obchodovat, rozhodně si přečtěte zkušenosti obchodníků s Etoro brokerem. Ať vás nic nepřekvapí.
Kromě Etora je v ČR také velice známý broker XTB, který rovněž nabízí obchodování akcií, dále pak Fio Banka nebo mobilní broker Revolut. Nám se však nejvíce líbí právě Etoro a to díky copytradingu, jednoduchosti a přehlednosti obchodní aplikace.
Vybrané čínské akcie
Níže si uvedeme informace o vybraných populárních akciích firem, které můžeme zařadit k čínským blue chip titulům.
Alibaba Group Holding (BABA)
Cena akcií společnosti Alibaba, kterou není třeba dlouze představovat, padá přibližně od začátku července. Alibaba je leader oboru e-commerce, který v Číně zavedl mimo jiné i svůj vlastní platební systém Alipay. Jednou ze zpráv vedoucích k dalším propadům bylo zařazení této technologické společnosti na seznam akcií, které mohou být vyřazeny z amerického trhu. Klesající trend na titulu navíc trvá již od podzimu 2020.
Případné vyřazení titulu z burzy by mělo na cenu zásadní roli. Investorům by se nadále velice ztížila možnost nákupu. Bylo by to velice špatné znamení o stavu společnosti, která by nedokázala vyhovět požadavkům amerického regulátora.
Na druhé straně společnosti se hospodářsky velmi daří. Sice snížila za poslední rok svůj provozní zisk, je stále zisková. Také růst čistého příjmu je poměrně vysoký - za rok 2022 na úrovni 30 %.
Nio Inc (NIO)
Společnost Nio je někdy označována za “asijskou Teslu”. Jde v posledních letech stále úspěšnějšího výrobce luxusních elektrických aut (EV). Jen v Číně se prodej tohoto typu vozů za první polovinu roku 2022 ztrojnásobil. Společnost uvedla v červnu letošního roku s velkým očekáváním nový EV model, se kterým chce konkurovat Volkswagenu, aktuálně svému největšímu rivalovi v oboru i v regionu. Nio má do budoucna velké plány. V roce 2024 má v plánu spustit prodej dostupnějších elektrických vozů. Od stejného roku si chce začít vyrábět vlastní baterie do aut.
Pokud jste jako investoři přesvědčení, že se oboru elektromobility bude dařit, sázka na čínský trh může být velice zajímavá.
Futu Holdings (FUTU)
V neposlední řadě se přesuneme do finančního sektoru. Futu Holdings Limited je přední čínský fintech poskytující makléřské služby na tamním trhu. Společnost nabízí on-line platformu pro investování a správu majetku svých klientů.
Digitální platforma Futu je oblíbená zejména pro svoji jednoduchost a pro funkce včetně tzv. “sociálního obchodování” tedy kopírování jiných úspěšných obchodníků. Futu má licenci pro obchodování s cennými papíry na těchto trzích: Hongkong, Singapur nebo Austrálie a USA.
Přestože je společnost jasným lídrem ve svém oboru, je stále vystavena velkému riziku souvisejícím s nejistotou na trzích. Mnoho zejména retailových investorů se může bát o své vložené prostředky a nebudou nadále investovat. Tím pádem potenciálně klesne objem zobchodovaných akcií, a tedy i poplatky, které jsou zdrojem příjmu společnosti Futu.