Kulturní dům v Bílovci bude mít zcela nový vchod

  • 19. září 2022,
  • 14:51,
  • PR

Kulturní dům v Bílovci, který byl postaven v roce 1929 jako tělocvična (Turnhalle) a nesl jméno sportovního činitele Jahna, zoufale volá po rekonstrukci. S ohledem na současnou složitou situaci v oblasti cen stavebního materiálu a služeb se proto vedení města Bílovce rozhodlo kulturní dům opravovat alespoň po částech. První větší opravy již započaly!

„Samozřejmě jsme zvažovali možnost celkové rekonstrukce, která by byla pro všechny strany nejlepší. Konečná částka by se však nyní vyšplhala opravdu do velké výše. Druhou verzí bylo investice do kulturního domu na čas zastavit. Čekání by se však mohlo protáhnout i na několik let. Přiklonili jsme se proto k variantě, že opravíme alespoň nezbytně nutné části tohoto kulturního domu. Důležité je konečně začít a uvědomit si, že léta se do této nemovitosti neinvestovalo, přestože se jedná o objekt, který je srdcem města a sdružuje občany nejen Bílovce, ale i okolních obcí při mnoha kulturních a zábavních akcích,“ vysvětluje starostka města Renata Mikolašová.

Navýšili jsme rozpočet a opravujeme

Město začalo s prvními opravami v roce 2020, kdy vše zkomplikovala koronavirová opatření a nedostatek pracovníků ve firmách. Další komplikací byl postupný nárůst cen materiálu i služeb. „V té době se nám podařilo opravit hlavně části, které to nutně vyžadovaly, jako byly děravé okapy nebo poškozená střešní krytina. Bylo nám jasné, že pokud chceme pokračovat, musíme stanovit priority a dům rekonstruovat postupně. Dalším krokem bylo tedy zpracování projektové dokumentace na opravu hlavního vchodu, který už je také v havarijním stavu, včetně bočního venkovního schodiště. Na základě této dokumentace schválilo v dubnu zastupitelstvo navýšení rozpočtu o 4,5 mil. korun, v červenci se nám pak podařilo schválit dodavatele a uzavřít smlouvu se společnosti Vladimír Malých – Hydroizomat. Samotná rekonstrukce potrvá do března příštího roku a její náklady by měly činit zhruba 4,2 mil. korun,“ doplňuje starostka.

Nové základy budou mít nosné sloupy i některé zídky

Město tak kompletně zrekonstruuje plochu před hlavním vstupem do kulturního domu, a to včetně řešení odvodnění plochy a vybudování zcela nových nosných konstrukcí sloupů se základy. Pro zlepšení stability konstrukcí budou nové základové konstrukce také pod zídkami, sloupy a schodišti. Původní kamenné zídky i s betonovými stříškami budou nahrazeny novými, které budou tvořeny z části z původních kamenných kvádrů a z části doplněné o nové kusy. Terasa získá novou velkoformátovou dlažbu a dojde k úpravě odvodu dešťových vod pomocí drenážního systému a odtokových žlabů. Ty budou napojeny do blízkých kanalizačních šachet. Současně získají dvě strany kulturního domu hydroizolaci až k základové konstrukci. Změní se také tvar a počet schodišťových schodů. Na jedné straně terasy bude dokonce schodiště odstraněno úplně a vznikne zde nová zídka. Nová zídka vznikne také v současném místě rohového schodiště u bočního vstupu. Nové schodiště bude přímé. Návštěvníci kulturního domu se mohou těšit také na nová nerezová zábradlí a madla.

Kvalitnější zázemí pro účinkující

„V dalším kroku bychom chtěli opravit zázemí pro účinkující, konkrétně místnosti vedle jeviště. Chystáme proto výběrové řízení na zhotovitele potřebné projektové dokumentace a položkového rozpočtu, který bude pokladem pro zařazení investice do rozpočtu města,“ dodává Renata Mikolašová.

Město v rámci tohoto plánovaného projektu chce snížit stropy v celé místnosti pro účinkující, vyměnit elektroinstalaci, vodovodní systém i topení. Chybět nebudou ani nové omítky a výmalba. Součástí této investiční akce je i vybudování nového sociálního zázemí, které zahrnuje sádrokartonové příčky, nové hlavní dveře a vytvoření dámské a pánské toalety, sprchového koutu a kuchyňského koutu včetně kuchyňské linky. Všechny místnosti budou mít samozřejmě nové podlahy.

*******

O kulturním domě

Objekt kulturního domu byl postaven v roce 1929 původně jako tělocvična (Turnhalle) a nesl jméno sportovního činitele Jahna. V roce 1946 byla tato německá tělocvična zcela vydrancována, upravena a název změněn na Národní dům a později pak Dům osvěty nebo Městské kulturní středisko. Tato příspěvková organizace města provozovala současný objekt z dotací města až do roku 2003. Poté objekt přešel přímo pod správu města a byl provozován odborem kultury a sportu. Od roku 2019 je Kulturní dům Bílovec součástí Kulturního centra Bílovec, p. o.GADO, s.r.o. - pracoviště Lidl Kravaře
Kravaře
od 107 Kč/hod.

Detail

VersaCo s.r.o., McPen papírnictví, OC FORUM Nová Karolina
Ostrava
od 23 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

X - servis park s.r.o.- Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků