FN Ostrava se zapojila do pilotního screeningového programu časného záchytu karcinomu plic

  • 21. září 2022,
  • 10:12,
  • PR

FN Ostrava se aktivně zapojila do pilotního screeningového programu, jehož smyslem je u kuřáků včas odhalit, a také včas začít léčit, karcinom plic. Zapojit se do něj mohou lidé mezi 55 až 74 lety, kteří kouří nebo kouřili 20 a více cigaret denně po dobu 20 let.

Zájemci o screening mají ve fakultní nemocnici vytvořeny potřebné podmínky pro vyšetření. Lidé, kteří nejsou kvůli jinému druhu plicního onemocnění v péči pneumologa, mohou oslovit praktického lékaře, který jim vystaví nezbytnou žádanku na vyšetření.

U nás jim provedeme nízkodávkové vyšetření na CT (LDCT) a podle jeho výsledku budeme postupovat dále. Pokud bude vyšetření LDCT negativní, bude výsledek zaslán zpět praktickému lékaři, který doporučí kontrolní vyšetření LDCT za rok nebo za 2 roky a zájemcům navrhne možnosti, jak se kouření zbavit,“ přiblížil postup nového preventivního programu primář Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy FN Ostrava MUDr. Bedřich Porzer a doplnil: „Pokud bude výsledek pozitivní, tak jej posoudí náš multidisciplinární tým, který navrhne další vyšetření a postup léčby.“

Zájemci s žádankou si mohou termín na toto preventivní vyšetření zaregistrovat online na titulní stránce webu fakultní nemocnice. Objednávkový formulář najdou na tomto odkazu: https://pacient.fno.cz/.

Ve FN Ostrava je každý měsíc přijato do léčby 20 nových pacientů s diagnózou rakovina plic. Doba léčby je individuální. Může trvat šest měsíců, ale také několik let. „Průměrný věk pacientů se pohybuje okolo 65 let, ale výjimkou nejsou ani lidé mladší. A v posledních letech přibývají ženy. Věříme, že se díky screeningovému programu podaří diagnostikovat pacienty v počátečním stádiu nemoci, u kterých bude možná operační léčba a lepší prognóza,“ uvedla MUDr. Radoslava Černeková, zástupkyně primáře Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy FN Ostrava.

V České republice onemocní rakovinou plic ročně 6 500 lidí a přibližně 5 500 pacientů na ni zemře. V 90 procentech je příčinou vzniku nádoru aktivní nebo pasivní kouření.

Více o screeningovém programu na: www.prevenceproplice.cz.Česká distribuční a.s. - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

Protektia s.r.o., prodejna LIDL (K Lávce)
Ostrava
od 18 500 Kč/měsíc

Detail

VersaCo s.r.o., McPen papírnictví, Avion shopping park Ostrava
Ostrava
od 23 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků