Alzheimerova choroba si v ČPZP vyžádala za pět let 737 milionů korun

  • 21. září 2022,
  • 10:17,
  • PR

Alzheimerova choroba je nejčastějším typem stařecké demence. Podle statistik se v roce 2020 v ČR s touto nemocí léčilo 68 120 pacientů. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) za léčbu svých klientů s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou uhradila za posledních pět let téměř 737 milionů korun. Od roku 2017 se tyto náklady zvýšily o 34,5 procenta. Vyplývá to z dat ČPZP.

„Za rok 2021 jsme poskytovatelům zdravotních služeb za péči o tyto pacienty zaplatili téměř 158 milionů a za předminulý rok dokonce 180 milionů korun. Meziroční snížení nákladů lze přičíst na vrub epidemie koronaviru, kdy došlo k vyššímu počtu úmrtí starších osob, což znamenalo méně poskytované a tudíž i vykázané péče,“ vysvětluje mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že ČPZP loni evidovala 2 895 pacientů trpících Alzheimerovou chorobou proti 2 980 pacientům o rok dříve.


Alzheimerova choroba patří k takzvaným neurodegenerativním onemocněním, kdy ubývá mozková hmota a vznikají nevratné změny v mozkových buňkách. Člověk postupně ztrácí paměť, činí mu problémy vykonávání běžných denních činností, má potíže s řečí, chová se zmateně až agresivně a je schopen zabloudit i ve vlastním domě. Propuká zejména u starších lidí nad 65 let. Onemocnět ovšem mohou i třicátníci. Začínající proces neurodegenerace lze odhalit pomocí specializovaných vyšetření dlouho před tím, že nemoc začne ovlivňovat každodenní život. Vhodnou terapií je pak možné zbrzdit postup nemoci a zlepšit kvalitu života.

Zdravotní pojišťovny pacientům s počínajícími příznaky Alzheimerovy nemoci hradí vyšetření u registrujícího všeobecného praktického lékaře. Praktický lékař na základě odebrání anamnézy a výsledků některých testů doporučuje a indikuje vyšetření u ambulantního specialisty: odborné vyšetření u neurologa, psychiatra, geriatra nebo u dalších odborných specialistů. V rámci těchto vyšetření jsou hrazeny i testy, kterými se zjišťují kognitivní funkce mozku, zejména paměť, různé krevní testy, vyšetření mozkomíšního moku nebo oční testy.

Z léčivých přípravků může ošetřující lékař předepsat pacientům tzv. kognitiva, látky zlepšující kognitivní funkce – paměť, učení se, vnímání, pozornost, koncentraci a rychlost myšlení. Léčivé přípravky jsou na lékařský předpis a jsou plně nebo částečně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Podle zdravotního stavu konkrétního pacienta hradí zdravotní pojišťovny akutní lůžkovou péči, respektive pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných (tzv. následná lůžková péče).

Pacienti s diagnózou Alzheimerova nemoc jsou také často klienty sociálních zařízení

Jsou to například domovy pro seniory, nebo zařízení zaměřená na pacienty s Alzheimerovou chorobou - Alzheimercentra. „Našim pojištěncům v těchto zařízeních hradíme poskytnuté zdravotní služby, což je péče ambulantních specialistů a praktiků, ošetřovatelská zdravotní péče poskytovaná všeobecnými sestrami v sociálních službách. Nehradíme péči sociální, tedy ubytování a stravu nebo úkony, které nejsou zdravotnického charakteru. Podmínkou je, že i tato pobytová zařízení sociálních služeb mají s ČPZP uzavřenou platnou rámcovou smlouvu,“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

ČPZP hradí na základě indikace lékaře i zdravotní péči poskytovanou ve vlastním sociálním prostředí pacienta: návštěvní služba lékaře v domácím prostředí pacienta, tzv. domácí péči (home care), kterou je ošetřovatelská péče a léčebně rehabilitační péče.

Podle doporučení České alzheimerovské společnosti, o.p.s, lze riziko rozvoje demence snížit dodržováním zásad zdravého životního stylu. Zhoubnému účinku Alzheimerovy choroby i jiných typů demencí se lze bránit také učením se cizího jazyka nebo objevením nových zájmů. Velkým přínosem pro zdravý mozek jsou společenské aktivity.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.Beskyd House s.r.o., MSK
Ostrava
od 40 000 do 80 000 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 49 500 do 49 500 Kč/měsíc

Detail

U ZÁMKU s.r.o. - pracoviště Kravaře
Kravaře
od 150 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků