Až do konce s těžkou nemocí. Doma. Spolu. Důstojně. Mobilní hospice spouští kampaň DOMA

  • 21. září 2022,
  • 10:41,
  • PR

“Když jsem byla malá, tatínek mě uspával a držel za ruku. Teď v šestačtyřiceti letech jsem ho za ruku držela já. Lehávala jsem u jeho kanape na provizorním lehátku a celou noc poslouchala, jak oddychuje a modlila se za něj. Poslední noc si k nám lehla i mamka, obě jsme směly být u toho vzácného okamžiku tatínkova vydechnutí. Směly jsme ho propustit a mohly jsme se vnitřně smířit i rozloučit.” vypráví Marie Mazancová, která se později stala dobrovolnicí v mobilním hospici.

Každým rokem narůstá počet pacientů, kteří zemřeli doma za podpory domácích hospiců. Bohužel stále je to jen zlomek lidí z těch, kteří by si to přáli. Zároveň se řada lidí do péče hospice dostane až v úplném závěru svého života, kdy mají před sebou pouze dny nebo dokonce jen několik hodin. “Příčin je několik. Proto bychom rádi naší kampaní DOMA. nejen veřejnosti, ale i ostatním poskytovatelům zdravotní péče, ukázali, že i o těžce nemocného pacienta se umíme v domácím prostředí postarat.” říká Monika Marková, předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelka Hospice sv. Štěpána.

Určitě jednou z příčin je i nedostatečná komunikace závažných zpráv včetně diagnózy a prognózy v čase aktivní kurativní léčby ze strany ošetřujících i praktických lékařů. Na druhou stranu pacienti nebo jejich rodiny ze strachu oddalují oslovení hospice. Tím bohužel přichází zúčastnění o možnost být v závěru života spolu, doma s podporou kvalitní zdravotní péče. Služby mobilních hospiců poskytují mnohem více. Kromě profesionální zdravotní péče poskytují také psychosociální služby jak umírajícím tak jejich rodinám a pečujícím.

“Kampaň DOMA. jako každoročně vyvrcholí Papučovým dnem. Ten letos připadá na 5. října a my doufáme, že se díky podpoře našich partnerů a akcím 36 zapojených mobilních hospiců podaří informace o službách mobilních hospiců dostat k co nejvíce lidem,” doplňuje Bronislava Husovská, ředitelka Mobilního hospice Ondrášek.

Další informace o kampani a mobilních hospicích najdete na www.umiratdoma.cz.cz nebo na facebooku https://www.facebook.com/umira...

Záštitu kampani udělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR a Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP.

Partnery kampaně jsou: Česká spořitelna, Ministerstvo zdravotnictví, Hartmann Rico, Dr. Max, Danone, Nadační fond Simony Kijonkové, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, Coop, Ámos vision.

Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas a dalšími významnými mediálními partnery jsou Česká televize a TV Nova.

Fórum mobilních hospiců je zastřešující organizace sdružující 41 poskytovatelů mobilní specializované paliativní péče, tzv. mobilních neboli domácích hospiců. Domácí hospice poskytují profesionální specializovanou paliativní péči v domácím prostředí pacienta.


Mobilní hospic Ondrášek, o.p.s. umožňuje nevyléčitelně nemocným dospělým i dětem strávit poslední dny v životě důstojně a doma. V roce 2017 poprvé přišel s konceptem kampaně DOMA., která má zvýšit povědomí o činnosti domácích hospiců.Bartoň a Partner s.r.o. - lokalita Martinov, centrum Ostravy, Hranečník
Ostrava
od 5 700 do 13 500 Kč/měsíc

Detail

Obec Bolatice - Domov sociálních služeb sv. Kateřiny
Bolatice
od 23 110 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

BAUMASCHINEN s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 49 500 do 49 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků