Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kanceláře ORGANICA budou využívat chytrý software Sharry

Administrativní budova ORGANICA bude po svém dokončení v příštím roce jednou z nejchytřejších kancelářských budov v Moravskoslezském regionu. O digitalizaci jednotlivých služeb a komunikačních nástrojů se postará software Sharry, který mimo jiné využívají i newyorské mrakodrapy. Sharry propojí mobilní aplikaci, chytré parkování a software pro recepční a návštěvy.

V srdci Ostravy staví developerská společnost Contera novou administrativní budovu ORGANICA, která se po svém dokončení bude pyšnit přívlastkem „chytrá budova“. Všichni uživatelé budovy, ve které by mělo pracovat až 2500 lidí, mohou využít unikátní software Sharry včetně mobilní aplikace, která jim odemkne nejen jejich kanceláře, ale i další služby v objektu.

Místo plastové karty si zaměstnanci budou moci turnikety a dveře od společných prostor otevírat telefonem či chytrými hodinkami. Jedním kliknutím si v aplikaci rezervují místo k parkování, zasedačku nebo objednají jídlo. Zároveň je telefon propojí s okolními podniky, které jim mohou posílat speciální nabídky nebo upozorňovat na polední menu.

„Projekt ORGANICA jsme od samotného počátku pojali jako maximálně přátelskou budovu, jak pro uživatele, tak i pro životní prostředí. Kromě aplikace od Sharry zde najdou uživatelé nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček v klidovém prostoru atria bude možné USB nabíjení. O distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance se postará inteligentní systém. ORGANICA bude schopna sama řídit ohřev a chlazení budovy dle období a předpovědi počasí, protože její součástí bude i meteostanice. Počítáme také se systémem využívání dešťové vody na zálivku i střešními fotovoltaickými panely, díky nimž bude ORGANICA částečně energeticky soběstačná,“ říká Martin Budina, projektový ředitel Contery.

„ORGANICA je jedním z nejvýraznějších projektů nové tváře Ostravy. Jsme rádi, že Sharry může projekt obohatit o nejmodernější technologie, které využívají lidé v prémiových kancelářích od New Yorku, přes Chicago, Varšavu, až po Budapešť. Vnímám Sharry jako technologickou platformu, která skvěle doplňuje vysokou kvalitu stavby a excelentní architekturu ORGANICY,“ uvedl David Hartl, Head of Sales and Business Development ve firmě Sharry.

VIRTUÁLNÍ RECEPCE & ANALÝZA DAT

ORGANICA nabídne 25 545 m2 kancelářských, retailových a dalších prostor. Návštěvníky šestipodlažní budovy přivítá designová recepce dominující společným prostorám v přízemí. Díky softwaru Sharry lze hlavní recepci budovy nastavit jako virtuální, která umožní registraci návštěv bez nutnosti kontaktu s recepční.

Pozvaný host si bude moci online rezervovat místo k parkování. Speciální QR kód, který dostane na e-mail, bude následně fungovat jako jednorázová vstupenka, jež mu v přízemí otevře vstupní turnikety ve sdílených prostorách místo plastové karty. Po příchodu do ORGANICY se může u společné recepce budovy sám zaregistrovat do digitální knihy návštěv, podobně jako při odbavení na letišti, a pokračovat na schůzku do dané firmy.

Správci budovy budou mít k dispozici centrální portál Sharry, přes který na jedno kliknutí nastaví, kdo má přístup do jakých prostor, nebo zjistí, jaké prostory jsou nejvíce využívané. Právě na základě detailních dat lze poté snadno nastavit efektivní provoz v budově, která získala prestižní ekologickou certifikaci BREEAM Excellent.

PROPOJENÍ LIDÍ A TECHNOLOGIÍ

Majoritním nájemcem v budově ORGANICA bude firma Tietoevry, významný skandinávský dodavatel IT služeb a softwaru s působností po celém světě, který sem přestěhuje svou českou centrálu.

„ORGANICA přesně vystihuje hodnoty naší společnosti jako jsou otevřenost a inovativnost, čemuž nasvědčuje i fakt, že naši zaměstnanci svými návrhy přispěli k designu kanceláří. Věříme, že díky stěhování z nynější vertikálně postavené budovy do horizontálně koncipované si budeme na pracovišti blíže. V otevřeném prostoru, kde do sebe lidé přeneseně ‚narážejí‘ vznikají skvělé nápady a inovace. Díky technologiím, které nám budova poskytne, budeme v užší kooperaci i s lidmi, kteří se v kancelářích zrovna nenachází,“ říká Jana Krajcarová, HR manažerka Tietoevry.

ORGANICA

  • Developer: Contera
  • Architekt: Schindler Seko Architekti
  • Chytré technologie: Sharry
  • Celková plocha: 25 545 m2
  • Parkování: 317 míst
  • Termín dokončení: Q3 2023

SHARRY | O FIRMĚ

Sharry je softwarová platforma pro chytré kanceláře a administrativní budovy. Propojuje mobilní aplikaci, webový portál, software pro recepční a další technologie. Uživatel díky tomu může používat mobilní telefon místo plastové karty k otevírání dveří, v aplikaci si rezervuje parkování či zasedací místnost nebo objedná jídlo do kanceláře. Sharry zároveň funguje jako systém pro chytré parkování a chytrou recepci. Cílem je uživatelům a návštěvám poskytnout prvotřídní zážitek v budově a správcům a manažerům výrazně usnadnit práci díky digitalizaci a datové analýze. Sharry podporuje přechod firem na hybridní model práce a zvyšuje bezpečnost a zdravotní standardy v post-covidové době. Software Sharry využívají stovky tisíc lidí na třech kontinentech, mimo jiné v ikonickém mrakodrapu One Vanderbilt v New Yorku. Více informací o Sharry najdete na www.sharry.tech a na sociálních sítích LinkedIn, Instagram a Facebook.

CONTERA | O FIRMĚ

Společnost Contera založená v roce 2009 vlastní a provozuje průmyslové a retailové parky v prvotřídních lokalitách v ČR (Praha, Ostrava, Teplice, Hustopeče, Ústí nad Labem) a na Slovensku (Bratislava, Žiar nad Hronom, Prešov). Ve svém portfoliu poskytuje klientům možnost nájmu i řešení upravená a vybudovaná na míru (built-to-suit). Specializuje se na přestavbu a revitalizaci nevyužívaných areálů (brownfieldů) v lokalitách s dobrou infrastrukturou a klade důraz na soulad parků s okolním prostředím. V roce 2021 započala s výstavbou chytré administrativní budovy ORGANICA, která se nachází na bývalém brownfieldu v centru Ostravy. Portfolio zahrnuje přibližně stávajících 540 000 m2 a plánovaných 150 000 m2 průmyslových nemovitostí. V roce 2019 vytvořila Contera společný podnik s TPG Real Estate Partners, specializovanou platformou pro kapitálové investice do nemovitostí, kterou vlastní globální společnost TPG. Ve stejném roce Contera vstoupila na slovenský trh.



Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

Včera 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Tragédie na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po střetu s letadlem zemřel člověk

Včera 14:28, vydáno 20. června 2026 18:43 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí došlo k tragické události. Muž tam zemřel po střetu s vrtulovým letadlem. Policisté spolu s odborníky z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod nyní zjišťují, jak k nehodě došlo.

Po srážce nákladního a osobního auta na obchvatu Jablunkova vypukl obrovský požár

Včera 20:05, vydáno 20. června 2026 17:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidička osobního auta přejela do protisměru a srazila se s nákladním autem. To začalo okamžitě hořet. Žena v autě i její spolujezdkyně utrpěly vážná zranění. Nehoda se stala v sobotu odpoledne na obchvatu Jablunkova. Silnice se musela dlouhodobě uzavřít. Řidička později v nemocnici bohužel zemřela.

Zoo Ostrava si vyměnila se Zoo Praha sloní samce

20. června 2026 11:11 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava a Zoo Praha si vyměnily dospělé sloní samce. Do Ostravy zamířil zkušený chovný samec, který už zplodil více než 15 mláďat, a má pomoci oživit místní chov. Přesunu několikatunových zvířat předcházely měsíce příprav, speciální výcvik i veterinární vyšetření.

8 jednotek hasičů zasahovalo u požáru chalupy na Bruntálsku, škoda je 3 miliony

Včera 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velký požár zachvátil v neděli nad ránem chalupu v Liptani, místní části obce Bučávka na Bruntálsku. K místu se postupně sjelo 8 jednotek hasičů, kteří s ohněm bojovali několik hodin. Až do večera pak požářiště hlídali. Nikdo nebyl zraněn a škoda je 3 miliony korun.

Prázdniny přivítáme v původním termínu, v úterý 30. června

Včera 8:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V závěru expresu pozveme na několik nejbližších akcí Novojičínsko kulturního léta a připomeneme, že Vítání prázdnin proběhne v původním termínu, tedy až v úterý 30. června.

Obec Dobrá opět ožila sportovní atmosférou na Doberské pětce

20. června 2026 18:00 | Dobrá | Michal Feber

Na start tradičního běžeckého závodu Doberská pětka se postavily desítky běžců všech věkových kategorií. Oblíbená akce každoročně přitahuje nejen místní sportovce, ale také závodníky z širokého okolí.

Upravili počítačovou hru a vydělali přes 10 milionů, teď jim hrozí vězení

20. června 2026 16:30 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Upravili zdrojový kód jedné z nejznámějších on-line her a umístili ji zdarma na internet. Vzápětí ale začali inkasovat za vylepšené charakteristiky postav. Dva muži z Moravskoslezského kraje si tak přišli na více než 10 milionů korun. Nakonec si pro ně přišli policisté, zabavili jim peníze i nemovitosti za zhruba 12 milionů. Teď jim hrozí až 8 let vězení.

Na Bílé spadl muž ze žebříku, na Novojičínsku dva paraglidisté

20. června 2026 8:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v pátek v Beskydech u několika úrazů při pádech z výšek. Na Bílé spadl muž ze žebříku při prořezávání větví. Na Novojičínsku později pomáhali dvěma paraglidistům, kteří havarovali. V obou případech musel do akce vrtulník.

Policie vyhlásila pátrání po primátoru Karviné Janu Wolfovi. Ten reaguje překvapeně z dovolené

19. června 2026 16:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Média v pátek odpoledne zavalila informace o vyhlášení pátrání po primátoru Karviné Janu Wolfovi (nestr., dříve SOCDEM), který byl obviněn v korupční fotbalové kauze. Podle vyjádření olomouckého vrchního státního zástupce Radima Dragouna mu zřejmě hrozí vazba. Primátor byl touto informací velmi překvapen. Je totiž na řádné dovolené a zpět má být příští týden.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Policie hledá řidiče auta, který prý nedal přednost motorkáři a ujel od nehody

19. června 2026 19:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidič neznámého auta vyjížděl ve Velké Polomi z vedlejší na hlavní a zřejmě nedal přednost motorkáři. Ten chtěl zabránit kolizi a havaroval. Řidič auta mu nepomohl a místo toho ujel. Nyní ho hledá policie.

Zhrzený bývalý partner ukradl ženě auto a zapálil ho

19. června 2026 9:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přišel maskovaný v noci a ukradl bývalé partnerce auto. Společně s kumpánem ho odvezli do lesa, polili chemikáliemi a zapálili. Kriminalisté na případu pracovali řadu měsíců. Nakonec dvojici dopadli. Nyní jim hrozí až 5 let vězení.

Razová u Slezské Harty má novou čistírnu odpadních vod

18. června 2026 13:15 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Razové na Bruntálsku dokončili jednu z největších investic posledních let. Nová čistírna odpadních vod a navazující kanalizační síť přišly na více než 70 milionů korun a mají zásadní význam nejen pro samotnou obec, ale také pro ochranu kvality vody ve Slezské Hartě.

Firma OKD udělala další krok v útlumu těžby, odstavila hlavní ventilátor na lokalitě Jih

18. června 2026 13:02 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Společnost OKD udělala další krok v útlumu těžby na Dole ČSM ve Stonavě. Během druhého červnového týdne byl po čtyřiceti letech provozu odstaven hlavní ventilátor na lokalitě Jih, který dosud zajišťoval větrání části důlních prostor.

Českotěšínští senioři společně vítali léto, pozvali i přátele z polské části města

18. června 2026 13:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letošní léto přivítali obyvatelé domova seniorů v Českém Těšíně společným posezením na zahradě. Odpoledne jim zpestřily písně a tance.

Vesnicí roku 2026 v MS kraji jsou Dolní Životice na Opavsku

18. června 2026 11:17 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Nejlepší vesnicí Moravskoslezského kraje pro rok 2026 jsou Dolní Životice na Opavsku. O vítězství v jubilejním 30. ročníku soutěže Vesnice roku rozhodla dvanáctičlenná hodnotící komise, která posuzovala nejen vzhled obcí, ale především kvalitu života jejich obyvatel.