Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

První uhlíkově neutrální výroba hadic na světě

Tradiční značka Semperit vznikla v rakouském městě Wimpassing už v roce 1824. Oderská společnost Semperflex Optimit s.r.o. patří mezi největší výrobce průmyslových a hydraulických hadic na světě. Ve světě totiž zaujímá pozici třetího největšího výrobce hadicoviny. Aktuálně má společnost instalovanou kapacitu 100 milionů metrů hadic ročně, což dle jednatele a generálního ředitele společnosti Ing. Daniela Pazdírka „je taková délka, která by dvaapůlkrát obtočila naši planetu“.

Semperit je proto jednou z vůbec nejstarších značek v oblasti gumárenské výroby. Název firmy vznikl spojením latinského výrazu Semper it, což znamená stále v pohybu.

Do historie prvního města na řece Odře se gumárenský průmysl začal zapisovat v roce 1866 kdy průmyslníci Schneck a Kohnberger přenesli výrobu pogumovaného textilu z Rakouska do Oder. V roce 1922 pak získala firma název Optimit, který se v 60. letech 20. století zapsal do povědomí lidí v česku zejména výrobou tenisových míčků a gumových koupacích čepic.

V roce 1998 byla naše česká společnost koupena firmou Semperit a o rok později byla Optimitka integrována do skupiny jako Semperflex Optimit Odry. Segment Semperflex, jenž se zabývá výrobou hadic a do něhož Optimitka patří, působí v Rakousku, Číně a Thajsku.

Od roku 1998 do roku 2018 investovala Optimitka do svého růstu 3,5 miliardy korun. Investice šly dvojím směrem. Jednak se zvyšovala kapacita výroby, a to zejména v oblasti hydraulických hadic, kde se za 20 let zvedla instalovaná kapacita z 3,5 milionů metrů na 70 milionů, tedy 20-krát. V roce 2017 byla otevřena třetí hala na výrobu hydraulických hadic s instalovanou kapacitou 14 milionů metrů za rok. A další investicí v roce 2018, kdy přibyla hala číslo čtyři pro dalších 14 milionů metrů hydraulických hadic ročně. Vedle toho byl rozšířen i sklad hotových výrobků, ve kterém tak byla navýšena skladovací kapacita o třetinu na stávajících 13-tisíc paletových míst a ze kterého v průměru Optimitka vyexpeduje v průměru 400 kilometrů hadic každý den.

Značka Optimit letos slaví 100 let. Společnost má v současnosti celkovou instalovanou kapacitu 100 milionů metrů hadic ročně a zaměstnává přes 900 zaměstnanců.

V červenci letošního roku byla schválena investice na vybudování další výrobní haly, která bude první uhlíkově neutrální výrobou hydraulických hadic na světě. Nové pracoviště bude vysoce automatizované, což zvýší celkovou produktivitu práce, stabilitu procesů a zajistí konzistentní kvalitu výrobků. Díky nové investici podnik vyrobí od roku 2025 dalších 32 miliónů metrů hydraulických hadic ročně a zaměstná navíc okolo 100 lidí.

Více informací o společnosti a aktuálně nabízených pracovních pozicích naleznete na www.praceodry.cz nebo Facebooku @semperflex.optimit.



Nová Huť chce být dobrým sousedem. Starostové jsou se spoluprací spokojeni

Společnost Nová Huť chce být dobrým sousedem. Leží na území dvou ostravských obvodů a oba starostové jsou s novým směřováním a komunikací s firmou spokojeni. Nový vlastník chce část výroby zachovat i dále rozvíjet a v budoucnu do Ostravy vrátit výrobu oceli tím nejekologičtějším způsobem.

Sdílená kola jsou v Novém Jičíně vítanou alternativou, z ulic nemizí ani v zimě

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Sdílená kola se v Novém Jičíně osvědčila. Služba si našla téměř dva tisíce pravidelných uživatelů. Poslední rok fungují výpůjčky růžových bicyklů bez přestávky, tedy včetně zimních měsíců.

Pohádkové ledové sochy budou na Pustevnách k vidění už jen do neděle

2. února 2026 18:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Pustevnách v Beskydech mohou návštěvníci znovu obdivovat ledové sochy. Koná se zde už šestadvacátý ročník tradiční výstavy, která letos nabídla desítky pohádkových motivů.

Odry rekonstruují bytový dům naproti městskému hřbitovu, v nadstavbě vznikne osm nových jednotek

Včera 10:30 | Odry | Michal Slonina

Bytový dům na okraji sídliště Pod lesem v Odrách se dočkal rozsáhlé rekonstrukce a dostavby. V novém patře vzniknou do půl roku další byty.

Bez kalhot v mrazu. Strážníci v Porubě zachraňovali muže bez domova

Včera 12:55 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Muž bez domova chodil v minus pěti stupních po Ostravě-Porubě bez kalhot. Strážníci ho po oznámení našli a zabalili do fólie. Muž tvrdil, že o kalhoty přišel. Pracovníci nedalekého azylového domu dali muži teplé oblečení.

Projekt plavání s miminky Kačenka cílí především na psychomotorický vývoj dětí

Včera 12:09 | Karviná | Gabriela Stašová

Plavání s miminky podporuje spoustu psychomotorických funkcí a je prospěšné pro další vývoj dítěte. To moc dobře vědí i v Karviné, kde se pravidelně uskutečňuje plavání s batolaty a různě starými dětmi.

Veřejné bruslení v Havířově táhne stovky lidí

Včera 9:55 | Havířov | Bára Kelnerová

Veřejné bruslení v Havířově letos láme návštěvnické rekordy jak na zimním stadionu, tak na venkovním kluzišti. Termíny bruslení Správa sportovních a rekreačních zařízení pravidelně zveřejňuje s předstihem na svém webu a sociálních sítích.

Florbalistky Vítkovic zdolaly FBC Ostrava a pomýšlejí opět na titul

Včera 12:57 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Velké ostravské derby florbalistek vyznělo lépe pro domácí tým 1. SC Vítkovice. Ten porazil FBC Ostrava 6:3, upevnil si první místo v tabulce a může se těšit na play off, ve kterém obhajuje loňský titul.

Balíkomat v Hnojníku někdo vyhodil do vzduchu úmyslně trhavinou

2. února 2026 15:30 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Moravskoslezská kriminálka pátrá po pachateli, který v Hnojníku vložil trhavinu do boxu na zásilky. Úmyslně odpálení potvrzují záběry z bezpečnostních kamer.

Sběrný dvůr na Karvinské má novou provozní dobu

Včera 9:58 | Havířov | Bára Kelnerová

Zvýšení bezpečnosti při manipulaci s odpady, zabránění kolizím mezi návštěvníky a svozovou technikou, ale i optimalizace provozních nákladů. To jsou důvody, proč Technické služby mění provozní dobu ve sběrném dvoře.

Svářeči

Kopřivnice Nástup: od 1. března 2026 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Svíčky z Beskyd putují do celého světa, UNIPAR je v Rožnově vyrábí přes 30 let

Včera 19:45 | Celý MS kraj | Michal Slonina

V malebném srdci Moravskoslezských Beskyd, v Rožnově pod Radhoštěm, se mezi horami ukrývá ráj pro milovníky svíček. Ty si v Rožnově už vybudovaly tradici. Rodinná firma UNIPAR tu jedinečné svíčky vyrábí už více než třicet let. Na začátku všeho stál přitom omyl.

Papírová RZ, překročení limitu a pokračování v jízdě i přes zákaz. Dálniční policie řešila nevšední prohřešky

Včera 10:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Registrační značka vyrobená z kartonu, pokračování v jízdě i přes zákaz a překročení největší povolené délky, šířky i výšky. Tři neobvyklé případy řešili policisté z dálničního oddělení Frýdek-Místek. Všem řidičům byla udělena pokuta.

Ukradené čokolády daroval kamarádům. Během jednoho měsíce způsobil škodu za sto tisíc korun

2. února 2026 9:53 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Z osmi prodejen ukradl zboží, vloupal se do automatu na CBD a přivlastnil si cizí peněženku. Pouhý měsíc stačil 32letému muži, aby způsobil škodu přes sto tisíc korun. Ukradené zboží prodával, kromě čokolád, které dával kamarádům. Hrozí mu pobyt ve vězení až na pět let.

Kamery zachytily muže, který do balíkomatu vložil balíček s trhavinou. Trénoval na jinou akci?

31. ledna 2026 17:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze, která v noci na sobotu rozmetala box na zásilky v Hnojníku, nebyla dílem nešťastného zahoření a následného výbuchu baterie. Kamery totiž zachytily pachatele, který do boxu vložil balíček, který o chvíli později mohutně explodoval.

VIDEO: Výbuch rozmetal box na zásilky v Hnojníku, exploze poškodila i osobní auto

31. ledna 2026 12:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Od časných ranních hodin vyšetřují policisté explozi výdejního boxu na zásilky v Hnojníku na Frýdecko-Místecku. Výbuch nikoho nezranil.