Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prvotřídní trio Dřízgová, Františák a Kozák rozezní chrámy Moravskoslezského kraje

Hudební výlety SHF přinesou hned do čtyř kostelů intimní program Duše baroka výjimečné trojice moravskoslezských interpretů. Ostravské centrum, Orlovou, Frýdek-Místek a Kopřivnici navštíví během tří dnů 18.–20. listopadu.

Skvělá ostravská sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, uznávaný klarinetista hrající také na tzv. staré nástroje Igor Františák a v neposlední řadě mladý klavírní virtuos Marek Kozák (zde v roli varhaníka!) představí díla známých barokních mistrů Bacha či Händela, ale také českých skladatelů Zelenky, Černohorského, Vaňhala či Michny. „Duše baroka, to je program určený přímo do chrámových prostor, který jsme společně sestavili s Evou Dřízgovou a Markem Kozákem. Marek rád zasedá za varhany, které jsou mu nyní už vzácnější, a já si zahraji i na chalumeau, jeden z mých oblíbených starých nástrojů. Vždycky se na společné koncerty těšíme, jelikož jsou to také chvíle, kdy můžeme mít radost z muziky, která podle mě skvěle funguje díky našemu pokornému a poctivému přístupu k hudbě i lidskému souznění“ přibližuje Igor Františák, ředitel SHF – nyní také v roli interpreta. Jistě se jim podaří projasnit znějící hudbou nejen potemnělé chrámy, ale také srdce posluchačů.

Eva Dřízgová-Jirušová patří k vyhledávaným pěvkyním operního i koncertního repertoáru. Byla častým hostem mnoha operních scén a spolupracovala s nejlepšími našimi orchestry včetně České filharmonie, Symfonického orchestru Hl. m. Prahy FOK, Brněnské filharmonie, nebo Janáčkovy filharmonie v Ostravě. Její hlasové a technické dispozice jí umožňují interpretovat velmi široký repertoár jak v operní, tak kantátové, oratorní a písňové tvorbě, nevyjímaje symfonická díla Richarda Strausse a Gustava Mahlera. Díky své muzikálnosti je zároveň vyhledávanou interpretkou současné hudby. Zpívala téměř ve všech zemích Evropy, ale také v Japonsku, kde se mimo jiné představila v titulní roli v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky v japonské premiéře s Tokijským symfonickým orchestrem. Jednou z jejích nejvýznamnějších rolí je Rusalka, kterou zpívala na řadě scén – Národní divadlo Praha a Brno, Národní divadlo moravskoslezské, dále Český Krumlov, Loket, Karlsruhe, L´Opera di Roma ad.). Je dlouholetou sólistkou opery Národního divadla moravskoslezského, kde v posledních letech ztvárnila titulní role Armidy (Dvořák), Káti Kabanové (Janáček), Jenovéfy (Schumann) nebo hlavní roli Maddaleny z Coigny (Giordano: Andrea Chénier).

Hostovala s mnoha zahraničními orchestry (například Mnichovská filharmonie, Filharmonický orchestr v Kolíně nad Rýnem, Göteborgs Symfoniker, Odense Symfoniorkester, Slovenská filharmonie a další). V roce 1996 obdržela prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opera za roli Mimì v Pucciniho opeře La bohème a v roce 1998 tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pelléas et Mélisande. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 2000 se datuje její pedagogická činnost, a to na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě, a od roku 2008 také na katedře sólového zpěvu Ostravské univerzity v Ostravě, kde působí jako docentka.

Igor Františák studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka,
u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music, kde pracoval pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina. Své hudební vzdělání si obohatil na mezinárodních interpretačních kurzech a seminářích pod vedením významných pedagogů, např. Michela Arrignona, Erica Hoepricha, Charlese Neidicha, Christiana Leitherera, Milana Etlíka či Andrzeje Janického. Již během studií se zúčastnil několika národních i mezinárodních soutěží, na kterých získal tato ocenění – 3. cena v Interpretační soutěži v Chomutově, 3. cena v Mezinárodní soutěži Marca Fiorinda v Turíně (Itálie) a v téže soutěži v oboru komorní hra 1. cenu se souborem duo Ensemble Moravia. Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava (dirigenti Jakub Hrůša, Vladimír Válek, Valentin Uryupin, Heiko Mathias Förster), Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Komorním orchestrem Progress (dirigent Szymon Morus), Czech Virtuosi (dirigent Eric Lederhandler), Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice (dirigent Jan Talich), Filharmonií Bohuslava Martinů (Vojtěch Spurný), Talichovým komorním orchestrem, INTER>Camerata (dirigent Jan Jakub Bokun), Janáčkovým komorním orchestrem, Cameratou Janáček, Pavel Haas Quartetem, Bennewitzovým kvartetem, Zemlinského kvartetem, Talichovým kvartetem, Škampovým kvartetem, Wihanovým kvartetem, Dvořákovým triem a dalšími. Kromě sólových koncertů a recitálů (klavíristé Martin Kasík, Matej Arendárik) vystupuje často jako komorní hráč v řadě souborů. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta, se kterým koncertuje více než 20 let.

V posledních letech se zabývá také dobovou interpretací na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon, Ensemble Inégal, {oh!} Orkiestra Historyczna (Polsko) či Terra Nova Collective (Belgie). Od roku 2018 je stálým členem jednoho z celkem pěti souborů na světě, který hraje na unikátní historické basetové rohy – souboru Lotz Trio. Vedle aktivní koncertní činnosti je od roku 2002 organizátorem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti působí jako docent hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem francouzské společnosti Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.

Jméno pianisty Marka Kozáka je obvykle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletu rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu. Na koncertní pódia vnáší noblesní interpretační kulturu a posluchače si podmaňuje schopností „předat s velkou pokorou a bez okázalých gest to, co chtěl skladatel vyjádřit“. Hudební cesta osmadvacetiletého pianisty Marka Kozáka se dlouhodobě pojí s úspěchy v mezinárodních soutěžích. Letos se stal laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gezy Andy v Curychu, jedné z nejprestižnějších a nejobtížnějších. V roce 2019 byl finalistou Busoniho soutěže v Bolzanu, v 2018 následovalo vítězství na Evropské klavírní soutěživ Brémách, odkud si přivezl také cenu publika. Na soutěži Pražského jara v 2016 získal 2. místo a ocenění za provedení soudobé skladby Kejklíř Adama Skoumala. O rok dříve
byl semifinalistou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, nejlépe obsazeném klavírním klání na světě.

Mimořádné nadání projevil Marek Kozák už ve čtyřech letech, kdy začal hrát na klavír a později i na varhany. Oběma nástrojům se věnoval také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě – klavíru ve třídě Moniky Tugendliebové, varhanám u Martiny Zelové. Absolvoval rovněž mistrovské kurzy pod vedením světoznámých klavírních virtuózů – například Eugena Indjice, Murraye Perahiy či Garricka Ohlssona. Vystoupil s řadou předních českých orchestrů, pravidelně koncertuje též v zahraničí. V sezóně 2020–21 přednesl recitály na MHF Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Svatováclavském hudebním festivalu (SHF) nebo v rámci Mezinárodního klavírního festivalu R. Firkušného. V roce 2018 vydal své první profilové CD (ArcoDiva) se skladbami Josepha Haydna, Fryderyka Chopina, Césara Francka, Sergeje Rachmaninova a Adama Skoumala. Marek Kozák je absolventem klavírní třídy profesora Ivana Klánského na HAMU v Praze a sám se nyní věnuje pedagogické činnosti na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy.

Koncerty:

Pátek 18. listopadu 2022, 18:00, Ostrava – Kostel sv. Václava

Sobota 19. listopadu 2022, 15:00, Orlová – Kostel Narození Panny Marie

Sobota 19. listopadu 2022, 19:00, Frýdek-Místek – Kostel sv. Jakuba

Neděle 20. listopadu 2022, 17:00, Kopřivnice – Kostel sv. Bartoloměje

Interpreti:

Eva Dřízgová-Jirušová – soprán

Igor Františák – klarinet, chalumeau

Marek Kozák – varhany

Program: Duše baroka

Bohuslav Matěj Černohorský (1684–1742): Toccata C dur

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Musikaliches Gesang

Anonym: Fuga a moll

Georg Friedrich Händel: „How beautiful are the feet“ z oratoria Mesiáš

Jan Dismas Zelenka: Árie anděla „Ave Deus“ z duchovní opery Svatý Václav

Georg Friedrich Händel: „Oh, had I Jubal’s lyre“ z oratoria Joshua

Georg Friedrich Händel: Sonáta F dur, HWV 363a

Giovanni Battista Bononcini (1670–1747): Per la Gloria

Jan Křtitel Kuchař (1751–1829): Pastorale C dur, Pastorale G dur

Francesco Paolo Tosti (1846–1916): Ave Maria

Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813): Fuga C dur

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847): O salutaris hostia

Adam Václav Michna (1600–1676): Loutna česká (výběr)

CENA VSTUPENKY

200 Kč / 150 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma

Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu (SHF) tímto koncertem rozhodně nekončí. Nejbližšími koncerty budou v Jablunkově a Nové Horce u Studénky adventní programy Ensemble Inégal: Adam Václav Michna z Otradovic – Loutna česká (26. a 27. 11. od 16 hodin). Děti do 15 let mají vstup na všechny koncerty Hudebních výletů zdarma. Vstupenky online a detailní informace naleznete na www.shf.cz



Za finanční podpory:

Obsah obrázku text, klipart

Popis byl vytvořen automaticky
../Logo%20barevne_cesky.png





Na D1 u Studénky řidič dodávky nezvládl řízení, srazila se čtyři auta, pět lidí zraněno

Dnes 20:53 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na dálnici D1 ve směru na Polsko se na 336. kilometru za sjezdem na Studénku srazila čtyři vozidla, zranilo se pět lidí. Úsek je uzavřen, objízdná trasa vede přes Bílovec. K nehodě došlo v místě před zúžením vozovky.

Muzeum trojmezí v Jablunkově zve na výstavu o zvířatech ve vojenské službě

Muzeum trojmezí v centru Jablunkova připravilo pro své návštěvníky zajímavou výstavu se zvířecí tématikou. Vedle stálé interaktivní expozice nyní muzeum zve na výstavu o zvířatech, která se uplatnila ve vojenské službě.

Novojičínská kultura chce lépe komunikovat, ukázala novou identitu

Novojičínské městské kulturní středisko vstoupilo do nové éry své vizuální identity. Představilo jednotný grafický styl moderní komunikace. Změna zahrnuje knihovnu, kino, výstavní síň i Klub Galerka.

Centrum pro rodinu a sociální péči připravilo benefici na podporu handicapovaných

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě připravilo další ročník benefiční akce Světlo mladým s handicapem. Lidé mohou zakoupením minisvítilen podpořit sociálně aktivizační službu Brána, která pomáhá právě handicapovaným.

Dvě školy z ČR zažily projektový den s Armádou ČR, jednou z nich byla SŠTaS Karviná

Žáci Střední školy techniky a služeb zažili velký projektový den s vojáky Armády České republiky. Ti je seznámili nejen se svou technikou, ale i s koncepcí POKOS, čili s přípravou občanů k obraně státu.

Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Včera 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

ZŠ Na Nábřeží uspořádala slavnostní vánoční jarmark

V rámci oslav k 70. výročí Základní škola Na Nábřeží uspořádala vánoční jarmark, na jehož přípravě se podíleli žáci, učitelé i rodiče.

Na D1 u Studénky řidič dodávky nezvládl řízení, srazila se čtyři auta, pět lidí zraněno

Dnes 20:53 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na dálnici D1 ve směru na Polsko se na 336. kilometru za sjezdem na Studénku srazila čtyři vozidla, zranilo se pět lidí. Úsek je uzavřen, objízdná trasa vede přes Bílovec. K nehodě došlo v místě před zúžením vozovky.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

27. listopadu 2024 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Armáda zaujala studenty interaktivním workshopem

27. listopadu 2024 19:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přiblížit žákům hlavní témata "Přípravy občanů k obraně státu" (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb v Karviné a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

27. listopadu 2024 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Velké finále Líhně se blíží: Čtyři kapely zabojují o hlavní ceny

27. listopadu 2024 13:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ve čtvrtek proběhnou zřejmě nejdůležitější koncerty 23. ročníku největší klubové soutěže hudebníků v Česku – Líheň. Ve dvou klubech, havířovské Stolárně a karvinském Hard Cafe, se utkají semifinalisté, aby rozhodli o tom, které čtyři kapely postoupí do Velkého finále a které dvě zůstanou těsně přede dveřmi hlavního boje. Účast je mezinárodní, a složení stylů a kapel je velmi pestré.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě slavnostně pokřtila jubilejní desátou audioknihu

27. listopadu 2024 10:59 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Nevidomí a slabozrací mají nově k dispozici další audioknihu, v pořadí už desátou, která byla vydána v rámci edice Regionální audiokniha. Tentokrát se mohou zaposlouchat do románu Železné katedrály.