Nemocnice FM: Omezením návštěv chráníme pacienty

  • 30. ledna 2023,
  • 15:31,
  • Komerční sdělení

Proč ve frýdecko-místecké nemocnici dochází k omezení návštěv, jaké jsou hlavní důvody tohoto opatření? Vzhledem k příchodu období zvýšeného výskytu chřipkových a respiračních onemocnění jsme si na toto téma promluvili s ředitelem Nemocnice ve Frýdku-Místku, p. o. Tomášem Stejskalem.

Proč byly v minulosti vyhlášeny omezení či zákazy návštěv ve Vaší nemocnici?

Hlavním důvodem omezení návštěv je vždy zdraví našich pacientů, chceme je chránit před možným zhoršením jejich zdravotního stavu. Jedná- li se například o pacienta po závažné operaci, mnohdy již ve vyšším věku s dalšími přidruženými nemocemi, nákaza pro něj může znamenat rapidní až fatální zhoršení zdravotního stavu. Této hrozbě se snažíme předcházet, a proto jsou poslední možnou volbou, jak pacienta chránit, právě zmíněná preventivní opatření.

Kdy k těmto preventivním opatřením přistupujete?

Opatření zahajujeme vždy na základě nepříznivého vývoje aktuální epidemiologické situace v naší spádové oblasti. Když nepočítám covid, kdy byly návštěvy zakázány centrálně, jedná se především o zvýšený výskyt chřipkových, respiračních či jiných infekčních onemocnění. Je nutno zdůraznit, že tato omezení zavádíme pouze ve vážných situacích, kdy hrozí zvýšené riziko přenosu nákazy na pacienta a náš zdravotnický personál. K těmto preventivním opatřením se přistupuje na základě vyhodnocených dat Krajské hygienické stanice a Státního zdravotního ústavu. Tyto instituce monitorují a statisticky vyhodnocují nemocnost obyvatelstva podle výsledků mikrobiologického screeningu laboratoří a podle hlášení praktických lékařů. I při tomto zákazu platí určité výjimky u pacientů ve velmi závažném stavu, o kterých rozhoduje ošetřující lékař.

Dá se tedy říci, že omezení jsou vyhlašována pouze na nezbytně dlouhou dobu?

Jednoznačně, v momentě, kdy dojde ke zlepšení situace a sníží se riziko nakažení, rušíme veškerá zavedená omezení. Obecně je považováno minimálně 14 dní za dobu, během které lze za pomocí preventivních opatření výrazně eliminovat tato ohrožení.

Jak vnímá tato omezení nemocnice, přináší Vám nějaké komplikace?

Ani pro naši nemocnici nejsou tato omezení příjemná, naopak podporujeme návštěvy pacientů, jelikož víme, že jsou prospěšné pro celkovou pohodu pacienta při pobytu v nemocnici. Ale vyplatí se riskovat zdraví pro jednu návštěvu? Bohužel ne všichni navštěvující jsou natolik svědomití, aby s pocitem počínajícího infektu návštěvu vynechali, a tato nerozvážnost může způsobit vážné komplikace třeba právě Vašemu příbuznému. Nechceme takto riskovat šíření nákazy, a proto se v období zhoršení epidemiologické situace přikláníme k omezení návštěv, ač nám také způsobují značné obtíže. Komplikace jednoznačně přinášejí lidé, kteří jsou zásadně proti těmto omezením a bohužel nevidí nebo nechtějí pochopit jejich hlavní účel, tedy ochranu jejich příbuzných.

Chápu tedy dobře, že většina lidí reaguje na tato opatření především v negativním duchu?

Většina obyvatel tato opatření chápe, respektuje je a vnímá jejich smysl, avšak osoby, které zastávají opačný názor o sobě dávají mnohem více slyšet. V poslední době čelíme nedůvodným slovním útokům, hrubému vyhrožování i žalobám vůči nemocnici a zdravotníkům, kteří se pouze snaží dělat maximum pro zdraví pacientů a dodržují rozhodnutí ředitele, což ve svém důsledku komplikuje a zatěžuje jejich zodpovědnou a náročnou práci.

Chtěl byste závěrem něco dodat?

Rád bych dodal, že si za svými lékaři a zdravotníky stojím a jsem vděčný za obětavou práci, kterou vykonávají. Jsme nemocnice, která si zakládá na špičkové péči poskytované našim pacientům a omezení návštěv k tomu bohužel někdy patří.LP Okno - Trans s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 40 000 Kč/měsíc

Detail

BUGÁŇ Montáže a stavby s.r.o. MSK
Ostrava
od 25 000 Kč/hod.

Detail

Lesní mateřská škola Malina z. s. - Třinec
Třinec
od 31 500 do 36 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

Komerční sdělení

Více