Netradiční veřejné osvětlení ve Frýdlantu nad Ostravicí tvoří galerii pod širým nebem

  • 28. března 2023,
  • 14:51,
  • Komerční sdělení

Frýdlant nad Ostravicí je malebné městečko na úpatí Moravskoslezských Beskyd. Turisté odtud vyrážejí na túry směřující na okolní vrcholy hor. Ne nadarmo se městu říká brána Beskyd.

Až se do Frýdlantu nad Ostravicí vydáte, udělejte si čas na jeho prohlídku. Zaparkujte na parkovacím terminálu vedle železniční stanice. Naproti budovy vlakového nádraží najdete informační tabuli, která vám nabídne několik tipů, kde se ve městě zastavit. Jedná se o místa, která mají spojitost s odkazem našich předků – provedou vás po stopách frýdlantské litiny a smaltu.

Jedno z míst, které vám chceme blíže představit, je parčík v blízkosti frýdlantského náměstí. Jeho podobu navrhl architekt Jaromír Jančík, který je tvůrcem moderní urbanistické koncepce jádra města.

Zajímavostí parčíku je netradiční veřejné osvětlení z roku 2009. Jedná se o 6 osvětlovacích těles 4,5 m vysokých, které mají tvar šroubovice DNA. Kovové konstrukce jsou osázeny autorskými smalty – plechy, které jsou dekorovány technickým smaltem. Podílelo se na nich 6 výtvarníků z České republiky a Slovenska. Zde jsou jména autorů: Petr Bednář z Frýdlantu nad Ostravicí - zakladatel frýdlantské smaltéřské školy, akademický malíř Karol Hercík z Ostravy, uznávaná autorka originálních smaltů Eva Kučerová – Landsbergrová z Frýdku-Místku, výtvarník Antonín Gavlas z Ostravy, výtvarník Miroslav Kollár z Žiliny a Jaroslav Gaňa z Kysuckého Nového Mesta.

Díla všech těchto autorů jsou zastoupena ve sbírkách nejen v České republice, ale i v zahraničí a často se s nimi můžeme se setkat na výstavách. Aktuálně probíhá výstava prací Petra Bednáře v Knihovně Baška – potrvá do 27.3.2023.

Na konci loňského roku se galerie pod širým nebem rozrostla o dalších 9 svítidel, najdete je v centru města na ulici Hlavní mezi obchodním domem Albert a kruhovým objezdem. I tentokrát jsou svítidla dekorována členy Dílny uměleckého smaltu. Barevné kompozice připomínají čtyři roční období. Lampy symbolizující jaro vytvořila Mgr. Petra Janoušková. Barvy vyjadřují odtávající sníh, slunce, jarní trávu. Lampy připomínající barvy léta vytvořil Petr Bednář. Ten svá díla pojal jako Letní květ, Strom a Vodní květ. Podzimní kopcovitou krajinu zachytila výtvarnice Olga Kuchtová. Zimu, sníh, mlhu, těžké mraky a holé haluze stromů přenesla do svých lamp autorka Mgr. Jana Hradilová.

Počátek výroby smaltovaných výrobků na Frýdlantsku se píše od roku 1834, kdy byla zřízena první výrobna smaltu v obci Pstruží. Nejprve se smaltovalo litinové nádobí, později plechové. V roce 1867 započala výstavba továrny ve Frýdlantu n. O., postupem času se rozšiřovala o nové provozy, jako např. lisovna či malírna, kde se smaltované výrobky zdobily různými dekory. 40 % výrobků se vyváželo do ciziny, např. do Anglie, Číny, Indie, na Filipíny, do Jižní Ameriky či Afriky. Určitě si vybavíte smaltované hrnce, rendlíky, pokličky, umyvadla, vázy, konvičky, vany či kuchyňské linky. Věhlas smaltovaných výrobků však vyprchal, technologii smaltu vytlačily levnější povrchové úpravy kovů, firmy postupně přešly na jiný výrobní program a dnes se zde smaltované předměty nevyrábí. Tradici smaltu ale město Frýdlant nad Ostravicí neopouští a technický smalt nadále používá, ale už jen v umění a architektuře.

Pokud se o této zapomenuté technologii a o zpracování železa ve městě chcete dozvědět více, navštivte komentované prohlídky, které v letních měsících pořádá Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí. Jsou nazvané „Po stopách frýdlantské litiny a smaltu“ a jsou zařazeny do projektu Technotrasa-surová krása.DUKO s.r.o. - pracoviště Bruntál
Bruntál
od 8 650 do 11 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 4 325 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

Komerční sdělení

Více