Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Velký pátek projde večerní Ostravou křížová cesta

Křesťané se připravují na Velikonoce – největší svátky v roce. Na Zelený čtvrtek dopoledne se v katedrále žehnají oleje, které se používají při křtu nebo pomazání nemocných. Večer pak ve farnostech následuje připomínka Kristovy Poslední večeře. Na Velký pátek se v kostelích, ve městech i v přírodě budou modlit tzv. křížovou cestu. Meditativní texty o cestě Ježíše Krista k ukřižování a vzkříšení propojuje Ježíšovo utrpení a všechny starosti a bolesti současného světa.

Modlitba křížové cesty pod širým nebem se chystá na Velký pátek např. na trase z Komorní Lhotky na vrch Godula v Beskydech, z Místku do Frýdku nebo okolo kostele na Cvilíně. Za tmy vyjde křížová cesta ke kapli sv. Anny v polích za Opavou a nově také v centru Ostravy.

Biskup Martin David povede modlitbu křížové cesty, která vyjde na Velký pátek ve 20 hodin z Husova sadu a cílem bude kostel sv. Václava. „Na pěti místech se zastavíme a budeme se modlit za současný svět, dnešní lidi a jejich problémy. Všechny bolesti této doby chceme dát do souvislosti s křížovou cestou, kterou šel Ježíš před dvěma tisíci lety,“ podotýká za organizátory P. Daniel Vícha a doplňuje, že k modlitbě jsou zváni také křesťané jiných vyznání. Hudebně tuto modlitbu doprovodí schola z farnosti Ostrava-Přívoz.

Význam Velkého pátku přibližuje P. Pavel Moravec, farář z Ostravy-Plesné a vyučující na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. „Velký pátek nás učí, že život není jen o úspěchu a cestě nahoru. Drama Velkého památku ukazuje, že součástí života je i bolest, nespravedlnost, odmítnutí nebo zrada,“ zamýšlí se kněz s tím, že tyto těžkosti do světa čas od času přináší každý člověk. „Není špatné si tuhle pravdu čas od času připomínat, protože žijeme ve světě, kde vlastní selhání a pády vytěsňujeme do nšeho nevědomí, protože se k našemu skvělému sebeobrazu nehodí. Velký pátek nás tak usazuje do reality a nastavuje nám zrcadlo,“ uvažuje kněz a psycholog.

Opravdovým vrcholem velikonočních svátků je ale až slavnost Vzkříšení, kterou křesťané začínají slavit již na Bílou sobotu večer. Na některých místech pokračují účastníci bohoslužeb z kostelní slavnosti k radostnému setkání u společného stolu. Například v Bílovci plánují farníci společné pohoštění hned po večerní mši svaté. Na Ostravici zase v neděli 31. března odpoledne pořádá farnost Velikonoční výstavu vín. „Velikonoční neděle nás potom učí, že navzdory bolesti, nespravedlnosti, odmítnutí nebo zradě je život i krásný a plný dobrých věcí,“ dává to do souvislostí P. Moravec. „Symbolicky by se dalo říci, že zralost znamená v sobě propojovat vlastní Velké pátky i Velikonoční neděle. Velikonoční svátky jsou tak obrazem našeho obyčejného života, který je plný stínů a temnot, ale ve kterém jsou i krásné věci a má smysl si jich všímat a rozvíjet je,“ dodává kněz a akademik.Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.