Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Smuteční síň ve Vítkovicích soutěží o titul nejlepší stavba Moravskoslezského kraje

O titul nejlepší stavba Moravskoslezského kraje roku 2023 soutěží smuteční síň na hřbitově v Ostravě-Vítkovicích. Stavbu se širokým spektrem energetických úspor a ekologických řešení, která byla slavnostně otevřena v září loňského roku, do soutěže přihlásil její zhotovitel, společnost PSG Construction, a. s.

„Jde o jeden z největších projektů realizovaných na území obvodu v posledních deseti letech, který by nemohl být postaven bez finanční podpory ze strany města. Ta pokryla 70 procent z celkových 84 milionů korun včetně DPH,“ konstatuje starosta Vítkovic Richard Čermák a zdůrazňuje, že nová smuteční síň splňuje veškeré požadavky moderního pohřebnictví a umožňuje pozůstalým důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými.

Starosta zmiňuje, že nový objekt je – stejně jako předchozí smuteční síň – využíván pozůstalými nejen z obvodu, ale z celé Ostravy. Navíc po zahájení rekonstrukce smuteční síně ve Slezské Ostravě „převezme na svá bedra“ většinu pietních obřadů konaných na území města. „Na tuto situaci se důkladně připravujeme, proto nová smuteční síň není jedinou zásadní změnou na našem pohřebišti, které je druhé největší v Ostravě,“ akcentuje Richard Čermák a upozorňuje na nové oplocení, renovované vstupní kované brány, zrekonstruované chodníky, parkovací plochu u kamenictví atd.

Samotné stavbě nové smuteční síně předcházelo zbourání té stávající, jež od zkolaudování v roce 1925 neprošla žádnou zásadní modernizací. Demolice se uskutečnila na počátku roku 2022, následně byla podle vítězného návrhu společnosti PPS Kania, s. r. o., zahájena výstavba nového objektu.

Autoři návrhu koncipovali stavbu v čistém, moderním duchu. Objekt s bílou fasádou má okna z hliníkových rámů v antracitovém provedení, obdélníkový půdorys tvoří dvě základní budovy. Z haly se vstupem do hlavní smuteční síně, schodištěm na balkon a toaletami lze vejít i do malé smuteční síně určené pro komorní obřady. V interiéru hlavní smuteční síně, který je prosvětlen světlíkem, byl použit dřevěný obklad, dubové sedací prvky mají tmavě šedé látkové polstrování. Na část přístupnou veřejnosti navazuje provozní zázemí. Při severní hranici pohřebiště je nové kamenictví.

Realizátorem smuteční síně, správního objektu a budovy kamenictví, včetně zrekonstruované parkovací plochy u kamenictví, byla společnost PSG Construction, a. s. Ta smlouvu na provedení stavby podepsala s obvodem v lednu 2022.

Výsledkem je noblesní objekt, jenž je příkladem posunu směrem k efektivnějšímu a šetrnějšímu využívání zdrojů a zároveň symbolem péče a úcty k těm, kteří odešli, a jejich pozůstalým.

Nová smuteční síň se může pyšnit širokým spektrem energetických úspor a ekologických řešení. Od základů byla navržena a postavena s ohledem na minimální energetickou náročnost a nízký ekologický otisk. Tepelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí byly optimalizovány tak, aby splňovaly nejnovější předpisy a normy. Vyniká nejen svou energetickou účinností a moderním designem, ale také filozofií budovy, která reflektuje účel a tradici smutečních obřadů. Svým umístěním a architektonickými prvky nabízí prostor pro důstojné a respektující rozloučení se zesnulými.

Zmíněná stavba není pouze místem smutku, ale také symbolem nového začátku a pokračování životního cyklu. Představuje zářný příklad spojení moderní architektury, energetické efektivity a ekologické udržitelnosti s respektem k tradicím a lidským hodnotám. Tato stavba slouží nejen jako místo posledního rozloučení, ale také jako symbol modernizace, péče o životní prostředí a budoucnost naší komunity.

Výběr nejlepších stavebních děl provede jedenáctičlenná porota složená ze zástupců Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Obce architektů a Moravskoslezského kraje. Porota bude hodnotit nejen technickou a estetickou stránku děl, ale také jejich funkčnost a přínos pro region. V každé kategorii porota uděluje hlavní cenu a čestná uznání. Hlavní cena je vyhrazena pro stavbu, která exceluje v dané kategorii a výrazně přispívá k rozvoji stavitelství a architektury. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií porota vybere tu, jež obdrží cenu Grand Prix. Jde o nejvyšší uznání a ocenění pro stavbu, která se vyznačuje excelencí na všech úrovních – technické, estetické, funkční i společenské.

Galavečer se bude konat na podzim 2024.

Foto: Roman PolášekObyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.