Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Varhany z kůru katedrály míří do Košic. Zveme na rozlučkový koncert!

Projekt „Varhany pro Ostravu“ vstupuje do další etapy. Ostravská katedrála Božského Spasitele se připravuje na přijetí prvotřídního nástroje, který v posledních letech sloužil Janáčkově filharmonii. Stávající varhany z katedrálního kůru již našly kupce a čeká je stěhování.

Dosavadní hlavní varhany z ostravské katedrály poputují do farnosti Panny Marie Královny míru v Košicích. Pro farníky z jižní části Košic bylo hledání vhodných varhan pro svůj kostel dlouhodobou výzvou. Současný nástroj se tam potýká s poruchovostí. „Varhaníci se dennodenně setkávají s nehrajícími tóny, nefunkčními registry a nespolehlivým ovládáním nástroje,“ uvádí arcidiecézní organolog František Beer.

Když P. Martin Novotný nastoupil jako farář do farnosti Košice-Jih, začal hned snít o lepších varhanách. Věděl ale, že to nebude snadné, protože farnost tehdy splácela úvěr za osvětlení v kostele. „Po nějakém čase přišla možnost přemýšlet nad píšťalovými varhanami z ostravské katedrály. Bylo to velké překvapení. V západní Evropě se sice čas od času nějaký kostel zavře, ale kvalitní varhany nebývají na prodej, slouží pro koncertní účely,“ uvádí kněz. Teď se sen košické farnosti stane skutečností.

Naposledy se stávající varhany v ostravské katedrále rozezní v neděli 7. dubna. Rozlučkový koncert začne v 16.00 a zahrají při něm katedrální varhaník Lukáš Kubenka, Tomáš Sommer a také host z Košic – tamní arcidiecézní organolog František Beer. Po koncertě bude možné vystoupat k varhanám a naposled si je před stěhováním prohlédnout. V týdnu od 8. dubna pak začne stěhování nástroje na Slovensko. Po nutných opravách by pak měly ostravské varhany v Košicích zaznít na sklonku srpna. V následujících dvou letech tedy budou v katedrále sloužit pouze varhany, které stojí v přední části hlavní lodi kostela.

Košická farnost kupuje ostravské katedrální varhany za 45.000 € - tedy v přepočtu za 1.125.000 Kč.

Částka utržená za prodej varhan pomůže ostravské katedrální farnosti při veřejné sbírce Varhany pro Ostravu (www.varhanyproostravu.cz). Díky ní bude mít ostravská katedrála Božského Spasitele varhany, které svým zvukem obří prostor katedrály zaplní. Ty, které se prodávají do Košic, toho navzdory svému zajímavému neobaroknímu zvukovému ideálu nemohly dosáhnout. Do značně menšího košického chrámu Panny Marie Královny míru se ale budou výborně hodit.

Projekt Varhany pro Ostravu dává nový život nástroji, který vznikl v 80. letech pro pražský Palác kultury. Novou budoucnost zřejmě nejlepším varhanám, které v Československu za normalizace vznikly, dala Janáčkova filharmonie v Ostravě. Ta se ale v příštích letech také bude stěhovat, a to do zbrusu nového koncertního sálu. Prvotřídním varhanám tedy hrozilo, že ztratí svůj domov a nezbyde, než je rozprodat po píšťalách. Do málokterého prostoru se totiž hodí. Nakonec se jich ujala farnost Moravská Ostrava, která díky nim může ostravské katedrále po 140 letech od jejího vzniku dopřát nástroj takové velikosti a kvality, jakou si druhý největší chrám na Moravě zaslouží.Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.