Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jarní počasí urychlilo výsadbu v Biskupských lesích. Kde se vysazuje a jaké odrůdy?

Ostravice/Vrbno pod Pradědem – Jarní počasí dorazilo v letošním roce s určitým předstihem. Kromě kvetoucích keřů se to podepsalo i na tempu výsadby nových lesů. Potvrzují to i rekordní čísla Biskupských lesů, které hospodaří zejména v Jeseníkách a Moravskoslezských Beskydech.

„K dnešnímu dni máme zalesněno cca 500 tisíc kusů sazenic. To obnáší plochu cca 70 hektarů,“ přibližuje ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný. Teplý březen umožnil sadit dřeviny všude tam, kde Biskupské lesy hospodaří. „Intenzivně zalesňujeme především na místech postižených kůrovcovou či živelnou kalamitou v minulých letech. Jedná se o revíry Ondřejník, Javorník, Trojanovice a Kavalčanky v Beskydech. V Jeseníkách jsou to revíry Polom a Drakov,“ vyjmenovává Konvičný a dává predikci na příští týdny, kdy zbývá osadit 35 hektarů. „Vzhledem k letošnímu vývoji počasí jsme s objemem zalesnění dosti v předstihu a nejpozději do konce dubna bychom měli být se zalesňováním hotovi,“ věří ředitel Konvičný, který vede Odbor Biskupství ostravsko-opavského Biskupské lesy. Druhová skladba je pestrá. „Používáme zhruba patnáct druhů dřevin – především buk, javor klen, jedli, modřín, borovici a smrk. Ostatní dřeviny pak mají menší zastoupení,“ poukazuje Libor Konvičný.

I v letošním roce může pomoct se zalesňováním lokalit postižených kůrovcovou kalamitou i široká veřejnost. Tentokrát se školní třídy, rodiny i jednotlivci mohou zapojit na Javorníku u Frenštátu pod Radhoštěm. „Akci Stromy pro Javorník pořádáme ve spolupráci s Moravskoslezským krajem 26. a 27. dubna. Stejně jako v minulých ročnících to bude nejprve v pátek se školami a v sobotu se může zapojit kdokoliv další,“ zve ředitel Biskupských lesů. Na Javorník se sázení s veřejností přesunulo z Ondřejníku. „V revíru Ondřejník zbývá k zalesnění cca 20 hektarů. Ty jsou ale rozptýleny po celém revíru a pro výsadbu pro veřejnost to tedy není praktické. Javorník naopak nabízí ucelené pracoviště, které je dopravně dostupné a pro dvoudenní akci ideální,“ popisuje Konvičný. Více na webu: https://sazimestromy.msk.cz/

Biskupské lesy hospodaří již desátým rokem na 25 tisících hektarech pozemků, které vlastní Biskupství ostravsko-opavské nebo jednotlivé farnosti. Jedná se zejména o okolí Vrbna pod Pradědem, Ostravice, Bílé nebo Frenštátsko. Biskupské lesy se zároveň starají o Oboru Hukvaldy. V loňském roce Biskupské lesy zprovoznily štípačku dříví poblíž Chlebovic u Frýdku-Místku, kde probíhá celoroční prodej palivového dříví. Celkové cíle pro letošní hospodaření shrnuje ředitel Libor Konvičný následovně: „Priority jsou jednoznačné. Po letech kalamit bychom rádi vrátili hospodaření Biskupských lesů na běžnou úroveň – tedy normální výši těžeb, zvýšení podílu výchovných zásahů prořezávkami a probírkami. Nadále budeme důsledně lesy chránit proti všem nepříznivým jevům – zejména kůrovci. A při obnově lesů zajišťujeme co největší různorodost založených porostů,“ komentuje Libor Konvičný.Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Těšínské divadlo uvádí kultovní komedii Škola základ života

23. května 2024 9:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Známý příběh ze života studentů septimy a kantorského sboru nastudovali herci Těšínského divadla. Diváci si připomínají řadu dnes už kultovních hlášek, včetně té o štěstí…

Mezi Polankou a Starou Bělou lze projet po cyklostezce. Na mostě přibyl pruh pro cyklisty

22. května 2024 12:09 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

21. května 2024 20:44 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

21. května 2024 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

21. května 2024 16:20 | Celý MS kraj | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.