Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V exekuci je v Česku přes 640 000 lidí. Jak nespadnout do dluhové pasti?

Exekucí je v České republice stále dost. Podle statistik Exekutorské komory jde o 641 914 lidí, kteří mají alespoň jedno exekuční řízení. Ač se jejich počet snižuje, zadluženost obyvatel stále stoupá a vzhledem k růstu cen se může snadno stát, že opět vzroste i počet těch, kteří se do podobných problémů dostanou také. Podívejte se na několik tipů, jak do dluhové pasti nespadnout.

Rozlišujte zadlužování špatné a dobré

Není možné jednoznačně říct, že jsou půjčky vždycky špatné. To, na kterou misku vah se přikloní, záleží hodně na jejich užitku. Pokud si chcete koupit věc nebo službu, která je pro vás důležitá k životu či prospěšná například v kariéře, dává úvěr smysl. Nezdravé dluhy jsou pak takové, které uspokojí jen nějakou krátkodobou touhu, která přinese jen malý užitek a spíš naplní nějakou momentální a často impulzivní potřebu. Problémem je také zadlužování ve chvíli, kdy náklady na něj jsou větší než celý přínos, případně jsou vaše příjmy a výdaje totožné a nemáte žádný finanční polštář. Toto je první důležité pravidlo pro toto, abyste se nedostali do zbytečných dluhů, ze kterých je těžká cesta ven a často končí exekucí. Jaká další rozhodnutí vás mohou ochránit od zbytečných dluhů?

  • Vytvořte si rozpočet a dodržujte ho: Prvním krokem k zamezení zadlužení je vytvořit si rozpočet, ve kterém si stanovíte limity pro výdaje na různé položky, jako jsou nájem, jídlo, doprava a zábava. V případě příliš vysokých výdajů řešte, jak je můžete zvýšit. Dodržování rozpočtu vám pomůže udržet se na správné finanční cestě a minimalizovat riziko zadlužení.
  • Žijte podle svých možností: Nepřekračujte své finanční možnosti a vyhýbejte se nadměrnému utrácení za věci, které si nemůžete opravdu dovolit. Je důležité rozlišovat mezi tím, co potřebujete, a tím, co si jen přejete.Tvořte si plány a neutrácejte nad limit. Týden do výplaty bývá opravdu dlouhý.
  • Plaťte své účty včas: Včasné placení účtů, jako jsou účty za nájem, energie, telefon nebo kreditní karty, vám pomůže vyhnout se poplatkům za pozdní platby a udržet vaši finanční situaci stabilní.
  • Spořte pravidelně: Vytvoření nouzového fondu a pravidelné spoření je klíčem k finanční stabilitě. I malé částky pravidelně spořené mohou nakonec vytvořit bezpečný finanční polštář, který vám pomůže překonat neočekávané výdaje nebo krizové situace bez nutnosti sáhnout po půjčce.
  • Než si něco půjčíte, pečlivě zvažte, zda to skutečně potřebujete: Nezadlužujte se kvůli věcem, které vůbec nepotřebujete. Je lepší se vyhnout půjčkám na dovolenou, na dárky ale třeba i na vybavení jen kvůli změnám trendů, když staré věci ještě dobře slouží.
  • Porovnejte nabídky různých poskytovatelů půjček: Než si půjčíte, porovnejte úrokové sazby, poplatky a další podmínky u různých poskytovatelů. Nepůjčujte si více, než kolik si můžete dovolit splácet. Zároveň si nastavte realistický splátkový kalendář, který má být v souladu s vaším rozpočtem.
  • Půjčujte si jen tolik, kolik skutečně potřebujete: Nepůjčujte si více, než kolik si můžete dovolit splácet.

Nepůjčujte si, abyste zaplatili jinou splátku

Častým nešvarem dlužníků je snaha řešit finanční problémy zase půjčkou. Pokud už jste zadlužení a hrozí vám exekuce, není vhodné si půjčit proto, abyste zaplatili splátku. Další měsíc byste museli zaplatit dvě. Tato varianta je vhodná jen v případě, kdy už vám moc jiných možností nezbývá a nezaplacením byste se dostali do exekuce. Zároveň si takto půjčujte jen tehdy, když víte, že další měsíc můžete půjčku splácet. Obvykle se totiž jedná o poskytovatele, kteří půjčují lidem s dluhy. Jsou benevolentnější a záznam v registru pro ně není rozhodující. Takovou půjčku pro dlužníky nabízí Čínská půjčka, kde jsou ochotni půjčit i lidem v exekuci různě vysoké částky nebo poskytnout konsolidaci či refinancování, samozřejmě s licencí ČNB.

Je jedno, kolik a v jaké situaci si půjčujete. Vždy si musíte jakékoliv zadlužení pořádně rozmyslet. Pokud už půjčku máte a dostali jste se do potíží se splácením, nebojte se hledat řešení s poskytovatelem. Většinou nebývá problém nějakým způsobem upravit splátkový kalendář nebo umožnit odklad.

K financím přistupujte zodpovědně

Zodpovědným přístupem k financím snadno předejdete vážným problémům. Když pravidla budete dodržovat, ochráníte se před dluhovou pastí a zajistíte stabilní finanční situaci. Život přináší nečekané události a finanční situace se mohou měnit. Buďte připraveni na možné změny, udržujte si flexibilitu ve vašem rozpočtu a prioritách a přizpůsobte se novým okolnostem, abyste minimalizovali riziko zadlužení.V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.