Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocniční kaplani z celé Evropy jednali v Praze

Praha se v minulém týdnu stala hostitelským městem 18. mezinárodní konference pořádané Evropskou sítí nemocničních kaplanů. Na organizaci vrcholného setkání duchovních, které se v České republice konalo vůbec poprvé, se spolupodílel také ThLic. Václav Tomiczek, Ph.D., člen paliativního týmu a nemocniční kaplan FN Ostrava.

Na odborné setkání kaplanů z celé Evropy přijeli i hosté ze Spojených států amerických. Téměř stovka nemocničních kaplanů na něm v průběhu čtyř dnů sdílela své pracovní i osobní zkušenosti. Ústředním tématem letošní konference byla společná výzva: „Být duchovním průvodcem v křehkém světě".

Naši pozornost jsme soustředili na to, jak autenticky doprovázet pacienty, jejich blízké a nemocniční personál v době, kdy celosvětově vnímáme pokles zájmu o službu spojenou s církevními obřady. Narůstá ale zájem o podporu v oblasti obecné spirituality,“ přibližuje obsah setkání Václav Tomiczek a dodává: „Jsme žádáni, abychom naslouchali životním příběhům pacientů, hovořili s nimi o hodnotách, o naději i smyslu náročných situací, do nichž se dostávají nejen oni, ale i jejich příbuzní a nemocniční personál. V tomto smyslu je kaplanská služba ve zdravotnických zařízeních nepostradatelnou součástí celostní péče, kterou nemocnice poskytují.

Součástí setkání, na kterém vystoupil mimo jiné i Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., byla návštěva pěti pražských nemocnic a ekumenická bohoslužba v katedrále sv. Víta. Příští konference se uskuteční za dva roky ve španělském Madridu.



Polonahý kuřák, plyšák na schodech a figurína v biotopu. Městská policie Ostrava se podělila o kuriozity za uplynulý rok

Včera 10:30 | Ostrava-město | Anna Břenková

Žena předala muži na ulici psa a odešla. Během tréninku muže zamkli ve fitness centru. Zavolal na linku 156, protože chtěl poradit. Strážníci z Ostravy letos řešili několik úsměvných případů.

Výročí Palackého připomene speciální Muzejní škola, začne už v lednu

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa, který se narodil v nedalekých Hodslavicích, věnována speciální Muzejní škola.

Mladá hasička ze Svinova mezi evropskou špičkou

29. prosince 2025 13:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově vyrůstá mladý sportovní talent, který už dnes konkuruje dospělým závodnicím na mezinárodní úrovni. Místní dorostenka přivezla z mistrovství Evropy cenný kov — a my jsme se za jejími úspěchy vypravili.

Boží hod na ledě v centru města byl první takovou akcí v historii Bruntálu

29. prosince 2025 12:51 | Bruntál | Karel Soukop

Svou zimní premiéru zažilo letos centrum Bruntálu s novou rekreační ledovou plochou na náměstí. Nová kulturní i sportovní akce dostala název Boží hod na ledě a za jejím pořádáním stála místní pobočka evangelické církve i další sportovci a oddíly.

Přežili díky pomoci svědků. V Třinci a Mošnově se podařilo oživit dva muže v jeden den

Včera 9:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Přestalo jim bít srdce. Svědci nezaváhali a okamžitě pomohli. Během jednoho dne záchranáři vyjížděli ke dvěma případům srdeční zástavy. Díky poskytnutí včasné první pomoci byli zachráněni dva muži.

Nošovický advent zahájilo rozsvícení stromu a kulturní program za Radegastovým šenkem

Včera 8:30 | Nošovice | Michal Slonina

Vánoční nálada opanovala opět po roce centrum Nošovic, a hlavně venkovní prostory Radegastova šenku. Po každoročním průvodu sem dorazili občané obce, aby si užili bohatý program a samozřejmě rozsvícení vánočního stromu.

Primátor Ostravy bilancuje rok 2025: investice, doprava i velké projekty

29. prosince 2025 10:23 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rok 2025 byl pro Ostravu rokem obnovy po povodních, rozsáhlých investic i příprav zásadních projektů do budoucna. Město pokračovalo v opravách infrastruktury, rozvoji bydlení, dopravních stavbách i modernizaci kulturních a sportovních areálů. Primátor Jan Dohnal (ODS/SPOLU) hodnotí uplynulý rok a přibližuje, na co se Ostrava ještě zaměří.

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska ve znamení Palackého

28. prosince 2025 7:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa věnována Muzejní škola.

Škola s polským jazykem v Horní Suché oslavila 95 let

29. prosince 2025 12:02 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Slavnostní program připravený žáky a pedagogy ZŠ v Horní Suché přenesl návštěvníky do minulosti i současnosti. Netradičním příběhem a společným vystoupením se do připomínky 95 let existence zapojili všichni žáci.

Heřmanická fara otevřela vinárnu i se samoobslužným kinem

29. prosince 2025 12:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Heřmanická farní zahrada nabízí návštěvníkům další novinku. Třetí adventní neděli tu spustila provoz vinárna se samoobslužným kinem, a to přímo v budově fary. Sklepní místnost bude sloužit komunitnímu setkávání a promítání filmů při nepříznivém počasí.

Při čelním střetu škodovky s volvem na Rýmařovsku se zranilo 8 lidí

28. prosince 2025 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné dopravní nehodě mezi obcemi Stará Ves a Žďárský potok na Bruntálsku spěchali v sobotu odpoledne záchranáři a policisté, aby tam pomohli několika zraněným. Příčinou by mělo být nečekané přejetí jednoho z osobních aut v zatáčce do protisměru.

Pomoc záchranářů si v MSK o Vánocích vyžádala více než tisícovka lidí

27. prosince 2025 13:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nedostatek práce během tři vánočních dnů si zdravotníci záchranné služby v Moravskoslezském kraji rozhodně nemohli stěžovat. Celkem zasahovali o 1073 lidí.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

25. prosince 2025 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.