Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osmý ročník festivalu CIRKULUM opět rozžije Slezskoostravský hrad

CIRKULUM 2024 se koná od 5. do 9. června a slibuje nezapomenutelné chvíle plné novocirkusového umění. Návštěvníci se mohou těšit na umělce z celého světa, opulentní zahájení i novinky v podání ostravských umělců ve spolupráci s mezinárodními novocirkusovými celky.

V předhradí znovu vyroste nostalgická cirkusová vesnička, kde mohou diváci nasávat pravou festivalovou atmosféru a vychutnávat představení plné akrobacie, divadla a dobré nálady. Program slibuje nevšední zážitky i nové umělecké disciplíny, stejně jako osvědčené profesionální celky z celého světa. Letos poprvé budou ve festivalové vesničce stát tři šapitó.

Finský divadelní soubor Race Horse Company přiveze show plnou akrobacie, fyzického divadla i humoru. Akční vystoupení Tattarmossen obsahuje prvky jako wall-trampoline, teeter-board, cyr-wheel a žonglování. Španělský soubor Cia PakiPaya, miláčci loňského publika festivalu CIRKULUM, se v letošním roce vrací s představením Toca Toc a opět slibuje velkolepou podívanou. Show získala ocenění poroty na festivalu Zirkolika ve Španělsku za nejlepší indoorové představení. Proběhne v mini šapitó s kapacitou šedesát diváků. Švýcarské duo E1NZ naláká diváky na večer plný šarmantních akrobatických kousků a přenese je do pařížského bistra.

Hlavními hvězdami festivalu CIRKULUM jsou pak francouzsko-italští umělci Circo Zoé se svým kouzelným představením Deserance. Návštěvníci se ocitnou ve světě plném úžasu a fantazie, který je vtáhne do nespoutaného světa emocí. Toto vizuálně působivé představení, doprovázené intenzivní živou hudbou, vzniklo v roce 2022 a získalo si srdce publika na prestižním festivalu Winterfest v Salcburku.

Na festivalu CIRKULUM nebude chybět ani hostovská company Cirkus trochu jinak a bude mít pro diváky připravených hned několik novinek. „Náš spolek během festivalu CIRKULUM oslaví plnoletost, v Ostravě působíme již 18 let,“ říká Václav Pokorný, principál Cirkusu trochu jinak. „Za tu dobu jsme ušli pořádný kus cesty. Cítíme, že je čas pro nové impulzy, a proto zakládáme nové uskupení pod názvem BoCirk. Pod touto značkou budeme našemu publiku prezentovat zajímavé projekty, které často vznikají na mezinárodní úrovni.“

Diváci se na prezentaci nového projektu s mezinárodní účastí mohou těšit již během festivalu, vždyť právě ohromná show, která vznikla v koprodukci se společností Feel The Universe Company, sdružující umělce z několika zemí, zahájí letošní ročník festivalu CIRKULUM. „Pokud nám to počasí dovolí, nad valy před hradem se objeví horkovzdušný balón a diváci si budou moci v české premiéře vychutnat opulentní a interaktivní show plnou akrobatů a živé hudby,“ dodává Václav Pokorný.

V rámci nově vzniklé platformy BoCirk se v prostorách Komorní scény Aréna představí také nová show Erlend – cizinec, která slibuje brilantní sepětí všestranné akrobacie a živé hudby v režii Jana Jiráka. Celovečerní sólové představení akrobata Jindřicha Kopidola nabídne neobvyklé akrobatické prvky s originálními balančními objekty doprovázené živou hudbou. Tato vizuálně působivá inscenace je reflexí životních fází člověka v neustálém hledání rovnováhy.

BoCirk navíc poprvé představí svůj nový „work in progress“ projekt s názvem PiTiPALDi. Ostravské duo Adam Holub, všestranný parkourista, a jeho kolega Jan Vrbacký, herec a kaskadér, hledají a nalézají možnosti a hranice s cirkusovými equipmenty. Zda se jim podaří dosáhnout až k samé hranici se jako první na světě dozvědí festivaloví diváci.

Bohatý program v předhradí zdarma pro všechny diváky obsahuje vystoupení novocirkusových umělců z Maďarska, Itálie, Argentiny, Japonska a České republiky. Návštěvníci nepřijdou ani o divokou balkánskou hudební show v podání dvojice dýdžejů MALALATA. Program nezapomíná ani na rodiny s dětmi, tradičně bude připraveno herniště, v šapitó bude probíhat výuka cirkusových dovedností a pro nejmenší diváky je na programu také pohádka Motýli svět nebo show Poppy a Adélka. Po celou dobu bude k dispozici řecká taverna a kavárna.

Druhá vlna prodeje vstupenek byla spuštěna 17. dubna 2024. Předprodej vstupenek probíhá do konce května nebo do vyprodání na www.cirkulum.cz a počet vstupenek na jednotlivá představení je omezen. Vstupenky budou k dostání taktéž na místě.

Festival CIRKULUM 2024 však není pouze o cirkusových vystoupeních, ale také o setkávání lidí s lidmi. Těšíme se na vás. Více informací o souborech a účinkujících najdete na našem webu www.cirkulum.cz.V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.