Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku se dynamicky proměňuje

Dětské oddělení frýdecko-místecké nemocnice prošlo v poslední době nemalými změnami. Kromě potřebné rekonstrukce a nové výmalby došlo ke změně ve vedení. Do funkce primářky dětského oddělení byla jmenována Doc. MUDr. Eva Klásková, Ph.D.

Dětská oddělení většiny nemocnic se časem změnila, současná podoba je jiná než před 30 lety. Z kdysi pro sebe uzavřených jednotek se stávají moderní oddělení, která zajišťují kompletní diagnostiku a léčbu. Zkracuje se průměrná ošetřovací doba, na lůžku zůstávají děti opravdu jen po nejnutnější čas, a to vždy alespoň s jedním z rodičů, důležitou roli hraje ambulantní segment, který je v maximální míře posílen. Dětské oddělení frýdecko-místecké nemocnice v současné době disponuje 20 lůžky, novorozenecké oddělení má 21 lůžek, součástí je plně funkční jednotka intenzivní péče a dětská denní klinika, dětská kardiologická a nefrologická ambulance, konzultační a sonografická ambulance, připravuje se sportovní ambulance pro děti a mládež od 5 do 15 let.

Přebírám primariát od pana primáře Kobsy, kterému se v minulých letech podařilo oddělení stabilizovat. Mým cílem je navázat na skvělou práci dosavadního primáře, který bude i nadále součástí našeho týmu. Mám radost, že má oddělení velký odborný i lidský potenciál a jsem si vědoma jeho významu pro náš region. Je pro mne velmi důležité, že se mohu opřít o entuziasmus všech členů lékařského i nelékařského personálu. Těším se na úzkou spolupráci s praktickými lékaři pro děti a dorost a ambulantními specialisty. Věřím, že se nám bude dařit i díky podpoře celého regionu,“ přibližuje nynější stav primářka dětského oddělení Eva Klásková.

V úvodu uvedení do funkce primářka Eva Klásková navázala ve spolupráci se spádovými pediatry a uspořádala první společný seminář pro praktické lékaře pro děti a dorost, kterého se zúčastnilo více než 40 pediatrů a dětských sester z Frýdku-Místku i z přilehlého okolí.

Náplní semináře byl odborný program zaměřený na aktuální pediatrická témata zahrnující i zajímavé kazuistiky dětí léčených na dětském oddělení nemocnice. Byly prezentovány výsledky a možnosti dětské chirurgické péče, nabídnuta možnost preventivních prohlídek u sportujících dětí včetně vyšetření klidového EKG, možnost kurzů šátkování a masáží novorozenců a kojenců.
Dále byla představena vize dalšího rozvoje oddělení, aktuální plány a stávající fungování oddělení. Následně proběhla diskuse věnovaná prohloubení další spolupráce mezi dětským oddělením a praktickými dětskými lékaři tak, aby dětští pacienti v regionu měli k dispozici co nejkvalitnější péči. „I z tohoto důvodu je jedním z našich klíčových cílů výchova nastupující generace dětských lékařů,“ doplnila primářka dětského oddělení.

Paní primářka Eva Klásková vyjádřila své poděkování za hojnou účast a označila akci za velmi úspěšnou. „Velmi si vážím vlídného a vstřícného přijetí a navázání spolupráce s kolegy z primární péče, jejichž práce je zcela nenahraditelná a je absolutním základem péče o naše dětské pacienty. Mám radost, že jsme se se zástupci PLDD domluvili také na pokračování společných odborných seminářů. Těšíme se také z podpory vedení nemocnice a celého regionu při rozvoji našeho dětského oddělení. Ve společných setkáních budeme samozřejmě pokračovat, již nyní se připravuje další seminář, který proběhne v květnu.“

Dětské oddělení frýdecko-místecké nemocnice poskytuje péči v celém spektru pediatrie. Kromě velké šíře interních problémů se stará o děti v akutní i plánované péči s chirurgickými, ortopedickými a urologickými problémy, pečuje o děti po ORL a očních operacích, to vše díky špičkovému vybavení oddělení a kvalifikované práci spolupracujících oborů. Dětským pacientům je k dispozici i celá paleta laboratorních a zobrazovacích vyšetření, přijetí dítěte na lůžko je až poslední možností k vyřešení zdravotních problémů. Dětské oddělení se snaží naplňovat principy Family-centered Care, kdy jsou rodiče aktivními spolupracovníky a součástí týmu pečujícího o nemocné dítě.V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.