Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do strojírenství a metalurgie vstupují nové technologie, vodík a AI

České strojírenství a metalurgický byznys se nezadržitelně mění. Do hry vstupuje další automatizace, smart systémy, vodík a umělá inteligence. Tahounem změn jsou zatím spíše velké firmy, malým a středním podnikům stojí v cestě méně zdrojů na investice, nedostatek špičkových lidí i obava o kyberbezpečnost. V případě inovativních vodíkových technologií je pak problémem přílišná regulace předbíhající vývoj. Uvedli to zástupci Národního strojírenského klastru a účastníci konference Strojírenství Ostrava 2024.

Podle vodíkových lídrů ze skupiny Cylinders Holding současně chybí reálně hodnotitelné pilotní projekty pro vodíkovou energetiku, protože jsou legislativně omezeny na příliš nízký výkon.

Přerod tradičního průmyslu bude blokován také limity na straně malých podnikatelských subjektů. Například v Moravskoslezském kraji, který byl tradičně vnímán jako silná základna tuzemského hutnictví a strojírenství, je podle hejtmana Josefa Bělici 141 tisíc aktivních firem. Z nich je necelých 26 tisíc malých a středních (do 250 zaměstnanců). Velkých korporací je okolo 300. Zbývající část tvoří „mikropodnikání“. „Abychom nahradili tradiční průmysl, musíme rozvíjet digitalizaci, robotizaci a automatizaci, umělou inteligenci a strojové učení. Malé podniky ale mají potíže s adaptací,“ uvedl hejtman. Kraj proto podle něj oslovuje malé a střední podniky prostřednictvím Evropského digitálního hubu (EDIH) Ostrava, jehož úkolem je podporovat zavádění a využívání pokročilých digitálních technologií. EDIH Ostrava nabízí své služby firmám za velmi zvýhodněných dotovaných podmínek, případně zdarma.

Specifickou roli mají sehrát univerzity. Podle rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Václava Snášela se univerzitní prostředí silně emancipovalo. VŠB-TUO má letos rozpočet převyšující čtyři miliardy korun, z toho jen 1,3 miliardy korun získá od státu. „Do Moravskoslezského kraje jsme za posledních pět let přivedli více než šest miliard korun z financí EU a ze spolupráce s podniky,“ zhodnotil rektor. Univerzita v tuto chvíli vede rozsáhlý transformační projekt REFRESH v hodnotě dvě miliardy korun a bude také jedním z prvních akademických pracovišť v EU, které bude mít kvantový počítač. „Bude první a jediný v ČR a jeden z pouhých šesti v celé Evropské unii,“ řekl Snášel.

Univerzita má mít významnou úlohu v dekarbonizaci průmyslu. Kompletní management v tuto chvíli dostupných obnovitelných zdrojů energií už rozvíjí loni dokončený inovační polygon CEETe Centra energetických a environmentálních technologií. Unikátní celoročně energeticky soběstačný objekt za 400 milionů korun má být podle ředitele Centra Stanislava Mišáka v budoucnu vytvořen (replikován) také pro Liberecký kraj a další lokality v ČR i zahraničí.

V univerzitním prostředí ČR se ale podle místopředsedy poslanecké sněmovny Karla Havlíčka zatím nedostatečně podporují projekty využívající umělou inteligenci (AI). Dotačními tituly podporovaných výzkumných projektů je, jak uvedl Havlíček, stovka, z nich ovšem žádný není zaměřen na AI. Privátní investice do AI jsou v České republice zanedbatelné. Nízká komercionalizace AI je obecně problémem i v celé Evropské unii.

„Přichází revoluce v energetice. Aby nebyla ohrožením, ale naopak příležitostí pro průmysl, nesmí nás blokovat legislativa, ale ani strach z umělé inteligence,“ zhodnotil šance českých firem prezident Národního strojírenského klastru Jan Světlík.Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.