Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotníci FN Ostrava ošetřují hráče na mistrovství světa v ledním hokeji

Na právě probíhajícím mistrovství světa v ledním hokeji se podílí také zdravotníci FN Ostrava. V Ostrava aréně, kde se hrají zápasy základní skupiny B, provozují speciálně upravenou ošetřovnu. Lékaři a sestry v ní neošetřují pouze hráče, ale i členy realizačních týmů a pořadatele šampionátu.

Ošetřovna je na stadionu umístěna zhruba 20 metrů od ledové plochy. FN Ostrava ji vybavila počítačem se vzdáleným přístupem k nemocničnímu informačnímu systému, resuscitačním stolkem, vyšetřovacím stolem pro radiologického asistenta a také C-ramenem. „O tento přístroj je velký zájem, protože umí vyšetřovat stabilitu jak zápěstí, tak ruky i kolena. Je o to velká poptávka ze strany týmových lékařů,“ popisuje MUDr. Jiří Demel, Ph.D. z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, který řídí a organizuje zdravotní péči pro ostravskou část turnaje.

Zdravotníci fakultní nemocnice vytvořili v multifunkční hale, která sousedí se stadionem, i záložní ambulanci, jejíž součástí je stomatochirurgické křeslo k ošetření zubních zranění a poranění dutiny ústní. Do vybavení ambulance patří i ultrasonograf a malá základní laboratoř. „Nejvíce se používá ke stanovení CRP. A to pro rozlišení, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, což je důležité pro indikaci antibiotik. Díky tomu s odebranými vzorky nemusíme jezdit do nemocnice,“ vysvětluje doktor Demel.

Hráčům, členům realizačních týmů a pořadatelům je na ošetřovně při trénincích a zápasech během jednoho hracího dne připraveno pomoci celkem jedenáct zdravotníků. Mezinárodní hokejová federace IIHF takový počet stanovila pro případy, kdy dojde ke dvěma úrazům zároveň. „K dispozici jsou lékaři pro chirurgické obory, a pak pro obory urgentní medicíny. Dále lékař, který je schopný udělat ultrazvuk a popsat rentgen, radiologický asistent a samozřejmě máme i sestřičku,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Měrka z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, který koordinuje činnosti zdravotníků na ošetřovně.

Zdravotnický tým FN Ostrava je v permanentním spojení s organizátory šampionátu a týmovými lékaři jednotlivých mužstev. Plní jejich požadavky na poskytnutí léků, doporučuje postup léčby a v některých případech zařizuje i přepravu pacientů do fakultní nemocnice kvůli speciálnímu vyšetření. „Nejsložitějším případem zatím byla dehydratace jednoho z hráčů, který byl opravdu
v utkání hodně vytížený. Už během zápasu jsem pozoroval, že bude potřebovat nějakou péči. Týmový lékař měl za to, že to zvládne všechno sám, ale bohužel to tak nakonec nebylo. Se záchrannou službou jsme potom v noci museli řešit transport z hotelu do nemocnice na rehydrataci pomocí infuze,“ uvádí doktor Demel.

Za jeden den ošetří zdravotníci fakultní nemocnice v průměru 5 lidí. „Je to ale nárazové. Někdy stejný počet ošetříme třeba za půl hodiny. Velkou výhodou je, že v ošetřovně máme televizi, která snímá téměř nezpožděný obraz z utkání. Při zranění tak detailně vidíme, k čemu došlo a během tří minut se připravíme na to, co se bude dít. Rychle se tak dokážeme uvést do stavu pohotovosti. Když je zraněný hráč, tak opravdu nastává velký šrumec,“ uzavírá doktor Demel.Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.