Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Filmový festival Nechme se překvapovat letos poprvé také v Opavě

Vzdělávací festival přírodovědných filmů Nechme se překvapovat se uskuteční letos poprvé také v Opavě. Nabídne krátké filmové projekce o živočišných druzích, ekosystémech, ochraně přírody a globálních výzvách. Slezská univerzita v Opavě ve spolupráci s městem Opava nabídne v kinosále a ateliéru Hauerova 4 ve dnech 28. – 29.5. 2024 šest projekcí s besedami, 4 výukové programy a 2 projekce pro veřejnost.

Na edukativní videa vždy naváže beseda s hostem ochranářem či zoologem, který pracuje přímo v terénu. Moderátorkou a průvodkyni festivalu bude mladá ochránkyně přírody a cestovatelka Viki Seifertová.

Hlavním organizátorem festivalu jsou studenti oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s odborem školství města Opavy. Cílem festivalu je představit žákům základních škol vybrané živočišné druhy, přiblížit práci terénních zoologů a podpořit ochranu přírody.

„Jsme velmi rádi, že náš studijní obor, jehož hlavním zaměřením je popularizace vědy, navázal tuto zajímavou spolupráci s Českou koalicí na ochranu biodiverzity (CCBC) a stal se součástí tohoto festivalu,“ říká produkční oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě Ivana Martáková. „Tuto spolupráci se CCBC jsme tak trochu upekli společně s paní Kateřinou Durčákovou, z odboru školství úřadu města Opavy, která oslovila některé z hostů festivalu, zajišťuje nábor škol na projekce a velmi ji na spolupráci se CCBC záleží,“ dodává Ivana Martáková.

Proto jsme se zeptali zástupkyně odboru školství Kateřiny Durčákové, jaká má očekávání ohledně prvního ročníku tohoto festivalu v Opavě.

„Mé první očekávání, že nabídka bude pro školy atraktivní, se již splnilo. Téměř všechny projekce i interaktivní výukové programy byly rezervovány během dvou týdnů. Druhé očekávání je, že bude vše organizačně klapat. Tajně doufám, že po skončení akce získám zpětnou vazbu od škol, že se těší na pokračování v příštím roce. Chtěla bych poděkovat Slezské univerzitě – oboru Multimediální techniky za bezvadnou spolupráci na poli popularizace ochrany přírody, mám radost, že můžeme být součástí tak skvělého projektu!“

„Pokud bude mít festival u škol úspěch, rádi bychom školy a jejich žáky v příštím roce zapojili mnohem více už v průběhu roku a nabídli dětem prostor pro vlastní tvorbu videí o zvířatech a ochraně přírody v jejich blízkém okolí, a nejlepší videa bychom v dalším roce promítli přímo na festivalu,“ dodává Ivana Martáková.

Festival probíhá pod taktovkou České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) a v jiných městech se konal poprvé v roce 2023. CCBC pomáhá neziskovkám chránit faunu a flóru a sdružuje 18 mezinárodních projektů po celém světě i v České republice.

Projekce pro veřejnost proběhne v Opavě v úterý 28.5. od 17 hodin v Unisféře na Bezručově nám. 13, kde budete moci shlédnout 3D film Tajemný oceán s následnou besedou s Viki Seifertovou, která je přes svůj mladistvý věk aktivní ochranářskou a cestovatelkou a motivuje další mladé lidi k ochraně přírody.

Od 18.30 proběhne v kinosále Hauerova 4 projekce dvou dílů nově vznikajícího seriálu Na chvíli na Zemi o moderních funkcích zoologických zahrad nejen v Česku, ale také ve světě. Po projekci proběhne povídání a beseda s tvůrci seriálu režisérem Ondřejem Smékalem (pedagogem Multimediální techniky) a autorem námětu, průvodcem seriálu a ochranářem Františkem Příbrským.

Více o programu a hostech festivalu v Opavě a jiných městech najdete na ccbc.cz/festival.

Partnery festivalu v Opavě jsou Slezská univerzita v Opavě Fyzikální ústav, Město Opava, CCBC, Zoo Ostrava.Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.