Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Perinatologické dny upozornily na negativní vývoj v péči o děti s nízkou porodní váhou

Lékaři Perinatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava připravili pro kolegy z nemocnic z oborů gynekologie, pediatrie a neonatologie dvoudenní odbornou konferenci Moravskoslezské perinatologické dny. Kromě přednášek předních českých specialistů z této oblasti společně diskutovali o vývoji perinatologické péče v kraji. Tedy o období, které se týká druhé poloviny těhotenství a prvních dnů po porodu.

Stejně jako loni, i letošní druhý ročník odborného setkání inicioval krajský perinatolog a vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU MUDr. Richard Špaček, Ph.D., spolu s primářkou Oddělení neonatologie FN Ostrava MUDr. Hanou Wiedermannovou, Ph.D. „Kolegy z nemocnic v našem kraji jsme seznámili nejen s novinkami v perinatologické péči, ale také s daty, která vyšla z Národního registru reprodukčního zdraví Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Mimo jiné se ukazuje, že děti s porodní váhou mezi 2 000 až 2 500 gramy by měly být porozeny v centrech. Jejich nemocnost je daleko nižší,“ upozornila primářka Wiedermannová. Děti s takovouto porodní váhou jsou v centrech ihned po propuštění z nemocnice zaevidovány v rizikové ambulanci, kde lékaři často odhalí skryté zdravotní problémy a začnou je řešit. Doktor Špaček přidal další získaná a na konferenci rovněž diskutovaná data. „V našem regionu každý rok postihne fetální růstová restrikce, tedy stav, kdy plod zaostává ve svém růstu a jeho váha neodpovídá jeho gestačnímu stáří, okolo 450 dětí. Třetina z nich se narodí v nemocnicích 1. typu. A velká skupina těchto novorozenců by nepochybně zdravotně profitovala z toho, kdyby se narodili v centru.

Co se centralizace rizikových těhotenství a předčasných porodů týče, patřil náš kraj donedávna mezi nejlépe organizované regiony v ČR. Nemám proto radost, když vidím, že jsme se v této oblasti zhoršili, a že část dětí je do centra převážena až po porodu,“ dodává doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, vedoucí Perinatologického centra FN Ostrava.

V Moravskoslezské kraji je aktuálně 10 porodnic. Loni se v nich narodilo celkem 9 407 dětí. Tedy o 1 100 méně než v roce předešlém. „I tak patří náš region objemem porodů k největším v republice. A proto je nutné, aby se zástupci gynekologických a pediatrických oddělení nejméně jednou ročně takto setkali a diskutovali o problémech, které je spojují,“ zdůraznil doktor Špaček.Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.