Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Folklorní (Ne)Fest nastartuje letní sezónu!

Festival se letos uskuteční již popáté, a to v sobotu 8. června na Rašmánkově dětském hřišti U Letního kina v Havířově. Začínáme ve 14 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Folklorní (Ne)Fest navazuje na dlouholetou a rozvíjející se činnost Cimbálové muziky Jagár. Pro V. ročník festivalu jsme pro Vás připravili velmi pestrý program. V areálu nebude chybět tradiční lidový jarmark a stánky s jídlem nebo ručně vyrobenými dárky. Bude připraven různorodý program pro děti ve formě dětského dne plného her s místním Divadlem Sputnik.

Letošní ročník Folklorního (Ne)Festu nabídne špičkové tanečníky a hudebníky, kteří sdílí vášeň pro folklor. Z regionu se Vám představí mezi jinými MFS Ševčík z Ostravy, Soubor písní a tanců Suszanie nebo Soubor písní a tanců OLZA z Českého Těšína.

Ze sousedských krajin k nám zavítá Zespół Regionalny Istebna, jenž je jedním z nejstarších regionálních souborů v Polsku. Zahraje rovněž krakovská kapela studentského goralského souboru SKALNI. Na (Ne)Festu nemohou chybět naši sousedé z východu. Ze Žiliny se dostaví Folklorný súbor Stavbár, a z východního Slovenska to bude Ľudová hudba Stana Baláža, která v tomto roce úspěšně odehrála jarní tour, kde představila své aktuální CD ,,Jak śe mace?”. Posledním zahraničním účinkujícím letošního Folklorního (Ne)Festu je Česká beseda Vršac, která zachovává národní identitu a kulturní dědictví Čechů žijících v této oblasti Srbska.

V rámci V. Folklorního (Ne)Festu vystoupí jeho hlavní pořadatelé, neboli havířovští muzikanti a tanečníci souboru Jagár, a rovněž s nimi úzce spjatý dětský Soubor lidových písní a tanců Vonička.

Dramaturgie festivalu se neomezuje pouze na folklor, představí se Vám i talentovaná písničkářka KACZI, dále D'Mango a Oba konce duhy - hudební duo skládající se z herců, kteří svou tvorbou apelují na antidiskriminační témata. Tito umělci vystoupí na tzv. Jamajka stage, program bude tedy probíhat po celý den na dvou pódiích.

Folklorní (Ne)Fest festivalovou formou zapisuje Havířov na mapu folklorních slavností a festivalů v ČR. Našim cílem je v Havířově prezentovat folklorní soubory a spolky, které udržují a rozvíjejí hodnoty a kulturu svého kraje.

Festival můžete podpořit formou zakoupení tzv. DOBROVOLNÉ VSTUPENKY. Více informací na tomto odkaze:

https://goout.net/cs/folklorni-ne-fest-2024/szsvfcx/

Pro vstup do areálu není povinné zakoupit vstupenky – slouží pouze k možnosti příspěvku.

Srdečně Vás zveme!Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.