Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zástupci obvodu Vítkovice a Fakulty stavební VŠB-TUO podepsali memorandum o spolupráci

V pondělí 27. května bylo v obřadní síni vítkovické radnice podepsáno memorandum o spolupráci obvodu Ostrava-Vítkovice s Fakultou stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Tento krok souvisí kromě jiného s tím, že Vítkovice budou jedním z pěti ostravských obvodů, kde od 1. července bude fungovat stavební úřad (SÚ). „Obvod se na vedení stavebního úřadu, který bude řešit i záležitosti obyvatel Mariánských Hor a Nové Vsi, důkladně připravuje. V dané chvíli rekonstruujeme prostory v Jeremenkově ulici číslo 13, takzvaném domě U šraněk, kde bude od 1. července sídlit 11 pracovníků státní správy,“ říká starosta Vítkovic Richard Čermák a upřesňuje, že náklady na zřízení nového pracoviště stavebního úřadu představují 3,4 milionu korun. Následné investice směřující k vybudování archivu, resp. spisovny SÚ, jsou odhadovány na další 3 miliony korun.

„Protože chceme, aby stavební úřad ve správě Vítkovic byl na odborné výši, stojíme o kvalitní zaměstnance, profesionály orientující se v problematice veřejné správy,“ pokračuje starosta. „A vzhledem k tomu, že se vždy snažíme být o krok napřed, oslovili jsme Fakultu stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, která by mohla studenty oboru městské inženýrství připravovat pro potřeby našeho stavebního úřadu takzvaně na klíč. Už během studia se budou moci seznamovat s jeho chodem a problematikou, kterou se zabývá, bude jim umožněno podílet se na různých činnostech a své zkušenosti využívat i při zpracovávání absolventských prací. Memorandum ale směřuje také k prohloubení spolupráce v oblasti celoživotního vzdělávání, kde počítáme s dalším rozvojem odborných znalostí stávajících zaměstnanců stavebního úřadu,“ doplňuje Richard Čermák, jenž věří, že iniciativa Vítkovic bude k prospěchu nejen samotnému obvodu, ale i dalším ostravským částem, kde bude stavební úřad od 1. července fungovat. „Myslím, že o dobře připravené a kvalifikované odborníky orientující se v praxi bude zájem všude, nejen v Ostravě,“ předpokládá starosta.

Užší sepětí teorie s praxí, které je jedním z cílů memoranda, je přínosné a motivující i pro katedru městského inženýrství Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. „Spolupráci s městským obvodem Vítkovice velmi vítáme. Studijní programy městského inženýrství zapadají do konceptu přípravy studenta na působení ve státní správě, doposud v nich ale chyběla praxe,“ konstatuje tajemník katedry Martin Ferko, podle jehož slov půjde nejen o stáže, řešení závěrečných prací a workshopy, ale rovněž o přímé vstupy odborníků z praxe do výuky, a to v podobě vyzvaných přednášek a konzultací. A v budoucnu bude možné vstoupit i do akreditačního procesu studijních programů.

Martin Ferko také poznamenává, že bude nutné zacílit osvětu směřující k odbourávání zkreslených představ studentů o tom, že hned po absolvování školy na ně čekají posty ve velkých firmách. „Chceme, aby studenti začali státní správu vnímat ne jako „úředničinu“, ale jako velmi dobrý start kariéry, což už ostatně máme ověřeno i díky zkušenostem absolventů našich studijních programů. I proto je nutné cílit osvětu také na střední školy. Drtivá většina mladých lidí totiž stavařinu vnímá výhradně jako projektování, nebo řízení stavby, uniká jim, kolik fází a variant investiční cyklus staveb má.“Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.