Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obyvatelé Ostravska oblékají herce ze seriálu Ulice

Filmoví a seriáloví herci nosí vždy perfektní outfity, protože na to mají tým lidí a štědrý rozpočet. Ale nemusí to být nutným pravidlem. I kostýmy herců se totiž mohou řídit více udržitelností a prospěšností natáčecího štábu, jak to dokazuje spolupráce ostravské neziskovky Moment s televizí Nova, díky které nyní můžete potkávat oblečení ze skříní ostravských obyvatel na hercích v seriálu Ulice.

V Ostravě totiž před 12 lety vznikla neziskovka Moment, která si dala za cíl vracet do oběhu krásné kousky z místních skříní a z výtěžku z prodeje podporovat české neziskovky.

Za svou existenci už takto dokázala vrátit do oběhu 1,5 milionu kusů oblečení a díky tomu darovat 10,8 milionu korun místním neziskovkám.

Tématem neudržitelnosti textilního průmyslu se v posledních letech zabývají média i společnost stále intenzivněji. Každý rok se totiž vyrobí přes 1 mld kusů nových oděvů, přičemž se uvádí, že 60 % z toho skončí na skládce ještě v témže roce.

Přitom všichni cítíme, že každodenní počasí na naší planetě ovlivňuje trend globálního oteplování, a i když se stále zkoumají jeho příčiny a důsledky, už dlouho víme, že jednou z hlavních příčin jsou uhlíkové plyny. A dnes již víme, že módní průmysl nese zodpovědnost za 10 % celosvětových emisí uhlíku - to je více než mezinárodní letecká a námořní doprava dohromady. A přitom je teď a tady vyrobeno na světě tolik oblečení, že by vystačilo pro dalších 6 generací.

Proto je skvělé, když každý z nás začne hledat cestu ke zlepšení. Tímto směrem se vydala i televize Nova. V seriálu Ulice totiž hraje jednu z hlavních postav - profesorku Magdu Procházkovou - herečka Veronika Čermák Macková, ambasadorka Nadace Moment - která se s televizí domluvila, že její postava bude oblékána nikoliv ze standardních módních řetězců, kteří reprezentují trend zvaný fast fashion - rychle koupit a rychle vyhodit, ale ze sekáčových obchodů Nadace Moment. A tato spolupráce se úspěšně postupně rozšířila i na další herce.

Můžete se tak snadno stát, že halenka, nebo kalhoty, které někdo v Ostravě nebo Karviné daroval, skončí na televizní obrazovce. V týdnu od pondělí 27.5. se dokonce Moment dostane do děje seriálu v souvislosti s návrhem studentek uličního gymnázia na vyhlášení sbírky darovaného oblečení, právě ve prospěch této organizace. Charitativní akce bude mít na škole veliký úspěch, studenti, a nejen oni, začnou nosit oblečení, které už nevyužijí, ale jinde ještě poslouží dobré věci. Studentky podpoří jak profesorka Magda Procházková (v podání Veroniky Čermák Mackové), tak i zástupkyně ředitelky Soňa Čechová (Lucie Vondráčková). Ta se do celé akce vloží později, když se zjistí, že je toho opravdu hodně.

Oblečení, které by vám jinak leželo ve skříni jako nevhodný dárek nebo unáhlená koupě může díky Nadaci Moment podpořit spoustu prospěšných projektů, které podporují komunitu v Moravskoslezském kraji ,například Mobilní Hospic Ondrášek, denní stacionář pro handicapované Žebřík, společnost pro Ranou péči, která pečuje o zrakově handicapované děti, nebo ochranu slonů v Kongů, za kterou stojí rodák z Třince Arthur Sniegon.

A jestli i vy začnete přemýšlet nad udržitelností svojí skříně, není nic lehčího, než si ji uklidit a krásné kousky darovat třeba do Momentu, který najdete 6x v Ostravě a jednou v Karviné. A kdyby to bylo daleko, vždycky můžete své dary poslat Zásilkovnou zdarma, protože každý malý krok se sčítá a možná nakonec své oblečení uvidíte na televizní obrazovce.Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.