Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poprvé v České republice budou akrobaté létat na horkovzdušném balónu!

V rámci festivalu CIRKULUM proběhne světová premiéra velkolepé podívané s názvem Létající Citadela. Vůbec poprvé v historii České republiky budou akrobaté létat na horkovzdušném balónu! Tento mezinárodní projekt má plánované dvě premiéry – první ve čtvrtek 6. 6. a druhou 7. 6. při západu slunce ve valech Slezskoostravského hradu.

Na projektu Létající Citadela pracují umělci z Běloruska, Slovenska, Itálie a České republiky. Jedinečné představení je doprovázeno emotivní živou hudbou s unikátním aranžmá od věhlasného slovenského skladatele Miro Tótha.

Tento ambiciózní projekt realizuje nově založená ostravská společnost BoCirk společně s pražskou Feel the Universe Circus Company. „Cítím, že Látající citadela je pro obě company velkou výzvou, a to s ohledem na náročnost v rámci příprav realizace, technické složitosti a sloučení všech účinkujících s technickým a podpůrným týmem, který na Létající Citadele pracuje. Pevně věřím, že vše budeme moci zrealizovat v plné své kráse a poetické atmosféře a Ostrava se zapíše do historie tím, že poprvé v České republice létali akrobaté na horkovzdušném balónu. Nejdůležitější je, aby vyšlo počasí, protože na něm závisí vzlet horkovzdušného balónu. Moc se na Létající citadelu těším – na hudbu a na romanticko-poetickou atmosféru, která vždy k festivalu patří. Tohle jsou pro mne okamžiky, které mne osobně dojímají. Už jenom ta představa,“ říká principál Václav Pokorný.

Celý projekt je realizován s mezinárodní účastí. Diváci uvidí například Romana Zabelova, který dokončuje doktorandské studium na pražské HAMU, kde se zabývá tématem akustického a amplifikovaného akordeonu. Mimo jiné je součástí projektu Spitfire Company a Orchestru Berg s názvem Tak tiše až. Dále skvělá italská performerka a akrobatka Gaia Santuccio, která studovala cirkusovou školu ve Španělsku, Švédsku a Anglii. A také stojí za zmínku známý slovenský hudební skladatel Miro Tóth, oceněný Radio Head Awards v letech 2017, 2019, 2023 v kategorii Nahrávku roku – experimentální hudba.

Myšlenka létání na horkovzdušném balónu se zrodila v hlavách dvou předních českých novocirkusových performerů, Alžběty Tiché a Jana Jiráka, během jejich cest po Evropě. Společně vytvořili námět pro Létající Citadelu, a následně se Jan Jirák ujal celkové režie. Alžběta Tichá spolu s Gaiou Santuccio připravily akrobatické choreografie. Roli vypravěče ztvární Martin Zbrožek, hudebník a herec. V hudební sekci dále působí dvojice Kryštof Krása na melodické nástroje a Tomáš Jirák jako skvělý instrumentalista. Ani o hudební půvab nebude v Létající Citadele nouze, a to díky virtuózní zpěvačce Klaudii Korbely.

Pojďme se vrátit do doby, kdy balóny tiše létaly a akrobatky na nich ladně artikulovaly svými těly. „Veronique Gougat jsme poznali ve francouzském Barnave v létě roku 2023. Prašné klestí a vůně borovic zastřešující malebnou vesničku v horách a dřevem pobitá cirkusová bouda o velikosti plnohodnotného divadla tyčící se hrdě na vrcholu kopce pouze doplnily autenticitu jejího projevu. Mluvila tiše a v jejích laskavých očích jí jiskřila úspěšná akrobatická minulost. Dozvěděli jsme se, že horské cirkusové centrum, s atmosférou starodávných chrámů, bylo celé postaveno a realizováno z jednoho zdroje. Představení na balónu. Veronique je totiž první vzdušnou akrobatkou, umělkyní, která bez jištění vzlétla zavěšena na visuté hrazdě z horkovzdušného balónu. Poetika a originalita jejího nápadu měla velké ohlasy a my bychom jí tímto chtěli vzdát hold,“ dodávají Alžběta Tichá a Jan Jirák.

Tento jedinečný zážitek, který se zapíše do historie nového cirkusu v České republice, byste si neměli nechat ujít. Přijďte se stát součástí magického okamžiku, kde odvaha a umění překonávají hranice přímo před vašima očima. Buďte svědky historie, buďte součástí Létající Citadely!

Světové premiéry projektu Létající Citadela se uskuteční 5. a. 6. června při západu slunce ve valech Slezskoostravského hradu. Projekt je součástí festivalu CIRKULUM, které letos proběhne ve dnech 5.–9. června na a v okolí Slezskoostravského hradu. Více informací na www.cirkulum.cz.Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.