Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival malých i velkých vynálezců a inovací Maker Faire již podruhé v Ostravě.

Světová přehlídka kreativity Maker Faire zavítá v sobotu 1. června do Ostravy. Druhý ročník se letos opět koná za finanční podpory statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje v industriálních prostorách Trojhalí Karolina. Na ostravském Maker Faire se představí přes 60 makerů z kraje i celé České republiky, VŠB - TUO zóna a připraven bude také kovářský workshop, workshopy 3D tisku, pájení nebo výroby vodních raketek. Vstupenky za zvýhodněnou cenu lze zakoupit na Goout.net.

Máme radost, že se Maker Faire opět po roce vrací do Ostravy. Letošní ročník vychází na Den dětí a my můžeme s jistotou potvrdit, že se u nás chytře zabaví nejen malé děti, ale také rodiče, ať už na různých workshopech, programování robotů i při rukodělných aktivitách. Na jednom místě se budou moci setkat s technologiemi, 3D tiskem i kovářem, u kterého si budou moci zkusit ukovat srdce do řetězu a nebo se seznámit s tvořením mechárií a modelařinou či prací s dřevem nebo 3D tiskem. Festival Maker Faire je totiž místem, kde může každý nahlédnout pod pokličku technologických i řemeslných projektů a projevit svou kreativitu skrze tvorbu.” říká pořadatelka festivalu Ilona Tandlerová.

Na ostravském Maker Faire představí své projekty především místní tvůrci, festival nabídne bohatý celodenní program. Na co se lze letos těšit?

VŠB - TUO zóna plná technologií a materiálů

Zóna místní vysoké školy nabídne nabitý program plný robotů i poznávání materiálů, návštěvníci se mohou těšit na robotického psa, robota pianistu i portrétistu nebo digitální lavičku. Seznámí se s netradičními materiály, budou si moci vyzkoušet 3D tisk silikátů a zjistí, že práce s rozmanitými materiály rozhodně nemusí být nuda. V zóně studentských projektů nebudou chybět ani studentská formule a buggyna ze Student Car. „VŠB-TUO, jakožto technická univerzita, chce na Maker Faire demonstrovat, že technických oborů se není nutné obávat. V naší VŠB-TUO zóně široké veřejnosti představíme a zprostředkujeme krásu techniky v rámci nabitého programu. Bez technických disciplín se v budoucnu neobejdeme, a to nejen v našem kraji, ale i v celém světě..” doplňuje motivaci k zapojení školy Ing. Klára Drobíková, Ph.D. z materiálově-technologické fakulty VŠB-TUO.

Další místní lídři v oblasti inovací a tvorby - Fajna Dílna a IdeaHUB budou mít i letos připraven atraktivní program v podobě střelby ze vzduchových děl, 3D skenování i základů šití. Moravskoslezské inovační centrum představí návštěvníkům projekt EduBox, který slouží jako podpora odborného vzdělávání. Všichni kritici se tak také vyřádí při poskytování zpětné vazby a zkoušení EduBoxu.

Český studentský tým LASAR sklidil v dubnu 2024 mezinárodní uznání v soutěži Conrad Challenge pořádané Houstonovým vesmírným centrem NASA, kde vyhrál dvě ze tří hlavních cen. Teď si jejich kosmický projekt může vyzkoušet i česká veřejnost.

Co dál neminout?

Návštěvníci tíhnoucí spíše k rukodělným aktivitám rozhodně nemusí mít strach, že by byl Maker Faire pouze o technologiích - budou si moci vyzkoušet modelařinu, práci se dřevem i kůží, šití, práci na keramickém kruhu. Děti se pak jistě rády zapojí do tvorby velkého draka, který na konci dne vznikne právě za jejich pomoci. Chybět nebudou ani přednášky s různou tematikou, vzdělávání v technologiích od GUG.cz i informace o možnostech práce v EU.

Workshopy po celý den

3D tisk je trendy a naučit se ho může každý právě na workshopech, které jsou naplánovány na celý den. Rodiče s dětmi i začátečníci se během necelé hodiny naučí na tiskárnách od generálního partnera Maker Faire, společnosti Prusa Research, vytisknout klíčenku se jménem. Kdo není fanoušek 3D tisku, rád se zapojí do workshopů pájení. Venku si budou moci děti vytvářet vodní raketky a za pomoci rodičů ukovat srdce na kovářském workshopu.

O Maker Faire

Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři. Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, vědu a design. Tento festival je součástí celosvětové sítě Maker Faires původem z USA, který se po premiéře v Praze v roce 2018 začal konat v dalších menších městech po celé republice. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery), firmy a startupy. Pro festival připravují program, který zabaví celou rodinu, ale díky své pestrosti zaujme také odborníky a profesionály. Festivaly Maker Faire Česká republika organizuje Make More s.r.o. Mimo festivaly se věnují také tématice otevřených dílen, organizaci konference fab2025.cz a vzdělávání v oblasti STEM.

Vstupenky za zvýhodněnou cenu lze zakoupit na Goout.net.

Web: makerfaire.cz

Facebook: facebook.com/MakerFaireCZ

FB Events: facebook.com/MakerFaireCZ/events

Instagram: instagram.com/makerfaire.cz/

Twitter: twitter.com/MakerFaireCZ

Tik Tok: tiktok.com/@postavtesiNásledky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Elektromechanici

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.