Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Desátý ročník sympozia v Galerijní ulici v Jistebníku přinese hned několik novinek

Ve dnech 10. až 16. června se v Jistebníku uskuteční 10. ročník mezinárodního sochařského a malířského sympozia. Zúčastní se ho přední tuzemští a slovenští výtvarníci, s nimiž bude možné se potkat nejen v jistebnické Galerijní ulici, ale také v ARTcaffè, kde budou tvořit i diskutovat s příchozími. V Galerii u foťáka bude možné zhlédnout výstavu Figurama.

Nosným tématem jubilejního ročníku sympozia bude hudba. „Jistebník má dlouhou hudební tradici, je tu i velký dechový orchestr. Proto jsme se letos rozhodli propojit výtvarné umění s hudbou,“ vysvětluje Jan Lipina, jenž stál nejen u zrodu sympozia, ale především Galerijní ulice v Jistebníku. A poznamenává, že pod slovem hudba si lze představit cokoliv, hudebními nástroji a notami počínaje a dejme tomu hudbou budoucnosti konče.

To, jak se daného tématu chopí výtvarníci, mezi nimiž jsou například český malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků či slovenští tvůrci Jakub Bachorík a Martin Ščepka, mohou návštěvníci sledovat v ARTcaffè, kde budou účastníci sympozia tvořit. „Protože jde vesměs o pedagogy zvyklé o tvorbě diskutovat se svými studenty, není třeba se bát je při tvorbě oslovit. Naopak, uvítají možnost si s příchozími popovídat,“ ujišťuje organizátor a dodává, že v ARTcaffè, vytvořeném přímo v souvislosti se sympoziem, bude možné nejen pozorovat umělce při práci, ale také si dát kávu a ochutnat domácí moučník. „To všechno je možné díky věrným příznivcům Galerijní ulice – manželům Otiskovým, Prudilovým, Gavendovým, Lövyovým a mnoha dalším. Dík patří i vedení obce, které je těmto akcím nakloněno,“ zdůrazňuje Jan Lipina.

„S novinkou letos přichází sochařská sekce sympozia. Zatímco doposud umělci tvořili ze dřeva – jejich díla lze spatřit u Galerijního rybníku, v Galerijní ulici i v centru Jistebníku – nyní budou premiérově pracovat s pískovcem. U kulturního domu, kde bude umístěn šestitunový kvádr, bude opět možné pozorovat, jak umělecká díla vznikají,“ dodává jistebnický fotograf a galerista, jehož ohlédnutí za předchozími ročníky sympozia je plné zvučných jmen. Kromě už zmíněných výtvarníků Jistebník v minulosti přivítal například malíře a grafika Tomáše Hřivnáče, sochaře a malíře Zdeňka Tománka, malíře a grafika Miroslava Malinu a ze slovenských tvůrců se zde objevily tak výrazné osobnosti jako akademický sochař, restaurátor a medailér Peter Nižňanský, akademický sochař a medailér Juraj Čutek a další. „Jejich tvorba v rámci sympozia zanechala velmi výraznou stopu, kterou se budeme snažit zachytit v právě připravované publikaci mapující příběh Galerijní ulice. Je až neuvěřitelné, že v Jistebníku během konání sympozia vzniklo na 450 výtvarných děl!“ akcentuje Jan Lipina, jehož těší, že během letošního ročníku budou prezentována i díla nejmladších autorů. „Boris Jirků se doposud v rámci svého výtvarného projektu Figurama zaměřoval při výuce figurální kresby pouze na vysokoškolské studenty. Nyní poprvé pracoval se středoškoláky, konkrétně se studenty ostravské umělecké školy Ave Art. Právě nejlepší díla vytvořená žáky zmíněné střední školy i ukázky figurální tvorby, které ve spojení s jistebnickým sympoziem vznikly v průběhu let, budou k vidění v Galerii u foťáka,“ doplňuje další důležitou informaci.

„Červnový projekt v Jistebníku je skvělou příležitostí nejen pro studenty uměleckých škol, kteří zde mohou pozorovat při práci renomované umělce ochotné předávat své zkušenosti novým generacím. Je však také skvělým tipem na rodinný výlet, či šancí, jak si zpestřit cyklistickou výpravu nádhernou jistebnickou přírodou plnou rybníků a klidných zákoutí,“ motivuje k návštěvě desátého ročníku akce Pavlína Ambrosch, ředitelka Turistické oblasti Poodří, z. s., jež oceňuje podíl sympozia a Galerijní ulice v Jistebníku na rozvoji cestovního ruchu v Poodří. „Alena a Jan Lipinovi, zakladatelé obou výjimečných projektů, udělali neskutečný kus práce nejen na poli cestovního ruchu a ve sféře umění, ale jsou obrovským přínosem i pro komunitní život obce,“ dodává Pavlína Ambrosch s tím, že akce je finančně podpořena MAS Regionu Poodří.V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při svém výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

16. července 2024 11:56 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

16. července 2024 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

15. července 2024 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.