Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zahájení festivalu CIRKULUM: Slezskoostravský hrad pohltil svět nového cirkusu

Pod magickou kupolí plného šapitó odstartoval festival CIRKULUM nezapomenutelným večerem, který rozezněl Slezskoostravský hrad emocemi a úžasem. Circo Zoé se svým fascinujícím představením Deserance přivedlo diváky na hranici snu a reality, kde každý okamžik balancoval mezi jemnými detaily a vášnivými výbuchy. Publikum bylo nadšené a plné emocí, které zůstaly ještě dlouho po skončení vystoupení.

Slavnostní zahájení obohatily inspirující proslovy, kdy na pódium vystoupili principál festivalu Václav Pokorný, náměstek hejtmana Lukáš Curylo a starostka městského obvodu Ostrava-Poruba Lucie Baránková. Jejich slova byla plná vděčnosti a radosti z toho, co festival CIRKULUM pro Ostravu a její obyvatele znamená. Zahájení festivalu bylo nejen oslavou umění a kultury, ale také společným sdílením okamžiků, které budou rezonovat po celý následující týden.

„Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli přivítat Circo Zoé, kteří k nám přivezli své vlastní šapitó se svým vystoupením Deserance. Přinášejí do Ostravy představení plné hudby, vzrušení a akrobacie na hraně. Věřím, že v divácích nechají silné dojmy i dlouho po skončení festivalu,“ řekl Václav Pokorný, principál festivalu Cirkulum.

Návštěvníci, kteří vystoupení Circo Zoé nestihli ve středu nemusí zoufat. Představení Deserance budou hrát každý den festivalu až do neděle. Společně s nimi jsou v areálu nachystaná i další dvě šapita, ve kterých se představí finská Race Horse Company a Cia PakiPaya ze Španělska.

Zahájení přineslo i generální zkoušku Létající Citadely, která proběhla při romantickém západu slunce. Akrobaté, balancující na horkovzdušném balónu, vytvořili fascinující podívanou, která kombinovala fyzickou zdatnost a uměleckou eleganci. Přestože premiéry tohoto unikátního představení jsou naplánována až na 6. a 7. června ve 21 hodin, zkouška již naznačila, že se mají diváci na co těšit.

Na festivalu CIRKULUM je pro vás připravený bohatý a rozmanitý doprovodný program, který rozhodně stojí za vidění. Ostravská company BoCirk uvede poprvé své „work in progress“ vystoupení v podání dvojice PiTiPALDi. Adam Holub, všestranný parkourista, a Jan Vrbacký, herec a kaskadér, vás vezmou na cestu plnou cirkusových experimentů a odhalí vám možnosti a hranice práce s různými cirkusovými pomůckami. Toto představení je teprve v přípravě a jeho oficiální premiéra je plánována na podzim, ale vy budete mít jedinečnou příležitost vidět části této show již nyní.

Doprovodný program nabídne také mnoho zahraničních umělců. Andrej Tomše, provazochodec, který vás vtáhne do svého světa, kde budete moci hledat jeho ztracený klobouk a pochopit, že nový

cirkus je týmová disciplína. Argentinský showman Manteca al Dente přinese svou pouliční show plnou energie a humoru, která rozzáří každodenní nudu. A z Japonska k nám přiletělo duo Sublimit, které vám předvede japonský cirkus s tradičním nádechem, balancující předměty na deštnících, vějířích, nebo dokonce na samurajském meči.

Pro děti jsou připravená představení Motýlí svět a show Poppy a Adélka. Dále si můžete vyzkoušet různé novocirkusové disciplíny na našich workshopech, zatímco se vaši nejmenší zabaví na Herništi. A kdo by odolal výborné kávě v naší kavárně nebo chutnému jídlu v řecké taverně? Pro ty nejpozornější máme i speciální překvapení – možná zahlédnete obří létající husu!

Přijďte a zažijte festival CIRKULUM se vším, co nabízí. Vstupenky jsou stále k dispozici na webových stránkách festivalu a také na místě přímo ve festivalové pokladně. Těšíme se na vaši návštěvu a věříme, že tyto dny budou plné nezapomenutelných okamžiků, radosti a nadšení. Více informací o účinkujících a programu najdete na našem webu www.cirkulum.cz.MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.