Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Červen je měsícem myastenie gravis, druhého nejčastějšího neurologického imunitního onemocnění

Diagnóza myastenie gravis je chronické autoimunitní onemocnění, které kvůli narušení komunikace mezi nervy a svalovými vlákny postihuje kosterní svalstvo. Projevuje se až v dospělém věku. Lékaři z Centra pro diagnostiku a léčbu nervosvalových chorob Neurologické kliniky FN Ostrava a LF OU ho pomocí komplexních diagnostických metod dokáží odhalit a efektivně léčit. V evidenci mají aktuálně více než 430 pacientů.

Mezi odborníky je tato diagnóza označována jako nemoc mladých žen a starých mužů.Počet pacientů roste. Populace stárne, a proto přibývá i počet lidí, u kterých se nemoc projeví až ve vyšším věku. Za posledních 15 let se ale významně změnily možnosti léčby. Je lepší diagnostika, jsme schopni zachytit už i mírné symptomatické příznaky,“ přibližuje ještě stále nepříliš známou nemoc MUDr. Jana Junkerová, vedoucí lékařka Myastenického centra FN Ostrava.

V její péči je také 56letý Alan Kubíček: „Poprvé se nemoc přihlásila, když jsem pil v kavárně minerálku. Ztuhla mi asi na 10 minut ústa. Za pár dní mi spadlo víčko, postupně mizela mimika. Doktor Petr Hon ihned odhalil původ mého onemocnění. Před devíti lety jsem podstoupil operaci brzlíku, pak v obdobích myastenických krizí zabíraly plazmaferézy. V roce 2020 jsem se dostal do vážné myastenické krize, kdy mi svaly vypověděly službu i v oblasti dýchání. Na Neurologické klinice mě zachránili. Před dvěma lety mi byla navržena léčba infuzní, kterou lépe snáším, a chodím každých 10 týdnů na infuze.“ Právě zmíněný brzlík, který by se měl v dospělosti rozplynout, v mnoha případech nemoc odstartuje, a je proto nutné ho chirurgicky odstranit.

Myastenie gravis úzce souvisí s imunitním systémem. „Nejde o nedostatečnou, ale zvrácenou funkci imunitního systému. A naším cílem je ji utlumit. Používáme kortikoidy, imunosupresiva, výměnné plazmaferézy nebo lidské imunoglobuliny. A v indikovaných případech biologickou léčbu. Pacienti mají také k dispozici příznakové léky, přechodně zlepšující svalovou výkonnost,“ vysvětluje dále doktorka Junkerová a dodává, že povědomí o nemoci mají už v mnohem větší míře například odborníci z oblasti ORL, oční specialisté, a díky kurzům, které neurologové pořádají, také praktičtí lékaři.

Vím, že je moje nemoc nevyléčitelná, a že si musím dávat na některé věci pozor, aby se můj zdravotní stav nezhoršil. Ale snažím se ji vnímat jako součást mého života,“ dodává s lehkým úsměvem Alan Kubíček.Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Elektromechanici

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.