Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kampaň Spolu proti melanomu přilákala rekordních přes 8000 lidí. Téměř pět procent mělo nález

Rekordní návštěvnost zaznamenala preventivně vzdělávací akce Spolu proti melanomu. Během sedmého ročníku, který se konal od 13. května do 6. června, si zdarma a na počkání nechalo vyšetřit pigmentová znaménka 8 214 lidí v 15 městech ČR. Dosud nejvyšší návštěvnost byla 6 786 lidí v roce 2017. Vyplývá to ze statistik pořádající České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

„Lékařům se podařilo zachytit 403 podezřelých nálezů na kůži, což představuje 4,9 procenta vyšetřených lidí. Šlo o podezření na různé typy kožních nádorů. Vedle nejnebezpečnějších melanomů se objevily i jiné druhy karcinomu kůže. Pacienti byli odesláni k dalšímu odbornému vyšetření,“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Letos mohli nabídku na bezplatné vyšetření kůže bez nutnosti předchozího objednání
ve speciálním stanu využít lidé v Opavě, Zlíně, Prostějově, Olomouci, Liberci, Kladně, Plzni, Znojmě, Jihlavě, Českých Budějovicích, Písku, Třinci, Havířově, Frýdku-Místku a Ostravě. Pozornost návštěvníků upoutal i doprovodný program v oblasti edukace samovyšetření karcinomu prsu a varlat, edukace ochrany před slunečním zářením
a ve vybraných městech průchodnosti cév.

Nejvyšší návštěvnost měla akce v Ostravě, kde
se nechalo prohlédnout 703 lidí a byl zde také zřejmě nejstarší návštěvník, který měl 95 let. Nejmladšími účastníky se stala miminka, které nechávaly prohlédnout jejich rodiče.

Výsledky kampaně Spolu proti melanomu 2024

Město a termín konání

Počet vyšetřených pacientů

Počet nálezů

Procento nálezů (po zaokrouhlení)

Opava 13.5.

503

19

3,8

Zlín 14.5.

559

38

6,8

Prostějov 15.5.

559

37

6,6

Olomouc 16.5.

563

12

2,1

Liberec 21.5.

659

13

2,0

Kladno 22.5.

435

28

6,4

Plzeň 23.5.

406

11

2,7

Znojmo 27.5.

440

34

7,7

Jihlava 28.5.

447

25

5,6

České Budějovice 29.5.

553

27

4,9

Písek 30.5.

465

40

8,6

Třinec 3.6.

671

26

3,9

Havířov 4.6.

601

39

6,5

Frýdek-Místek 5.6.

650

39

6,0

Ostrava 6.6.

703

15

2,1

CELKEM

8214

403

4,9

Akce Spolu proti melanomu se poprvé uskutečnila v roce 2016 a od té doby se s výjimkou dvouleté přestávky způsobené pandemií onemocnění covid -19 konala každoročně. Během předchozích šesti dosavadních ročníků vyšetřili lékaři ve stanu ČPZP celkem 38 148 lidí
a k dalšímu vyšetření jich odeslali 2 349. Z toho v roce 2023 se nechalo vyšetřit 6 262 zájemců a počet záchytů byl 481.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.