Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava již potřetí hostí konferenci POROD 2024

Třetí ročník unikátní multioborové konference POROD 2024 proběhne ve dnech 12. až 14. června 2024 v Clarion Congress Hotelu v Ostravě. Nosným tématem letošního ročníku je „LEPŠÍ POROD“, na který se ze všech úhlů pohledu podívá na čtyři sta specialistů pečujících o těhotné a rodící ženy. Tedy lékařů, porodních asistentek, fyzioterapeutů, psychologů i psychiatrů.

„Téma Lepší porod nenabízí nový způsob porodu, ale iniciuje proměnu ve vnímání porodu jako události, která má potenciál pozitivně transformovat matku i dítě na neurohormonální a psychologické úrovni. Důležité je, aby každá žena měla možnost spolurozhodovat o svém porodu ve spolupráci s porodní asistentkou a lékařem, a měla potřebnou podporu pro co nejspokojenější prožití tohoto zásadního životního okamžiku,“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU, doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, hlavní organizátor konference.

Mezi špičky českého porodnictví, které na konferenci vystoupí, patří například mezinárodně uznávaný perinatolog prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D. Jeho přednáška nese název „Je možná personalizovaná péče v perinatologii v podmínkách ČR?“ Do Ostravy zavítá také MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., psychiatr z Národního ústavu duševního zdraví, specializující se na psychiku žen v období těhotenství a mateřství. Mimo jiné je i zakladatelem projektu Perinatal, který má za cíl plošně provádět screening duševního zdraví žen v období před i po porodu. Na akci vystoupí s tématem „Jak pečovat o úzkostnou rodičku.“

Nebude však řeč pouze o psychice rodiček, ale také zdravotníků. V loňském roce měla jednu z účastnicky nejoblíbenějších přednášek psychiatrička MUDr. Genovéva Almássy z Oddělení psychiatrického FN Ostrava. O své zkušenosti se podělí v přednášce „Jak v práci hořet, ale nevyhořet. Komunikace na pracovišti.“

Nebude chybět ani téma aktivního vertikálního porodu, který může podpořit například porodní vana nebo porodní gauč. Právě porodní gauč z Velké Británie se během posledního půlroku stal hitem českého porodnictví. Jako první v ČR ho začala využívat porodnice FN Ostrava. Díky největším zkušenostem s ním připravily lékařky s porodními asistentkami FN Ostrava pro účastníky workshopy - Praktické návody k porodu na gauči. A vůbec poprvé svůj produkt představí i český výrobce porodních gaučů.

Na konferenci POROD 2024 zazní i data z ojedinělé české studie, podpořené grantem MZ ČR, o spokojenosti žen s porodem a poporodním obdobím, provedené na vzorku téměř 2 000 žen. Účastníci akce se mohou těšit také na téma práv matky a plodu v průběhu porodu. Stejně jako (úplně poprvé) na přednášku o tabuizovaném tématu českého porodnictví, kterým jsou domácí porody.

S účastníky konference budou diskutovat i zástupci Ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistik, kteří odprezentují podrobná data českého porodnictví a budou také hovořit na téma koncepce porodnictví a koncepce porodní asistence.

Více informací ke konferenci naleznete na: https://www.konference-porod.cz/homepage.Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Elektromechanici

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.