Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival v ulicích/ART&LIFE. Hudba, tanec a divadlo pod širým nebem v Ostravě

Festival v ulicích s podtitulem ART&LIFE se uskuteční 21. a 22. června. Oslava pouličního umění mnoha žánrů se koná v Ostravě již třináctým rokem. Potřetí ovládne Hlavní třídu v Porubě a přilehlé dvory. Na dvou hlavních a několika menších scénách se představí více než 200 umělců, kteří reprezentují kulturu 20 zemí. Pořadatelé mysleli i na děti, pro které připravili dětskou zónu, neodmyslitelnou součástí festivalu je dobré jídlo a pití včetně oblíbeného Vinného festivalu a milou vzpomínkou se mohou stát rukodělné výrobky českých tvůrců.

„Festival v ulicích je jiný než ostatní kulturní akce v Ostravě. A to nejen svým rozsahem a koncepcí, ale především přístupem místních lidí. Festivalový program se často odehrává v bezprostřední blízkosti jejich domovů, což Ostravané berou jako příležitost skutečně vyjít do ulic a společně trávit čas třeba se sousedy a ostatními návštěvníky,“ říká ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová a oceňuje i velkorysý prostor porubské Hlavní třídy: „Je tady dost místa pro koncerty, průvody pouličních umělců, ale například i pro odpočinek na trávě."

Hudba z různých koutů světa

Festivalový program je připraven celkem na devíti scénách. Tři z nich jsou výhradně hudební a na nich odehrají své koncerty hudebníci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Irska, Itálie, ale i z daleké Koreje a Guineje.

Bohatá, neohraná a neokoukaná bude zahraniční hudební nabídka. Hudební program Festivalu v ulicích zahájí v pátek 21. června na Alšově náměstí banda veselých chlapíků s ještě veselejšími písničkami. Přijedou z Polska a nazývají se Propabanda East Collective. Sázkou na jistotu je italská skupina BandAdriatica. Jedna z těch, které se představí zároveň i na souběžně probíhající hudební události Czech Music Crossroads v nedalekém domu kultury Poklad. Červnovou Ostravu rozehřeje osm hráčů na dechové nástroje temperamentními jižanskými rytmy. A dalším interpretem, který nabídne svůj hudební um na obou ostravských akcích, je světově uznávaný multiinstrumentalista z Guineje N´Faly Kouyaté. Napůl Francouz, napůl Palestinec: To je Hussam Aliwat. S kvartetem Osam si vytyčili vizionářský hudební cíl: představit světu hudbu Orientu, ale s moderními prvky jazzu a rocku.

Milovníci české hudby jistě ocení překvapivou kombinaci irské muziky s nádechem beskydských hor v podání Acoustic Irish. Chladnými je nenechá Duo KuKačka – projekt ostravského zpěváka a člena legendární skupiny Robson Pavla Kuči, se kterým se skvěle vzpomíná na starý dobrý rock. Magické spojení dvou kytar a čtyř rukou nabídne duo Minestrone, slovními hříčkami pobaví a na tzv. „femme folk“ přiláká jistě i písničkářka Eva Suková alias Blondýna a nejen milovníky bicích určitě příjemně rozvibruje drum show v podání bubeníků Asaf. Ti se v pátek odpoledne utkají v pravém pouličním souboji s domácím Random Strokes. Kdo by se však chtěl přesvědčit o tom, že i žena dokáže vládnout bicí soupravě, nesmí si nechat ujít vystoupení kapely Biograph.

Busking – nejlepší pouliční umění českých i zahraničních mistrů

Busking neboli pouliční umění je základem Festivalu v ulicích. Kromě hudebníků, kteří se představí na festivalových scénách, tak budeme moci obdivovat i ty, kteří zahrají na porubských nárožích. A kromě toho čeká festivalové hosty i pestrá přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie.

Jedinečný talent proměnit každou situaci v komedii má například Argentinec El Goma, který se postará o zábavu svými ulítlými nápady. Osobitý japonský humor představí duo HeroMacro. Z Německa přijede akrobatická lučištnice a hadí žena Sara Twister, vtipné představení plné humoru, okořeněné breakdance a pantomimou přiveze španělsko-francouzská dvojice Umami DanceTheatre a z rušných ulic Itálie si do Ostravy odskočí jedinečný akrobat a komik Mistral.

Tanec, divadlo a ohňová show

Festival pouličního umění se určitě neobejde bez fireshow. Do letošního programu zařadili proto pořadatelé hned dvě – na závěr prvního i druhého festivalového dne. V pátek maďarské duo Flame Flowers roztančí vír svého „ohnivého valčíku“. V sobotu pak spojí své síly s uměleckým uskupením Firebirds a nechají vás nahlédnout do tajů magické legendy o bílém Fénixovi v show Pyrodise. Pravý indický tanec v maskách, během kterého ožívají mýtické bytosti, předvedou tanečníci z Biren Kalindi Chhau Group, pravá korejská pochodová kapela Xiido zahraje do kroku ve festivalovém průvodu a o divadelní program pro děti se postará české Divadlo Ententýky.

Děti se nudit nebudou

Kromě divadelních pohádek myšky Klárky a veverky Terky si mohou nejmenší návštěvníci festivalu v Dětské zóně vyzkoušet například kreativní tvorbu obrázků s pomocí barevného písku. U stánku Mindok zabaví děti i jejich rodiče deskové hry a hlavolamy a ve stánku nazvaném Balónek se bude tvořit, malovat, skládat a vyplňovat kvízy. Kromě toho se mohou děti pobavit soutěžemi, sportovními aktivitami a workshopy. Na jejich přípravě se podílely spřátelené organizace festivalu, například Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

„Pouliční umění vytváří zvláštní vztah s diváky. Ti jsou totiž hudebníky, akrobaty, divadelníky a kejklíři vtaženi do děje a stávají se součástí představení. A přesně to je na Festivalu v ulicích nejlepší. Všichni se cítí dobře, baví je být spolu a vzájemně komunikovat,“ pochvaluje si ředitelka festivalu Petra Hradilová a dodává: „Milou atmosféru musí ale dotáhnout k dokonalosti dobré jídlo a pití. A to všechno na festivalu nabízíme.“

Gastro zóna

Podél Hlavní třídy a na Floridě najdou lidé desítky stánků a foodtrucků s teplými i studenými dobrotami. Na Alšově náměstí se bude stejně jako loni rozlévat víno v rámci oblíbeného Vinného festivalu s nabídkou toho nejlepšího z úrody znojemského kraje.

Dýmkařská zóna

I příznivci vodních dýmek si přijdou na své. Ve spolupráci s festivalem Ostrava v dýmu jsou jim k dispozici stánky s vybavením pro kuřáky vodních dýmek, kteří si je samozřejmě budou moci i vychutnat.

Festivalový market

Rukodělné výrobky, oblečení, šperky a doplňky od originálních českých tvůrců. Pořadatelé Festivalu v ulicích pečlivě vybrali ty nejšikovnější, aby si každý návštěvník mohl udělat radost a zároveň podpořit české designéry.

Generálním partnerem akce je městský obvod Poruba. „Jsem ráda, že už potřetí můžeme hostit tuto nádhernou akci. Spojení pouličního umění a monumentální Hlavní třídy prostě funguje na výbornou a vytváří nádhernou atmosféru, kterou lidé jinde nenajdou,“ dodala starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Vstup na Festival v ulicích/ART&LIFE je stejně jako každý rok zdarma.

Více informací včetně medailonků vystupujících umělců najdete na webu http://www.artandlifeostrava.cz

Partneři Festivalu v ulicích:

Generální partner: městský obvod Ostrava-Poruba

Hlavní partner: Slovenské elektrárne, a.s.

Projekt je v roce 2024 podporován Moravskoslezským krajem a statutárním městem Ostrava. Partner: pivovar Radegast

Mediální partneři: deník.cz, PATRIOT magazín

Za přispění: nákupní centrum Géčko Ostrava, VŠB – Technická univerzita OstravaFrýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.