Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava přivítá jubilejní 10. ročník festivalu Czech Music Crossroads

Hudební showcase festivalu a konference Czech Music Crossroads pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Letos se uskuteční ve dnech 20. až 22. června v ostravském domu kultury POKLAD a na Alšově náměstí v Porubě. Jedinou výjimkou bude úvodní varhanní koncert v kostele sv. Václava v centru Ostravy.

Tam se 19. června, v předvečer zahájení festivalu, představí česká varhanní virtuoska Katta, která získala mezinárodní renomé. Další festivalové dny pak nabídnou vystoupení dvou desítek špičkových interpretů z Čech, Slovenska a Polska, ale nebude chybět ani exotické osvěžení z Guineje, italské jižanské rytmy a nekonvenční pojetí tradičních irských melodií. Součástí festivalu Czech Music Crossroads je konferenční program na aktuální témata hudebního businessu určený nejen pro hudební profesionály.

„Stejně jako v loňském roce i letos mohou milovníci dobré hudby navštívit všechny festivalové koncerty v Domě kultury Poklad i na open-air scéně na Alšově náměstí zcela zdarma,“ upozorňuje ředitelka festivalu Czech Music Crossroads Petra Hradilová a dodává: „Vstup na konferenční část programu s přednáškami, diskuzemi a kulatými stoly je pro veřejnost možná s platnou registrací, kterou lze provést na webu crossroadmusic. cz,“

Nejpočetnější zastoupení budou mít letos v Ostravě hudebníci z Itálie. Z Apulie na jihu země přijede skupina BandAdriatica. Kapela, které dominují dechové nástroje, přiváží směsici jižanské a východoevropské energie. V Ostravě se představí i jeden z nejpopulárnějších umělců na italské world music scéně, italsko-francouzský písničkář a akordeonista Giuliano Gabriele. S hudebními vlivy od Íránu až po italskou Kampánii a Apulii nás seznámí čtveřice žen, které se prezentují pod názvem Hysterrae, spojení jihoitalské lidové tvorby se současnou elektronikou nabídne vokálně zaměřený projekt Ra Di Spina, na vlně africké hudby, funku, blues, rocku i jazzu se ponese koncert trojice Savana Funk a k neapolským hudebním kořenům nás zavedou hudebníci ze skupiny Suonno D´Ajere.

Originalita z Guineje. Takto se dá stručně představit světově uznávaný griotský hudebník a multiinstrumentalista N´Faly Kouyaté, s jehož hudbou objevíme symbiózu tradičních afrických nástrojů s elektronikou. A jeho krajan N´Famady Kouyaté ohromí moderním pojetím tradičních západoafrických písní a rytmů.

Irsko reprezentuje v Ostravě kapela Kíla. Její tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ovšem ovlivněné latinskoamerickou hudbou, reggae, rockem, jazzem i hudbou klasickou.

Jazzový boyband Kosmonauci k nám zavítá z Polska. Kapela s moderní hip-hop jiskrou zahraje na saxofon, basu, vibrafon a bicí. Polské sousedy zastupuje také duo Maniucha i Ksawery, které spojuje jazzovou improvizaci s tradičními ukrajinskými písněmi a polskou mazurku, jak ji neznáte, můžete slyšet v podání kapely Niewte.

Sousedé ze Slovenska nabídnou našemu publiku setkání jazzu a slovenský lidových melodií v emotivním podání flétnistky a zpěvačky Márie Rehákové a kapely Topol’ana. Autentický zpěv a hudba s moderním zvukem. Tedy folklor, jak ho neznáte, uslyšíte v podání uskupení Folk&Bass Orchestra a Ženy z muzičky. A folklorem ve spojení s wold music a elektronikou se nechali inspirovat také hudebníci vystupující pod názvem Dis is Markéta.

Českou hudební scénu zastupuje na festivalu Czech Music Crossroads kromě již zmíněné varhanice Katta, jež ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století, také cimbalista, skladatel a pedagog Daniel Skála. S barvitou mozaikou moderních jazzových harmonií a funky trylků bude experimentovat kapela Mr. Lovo. Intimní spojení popu s prvky jazzu a melancholického písničkářství představí publiku absolventka Janáčkovy konzervatoře Nika a ženská hudební skupina Vesna překvapí emotivním vystoupením a show s nejmodernějším zvukem, hodným světové kapely.

Czech Music Crossroads se každý rok účastní i odborníci z hudebního businessu. Letos jich přijede 35 z 18 zemí světa. Hudebníci tak dostanou šanci oslovit zkušené manažery, organizátory festivalů, bookery a publicisty. Například z Maroka přicestuje umělecký ředitel festivalu TimitaR Brahum el Mazned, pozvání do Ostravy přijala také programová ředitelka World Music festivalu 2024 na Taiwanu Peiti Huang, francouzský hudební dramaturg a manažer Mathieu Gervais, producentka Lama Hazboun z Jordánska, generální ředitel hudebního bienále v Córdobě Nicolas Kuitca ze Španělska a další.

Konferenční program festivalu nabídne ve dnech 20. a 21. června například debaty o tom, jak začít turné v Asii nebo jak uspět na jihoamerickém trhu. Účastníci seminářů se také dozví, jak mluvit o specifických hudebních žánrech a co mohou nabídnout partnerské země.

Více informací o Czech Music Crossroads, včetně přesného programu a informací o interpretech a hostech, najdete na https://www.crossroadmusic.cz.

Hudební konference a showcastový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem představit hostům z celého světa vždy před Colours of Ostrava kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do roku 2021 probíhal v prostorách Dolu Hlubina a v Dolních Vítkovicích.

Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.