Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská muzejní noc: Dvacet tisíc vstupů a skvělá atmosféra

V sobotu 15. června se konal patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Pouze jeden den v roce mohou lidé v noci navštívit muzea, galerie, technické památky, ale také radnice, uměleckou školu nebo sociálně prospěšné organizace v Ostravě. Dvacet osm ostravských institucí včera nabídlo volný vstup a prohlídky svého zázemí. Tématem letošního ročníku bylo cestování časem, a proto byl doprovodný program inspirován oslavami stoletého výročí vzniku Velké Ostravy. Organizátoři odhadují dvacet tisíc vstupů.

Ostravskou muzejní noc jsme v letošním roce poprvé zahájili na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Návštěvníci si z festivalu odnesli nejen spoustu zážitků, ale získali také širší povědomí o historii našeho města. Přátelskou atmosféru jsme si užili také my, zaměstnanci zapojených organizací. Šťastní a spokojení návštěvníci jsou pro nás satisfakcí za celoroční práci. Navíc k nám často přicházejí lidé, kteří nejsou našimi pravidelnými diváky, a přesně to je cílem našeho festivalu. Během včerejšího večera jsme zaregistrovali také návštěvníky z příhraničí. Jsem moc ráda, že festival přispívá k šíření povědomí o ostravské kultuře také v Polsku, uzavřela Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu.

INTERAKTIVNÍ AKTIVITY LÁKALY NEJVÍCE NÁVŠTĚVNÍKŮ
Děti i dospělí si užili malování na obličej, vyráběli škrabošky a masky, čepice, kabelky, malovali na tašky, vyzkoušeli si různé výtvarné a fotografické techniky, hasili požár, zachraňovali lidské životy, jezdili v historických dopravních prostředcích, poznávali temná zákoutí zapojených organizací, skládali mozaiky, prohlíželi si Ostravu z radničních věží, účastnili se kvízů a nejrůznějších her. Na cestu do minulosti se vypravili prostřednictvím komentované procházky s Národním památkovým ústavem, u Radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Nové radnice města Ostravy si užili prvorepublikovou atmosféru, módní přehlídky nebo výstavu veteránů.

Festival pravidelně navštěvují rodiny s dětmi, v pozdějších večerních hodinách ovšem nebylo výjimkou setkat se se skupinami dospělých, kteří se vyrazili kulturně vzdělávat a bavit. Veřejnost projevila největší zájem o program v Dílnách Dopravního podniku Ostrava a Galerii výtvarného umění v Ostravě. Ke hranici dvou tisíc návštěvníků se přiblížilo také Ostravské muzeum a Střední umělecká škola, Ostrava. Tisícovku zájemců dále přivítaly PLATO Ostrava, Národní zemědělské muzeum Ostrava, Nová radnice města Ostravy a Radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, uvedla Jana Malášek Šrubařová, koordinátorka festivalu. K přepravě mezi institucemi návštěvníci využívali dvě muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava zdarma.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Zajištění večerního programu a provozu během festivalu je pro zapojené instituce náročné. O to více si nadšení a zájem ze strany veřejnosti zaměstnanci zapojených organizací užívají. Letos se do festivalu nově zapojily ostravské studio České televize, Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) a Bytové muzeum Jubilejní kolonie. Každou z institucí navštívilo během večera kolem tří set návštěvníků.

Kontakty pro média: Jana Malášek Šrubařová, 731 691 563, srubarova@gvuo.cz

Ostravská muzejní noc je součástí Dní Fajne rodiny, které přinášejí atraktivní program pro rodiny s dětmi, a celorepublikového Festivalu muzejních nocí, který organizuje Asociace muzeí a galerií ČR. Finančně festival podpořily statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

PARTNEŘI: Moravskoslezský kraj; statutární město Ostrava; Asociace muzeí a galerií ČR; Dny Fajne rodiny; Český rozhlas Ostrava; Dopravní podnik Ostrava, a.s.; Tiskárna Helbich, a.s.; Rengl, s.r.o.; Epona Ostrava, s.r.o.

ZAPOJENÉ INSTITUCE:

Ostravské muzeum

Galerie výtvarného umění v Ostravě

Nová radnice města Ostravy

Radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
CKV, Vila Hanse Ulricha
CKV, Minikino Kavárna
PLATO Ostrava

Antikvariát a klub Fiducia
Výtvarné centrum Chagall
Muzeum a Galerie Mlejn
Galerie Jáma 10

Galerie Gong

Národní zemědělské muzeum Ostrava
Hasičské muzeum města Ostravy
Železniční muzeum moravskoslezské

Futureum

GDM Contemporary

Slezskoostravská galerie
Galerie Díra
Národní památkový ústav

MUSEum+. Industriální muzeum v Ostravě

Dopravní podnik Ostrava
Střední umělecká škola, Ostrava
TyfloCentrum Ostrava
Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava
Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA)
Česká televize
Bytové muzeum Jubilejní kolonie

OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC se poprvé uskutečnila v roce 2009, kdy se jí zúčastnilo 9 subjektů. Nejvíce institucí (celkem 41) se zapojilo v roce 2018. Nejvíce vstupů (celkem 28 576) bylo evidováno v roce 2017. Autobusové muzejní linky přepravují návštěvníky festivalu zdarma od roku 2010. Slavnostní zahájení před budovou Nové radnice města Ostravy se koná od roku 2013, letos poprvé se uskuteční na Masarykově náměstí. V roce 2020 se festival nekonal z důvodu koronavirové pandemie.Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.