Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravské komunikace slaví 60 let, pomohly zachránit Most Pionýrů i při povodních

Silničáři z Ostravy, jak se jim dost často zjednodušeně říká, slaví 60 let. Přestože se společnost Ostravské komunikace stará o mnohé silnice a hlavní ulice v krajském městě, její činnost je mnohonásobně pestřejší. V roce 1976 pomáhala obnovovat po výbuchu plynu Most Pionýrů, o 21 let později se podílela na odstraňování následků ničivé povodně.

Historii firmy právě teď připomínají v ulicích velkoplošné panely putovní výstavy Galerie VENKU. Nyní je potkáte v Dolních Vítkovicích. Na první pohled zaujmou dobové snímky z let, kdy se teprve rozhodovalo o budoucí podobě správy silnic.

Už Marie Terezie v 18. století sice vydala první „silniční zákon“ v tuzemsku, až do začátku 20. století ale trvalo, než se ustavil Státní silniční fond dohlížející na zlepšení kvality cest. Po druhé světové válce se údržbě silnic a mostů věnovaly národní výbory a jejich expozitury, různě v čase organizované i reorganizované. V 60. letech 20. století pak v Ostravě fungovala Městská správa silnic. Její činnosti převzaly 2. července 1964 Ostravské komunikace.

„Byla to doba, kdy se na ulicích města vyskytovalo obrovské znečištění z dolů a hutí a řešilo se, čím v zimě ulice sypat, aby situace nebyla ještě horší,“ říká při pohledu na historické fotky předseda představenstva a ředitel Ostravských komunikací Michal Hrubý. Jeho první funkční období v roli ředitele začalo shodou okolností právě letos, tedy 60 let poté, kdy se firma postavila na vlastní nohy – tehdy jako rozpočtová organizace Ostravy se stovkou zaměstnanců. „Historii mám načtenou, současností dost intenzivně žiju,“ konstatuje ředitel s vědomím, že rolí bude firmě spíše přibývat.

Ostatně tak to bylo i v minulosti. Jak šel čas, „ostravští silničáři“ dostávali další a další úkoly, přebírali péči o mosty, o městské kolektory vedoucí nejrůznější potrubí, rozvody a kabeláže, o systémy řízení křižovatek apod. Na kontě mají ze 70. let 20. století jednak rekonstrukci Mostu Miloše Sýkory, jednak už zmíněnou práci na zborceném Mostu Pionýrů. Po tragické události, kdy vybuchl plyn unikající z poškozeného potrubí pod mostem, Ostravské komunikace odstraňovaly zhroucené konstrukce mostu a pomáhaly s výstavbou a provozem provizorního přemostění Ostravice.

„Protože aktivit podniku postupně přibývalo, začal se zhruba v polovině 80. let minulého století stavět nový areál, do kterého se měly sestěhovat provozy Ostravských komunikací roztříštěné napříč městem. Trvalo to až do roku 1990, kdy se nové zázemí podařilo dokončit a zkolaudovat v dnešním prostoru mezi ulicemi Mariánskohorská a Novoveská v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky,“ říká ředitel Hrubý.

V letech po „sametové revoluci“ se Ostravským komunikacím otevřelo nové pole působnosti. Postupně přibyla například správa parkovacích automatů, veřejného osvětlení, starost o přestupní uzel Svinovské mosty nebo spolupráce s dalšími správci komunikací, jako je dnešní Ředitelství silnic a dálnic či Správa silnic Moravskoslezského kraje.

Dramaticky do života firmy zasáhly povodně, které v roce 1997 zablokovaly mnohé průjezdy Ostravou, zaplavily ulice, podemílaly mosty, zatopily celé čtvrti, uvěznily lidi ve vyšších patrech domů, zastavily železniční dopravu, zablokovaly pohyb kolem koryt řek Ostravice a Odry. Byly to právě Ostravské komunikace, které musely vyrazit do akce spolu se složkami IZS, aby uzavíraly silnice, měnily dopravní značení, monitorovaly mosty a později pomáhaly s likvidací povodňových škod v ulicích města.

Firmu tyto zkušenosti posílily. V roce 1998 se stala akciovou společností. Rostly objemy zakázek i počty zaměstnanců. Ostravské komunikace nyní zajišťují portfolio činností pro statutární město Ostrava, které je jejich jediným akcionářem, dále pro městské obvody a městské společnosti a také pro zákazníky napříč trhem. Firma se stará zejména o údržbu silnic a mostů, o veřejné osvětlení, světelnou signalizaci na křižovatkách, kolektory či například o provoz parkovacích domů a parkovišť. Právě v těchto týdnech pak také opět o tzv. nadlimitní čištění a zkrápění ulic proti prašnosti a horku. Společnost je opakovaně zisková a v tuto chvíli zaměstnává 225 lidí.

Veřejnost se může doslova pod kapotu vozů a strojů a do zákulisí dispečinku Ostravských komunikací podívat během Dne otevřených dveří 22. června od 10 do 16 hodin. Program je připraven pro celé rodiny, podrobnosti o něm lze najít na www.okas.cz. S obchodními partnery a zaměstnanci si pak firma připomene své výročí 28. června.Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.