Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Inspirativní projekt MeetLoutky v Divadle loutek Ostrava má za sebou úspěšnou sezónu

Divadlo loutek Ostrava uzavřelo sérii vzdělávacích workshopů a seminářů v rámci projektu 3xMeetLoutky+. Od listopadu 2023 do června 2024 proběhlo celkem 5 akcí určených pedagogům, divadelním lektorům a studentům uměleckých a pedagogických vysokých škol, které se organizátoři snažili především inspirovat k tvořivé práci s žáky při výuce po návštěvě divadelního představení a nabídnout, jaké jsou možnosti jeho reflexe.

V listopadu 2023 proběhl dvoudenní seminář s názvem Holubi v pohybu, který vycházel z představení Kdo neskáče, není holub! aneb Zobáky sobě. Společně se hledaly cesty, jak s dětmi reflektovat divadelní představení. Tentokrát především pohybem a tancem a také formou dramatické výchovy. Nejprve proběhla dílna po představení se skupinou žáků, kterou vedla lektorka ze Sdružení D z Olomouce Jana Posníková. S pedagožkou a dramaterapeutkou Hanou Cisovskou proběhl diskuzní seminář, kde se diskutovalo nad zhlédnutou dílnou a také proč je vůbec potřeba reflektovat divadelní představení. Tanečnice a pedagožka Anna Línová ve svém pohybovém workshopu nabídla, jak lze reflektovat vybrané téma z inscenace formou pohybu a tance. Divadelní lektoři Pavla Masaříková a Tomáš Volkmer na závěr vedli pohybovo-výtvarnou dílnu s nabídkou technik a metod, které je možné využít se žáky ve výuce v návaznosti na zhlédnuté divadelní představení.

Březnový seminář Zvuky Farmy vycházel z inscenace Farma zvířat a jeho cílem bylo zvědomění divadelního zážitku prostřednictvím zvuků, ruchů a hudby. Lektor Martin Ptáček propojil studenty i dospělé účastníky, kteří se společně za pomoci perkusních nástrojů pokusili vytvářet scénickou hudbu. Proběhla také debata o hledání cest ke kreativní reflexi divadelního představení, kterou vedli Martin Ptáček společně s divadelní lektorkou Divadla loutek Hanou Volkmerovou. Program druhého dne lektoroval Daniel Skála, cimbalista, skladatel současné hudby, hudební improvizátor a pedagog Janáčkovy konzervatoře Ostrava. Prostřednictvím hudby, zvuků, ruchů, ale i práce s tichem, bylo úkolem hledat cesty, jak vnímat zvukovost divadelního díla. Workshop byl proložen výtvarnými bloky vedenými výtvarníkem Tomášem Volkmerem. Účastníci si vyzkoušeli modelovat se zavřenýma očima nebo vytvářeli masky z papíru a dotvářeli je dalšími kreativními materiály. V průběhu workshopu se pak výtvarné i hudební prvky propojovaly například pohybem postav s maskou na základě improvizovaného hudebního podkladu.

V květnu proběhl pětidenní workshop pro úzkou skupinu divadelních lektorů a loutkářů s názvem From Prop to Protagonist – Od rekvizity k protagonistovi s René Baker. René Baker je výraznou osobností loutkářského světa, režisérka, pedagožka a loutkářka. Je tvůrkyní původní metodiky práce s předmětem a ve svých odborných textech zpracovává trojí způsob bytí na jevišti. Doposud působila v divadlech a na vysokých uměleckých školách ve Španělsku, v Portugalsku, Řecku, Itálii, Finsku, Norku, Švédsku, na Islandu, ve Francii.

Druhou květnovou akcí byl seminář Krokodýlkova Velká témata. Dvoudenní kurz pro pedagogy, divadelní lektory a studenty uměleckých a pedagogických vysokých škol vycházel z inscenace Nejhorší věc na světě a byl zaměřen na otevírání komunikace s teenagery, na snahu vnímat a chápat jejich vidění světa a fungování v něm a na asimilaci divadelního zážitku. Hlavními lektory byli Tomáš Andrášik, psychoterapeut s letitou praxí s výcvikem v integrativní Gestalt terapii, a psycholožka a terapeutka Zuzana Snopková. Součástí semináře byla i přednáška psychiatričky a psychoterapeutky Gestalt terapie zaměřující se na práci s teenagery Genovévy Almássyové s názvem „Jak s nimi mluvit?“, která se zaměřila na způsoby otevřené komunikace se současnými teenagery a schopnosti zůstávat s nimi ve spojení. Lektoři DLO Hana a Tomáš Volkmerovi zakončili seminář rekapitulací a reflexí celého kurzu.

Poslední akcí v rámci projektu MeetLoutky byl červnový dvoudenní workshop Žít s respektem s psychology Kopřivovými, který účastníkům nabídl základní vzhled do uplatňování respektující komunikace, a to především s dětmi a mládeží. Lektoři Tatjana a Pavel Kopřivovi jsou psychologové a spoluautoři přístupu a knihy Respektovat a být respektován.Projekt MeetLoutky v Divadle loutek Ostrava vymysleli a začali organizovat manželé Hana a Tomáš Volkmerovi, kteří se věnují umělecko-vzdělávacím programům a lektorské činnosti nejen na půdě DLO přes 20 let. Hana Volkmerová k počátkům projektu říká: „Hned od počátku koncepce jsem měla touhu propojovat divadelní (loutkářský) a pedagogický obor, tedy umělce a pedagogy. Jsme spolu s mým manželem přesvědčeni, že divadlo může nabídnout daleko víc, než ‚jen‘ divadelní zážitek. Právě pedagogové s tímto zážitkem mohou následně pracovat ve školách, mohou na něj navazovat, mohou jej upevňovat, prohlubovat. Zhlédnutí divadelního představení může být východiskem k otevřené diskusi, je možné debatovat témata, která inscenace nabízí, soustředit se na její divadelní podobu a učit se ji vnímat a číst, je možné si vzít pro výuku třeba jen dílčí prvky jako východiska pro probíranou látku, je možné se soustředit na prožívání a emoce v průběhu představení, dokonce může působit až terapeuticky atd. Je toho zkrátka mnoho, jak s divadelním zážitkem pracovat. A proto jsme rádi, že jsme vytvořili inspirativní platformu MeetLoutky, která toto vše umožňuje.“

Akce je realizována v rámci projektu 3xMeetLoutky+ a je financována Evropskou unií – Next Generation prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstvem kultury ČR.Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Do národního finále soutěže Vesnice roku Palkovice chystají čtyřhodinovou prezentaci formou festivalu

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal 9. ročník Festivalu dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva. Obec tam navíc převzala ocenění v letošním krajském kole soutěže Vesnice roku a připravuje festival, se kterým se v září představí porotě ve finále.

Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

14. července 2024 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.