Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na onkologickou konferenci přijeli do Ostravy i významní odborníci ze zahraničí

Zhruba stovka odborníků se zúčastnila 19. Konference Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky, kterou od 20. do 21. června pořádali zástupci Kliniky onkologické FN Ostrava LF OU. Hlavním tématem byly inovativní techniky v radioterapii. Na setkání v ostravském hotelu Imperial dorazily i zahraniční špičky tohoto oboru.

Jedním z přednášejících byl nizozemský profesor Joost Verhoeff, který působí v amsterdamském University Medical Center. „Jedná se o vedoucího tamní radioterapie, která je asi nejrenomovanějším pracovištěm svého druhu v Evropě. Celkově se nám na konferenci podařilo přivítat pět významných řečníků ze zahraničí,“ uvedl přednosta Kliniky onkologie FNO a LF OU doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA.

Dalším byl profesor Martin Fast, který byl před čtvrtstoletím v rámci radioterapie u zrodu nové technologie, která spojila lineární urychlovač s magnetickou rezonancí. „Předběhl tím dobu o pětadvacet let. Díky jeho přednášce jsme měli možnost se o tom něco dozvědět. Profesor Fast působí na jedné z předních evropských klinik v nizozemském Utrechtu. Spolupracujeme s ním v rámci ozařování srdcí a je obrovská prestiž, že jsme s takovým člověkem vůbec mohli být,“ doplnil klinický inženýr Kliniky onkologické FNO a LF OU Ing. Lukáš Knybel, Ph.D.

Na konferenci dostali možnost přednášet i dva onkologové FN Ostrava – MUDr. Martin Palička a MUDr. Tomáš Blažek. Oba prezentovali výsledky svých doktorandských prací. „Společně s klinikou v Utrechtu pracuji na projektu, ve kterém porovnáváme bezpečnost dávkovacích režimů radioterapie u meningeomů mozku, což jsou nejčastější nádory centrálního nervového systému. Aktuálně vyhodnocujeme vzorky 473 českých a nizozemských pacientů,“ přiblížil svůj výzkum MUDr. Martin Palička.

Pořadatelství konference pro zástupce FN Ostrava určil výbor Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky, která sdružuje odborníky v těchto medicínských oborech. V Česku aktuálně působí zhruba 250 radiačních onkologů, stejný počet klinických onkologů a 50 radiologických fyziků.Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Ivan Strachoň (KSČM)

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Policisté s členy plavební správy kontrolovali rekreanty u přehrady a vůdce plavidel

Dnes 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy, kteří provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců.