Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vybrané objekty společnosti OVAK bude hlídat technologie používaná pro ochranu jaderných elektráren

Ke zvýšení ostrahy objektů v rámci vodovodní sítě použila společnost Ostravské vodárny a kanalizace a.s. jako první v Moravskoslezském kraji unikátní technologii prostorové ochrany LiDAR. LiDAR je technologie, která využívá laserové (světelné) paprsky k měření vzdáleností. Může být použita k detekci pohybu nebo k identifikaci objektů v rámci určitého chráněného prostoru. Systémy LiDAR se používají ve světě především k ochraně strategických objektů, v České republice například k ochraně obou jaderných elektráren nebo letišť.

Ostravské vodárny a kanalizace a.s. (dále společnost) zásobují obyvatele města Ostravy ​pitnou vodou z veřejné vodovodní sítě o délce 1 063 km. Součástí této sítě je i 14 areálů vodojemů nadzemních, zemních a věžových, o celkové kapacitě až 37 000 m3. Voda je strategickou surovinou, která je nezbytná pro spolehlivý chod města a jednou z důležitých aktivit společnosti jsou i komplexní aktivity zabezpečení všech areálů, počínaje oplocením a konče různými komplexními zabezpečovacími systémy, které cíleně nebudeme blíže specifikovat, na které navázala právě perimetrická ochrana za pomocí systému LiDAR. Žijeme v bezpečnostně složité době a společnost hledá další možnosti, jak ochránit vodovodní síť a akumulaci pitné vody především, před manipulací neoprávněnými osobami za použití nových technologií. Proto, jako první v Moravskoslezském kraji vůbec, použila systém LiDAR, skupinu senzorů a realizovala s ním tzv. perimetrickou ochranu svého největšího areálu s vodojemy v Ostravě-Muglinově. Součástí této investice bylo doplnění systému statických, tak otočných kamer.

LiDAR je zařízení, které využívá laserové paprsky (světlo), kterými zvládne scanovat blízké a vzdálené objekty a povrch okolí. Příslušný software vypočítává vzdálenosti objektů od sebe nebo v určeném směru a používá je pro vytvoření digitální trojrozměrné reprezentace, kterou zobrazuje v 3D modelu scanovaného prostoru/ areálu. Jakmile se v areálu objeví nebo začne pohybovat objekt, který není zaveden do systému, systém vyhodnotí změnu a spustí alarm. Spolu s kamerou, která objekt (osobu) automaticky sleduje, dává operátorovi možnost zhodnotit jeho předchozí pohyb po areálu, tak aktuální pozici v areálu a případně napomoci jeho zadržení přivolanou policejní hlídkou nebo hlídkou bezpečnostní agentury. Výstup činnosti LiDARu je online a na obrazovce operátora se jeví jako 3D obraz počítačové hry, která umožňuje například možnost virtuálního „označení“ osob s povoleným vstupem. Zařízení dává operátorovi komplexní přehled o pohybu osob v areálu a umožňuje mu tak efektivně řídit jeho ostrahu. V rámci předchozího zkušebního provozu bylo ověřeno, že systém LiDAR dokáže detekovat i malá zvířata od velikosti ptáka, zajíce až po velikost srny, které se tu a tam v areálu vyskytnou. V reálném provozu jsou tyto malé objekty detekovány nadále, nicméně již nejsou signalizovány.

Celkové investiční náklady na tento projekt jsou více než 5 mil. Kč a společnost předpokládá, že po vyhodnocení pilotního projektu, bude realizovat LiDAR i v dalších vybraných areálech.Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.