Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Extrémní opalování může přivodit i melanom, připomíná ČPZP

Slunce je zdrojem veškerého života na zemi. Pobyt na sluníčku bychom však neměli přehánět. Spálenou pokožkou totiž pomáháme nejen rychlejšímu stárnutí pleti, ale riskujeme i rozvoj nejzávažnějšího typu rakoviny kůže. Jak ukazují data České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), každoročně stoupá počet klientů se zhoubným melanomem, který je nebezpečný svou schopností rychle metastázovat do dalších míst a orgánů v těle.

„S diagnózou zhoubný melanom kůže se loni léčilo 3 052 našich klientů, což je rekordní počet. Meziročně to je o 151 klientů více. Zároveň rostou i náklady na léčbu. Zatímco v roce 2019 uhradila ČPZP poskytovatelům zdravotních služeb za péči o tyto pacienty zhruba 76 milionů korun, loni to bylo už 117 milionů,“ upřesňuje mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

ČPZP se vedle úhrady léčby zaměřuje také na oblast ochrany pokožky před následky škodlivého ultrafialového záření. Třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR přispívá svým klientům na preventivní vyšetření znamének.

Spolu proti melanomu pomáhá odhalit podezřelá znaménka

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna každoročně pomáhá lidem zajištěním mobilních vyšetřoven v kampani Spolu proti melanomu. Během ní se vždy na přelomu května a června do vybraných měst republiky ČPZP vypraví se speciálním stanem, ve kterých lékaři bez nutnosti předchozího objednání a zdarma vyšetřují všem zájemcům pigmentová znaménka. Letos se uskutečnil již sedmý ročník této veřejně prospěšné roadshow, kdy si v 15 městech nechalo vyšetřit svou kůži přes 8000 lidí. Lékařům se podařilo zachytit 403 podezřelých nálezů různých druhů kožních nádorů, což představuje 4,9 procenta vyšetřených pacientů.

Odhalit závažné změny na kůži lze i s příspěvkem ČPZP na vyšetření pigmentových skvrn v ordinacích dermatologů. Vyšetření může být provedeno například dermatoskopem, přístrojem FotoFinder a podobně. Dospělí i děti, kteří jsou pojištění u ČPZP, mohou z programu Prevence rakoviny kůže čerpat částku až 500 korun. Zájemců o příspěvek každoročně přibývá. Loni se o něj přihlásilo přes 7 900 klientů, kterým ČPZP přispěla celkově částkou asi 3,8 milionu korun.

Návštěvu lékaře není radno odkládat, pokud znaménko na kůži vykazuje změny, zvětšuje se, vyvyšuje, rozpíjí, krvácí, svědí, dlouho se nehojí anebo se objevilo úplně nové znaménko, případně jejich větší množství.

Jak se bezpečně opalovat?

„Abychom měli jistotu bezpečného pobytu na slunci, je třeba dodržovat určitá pravidla. To znamená ukrýt se do stínu v době mezi 11:00 a 15:00 hodinou. Samozřejmostí by mělo být nošení slunečních brýlí s UV filtrem, pokrývky hlavy i vhodného oblečení, stejně tak časté používání ochranného přípravku s vysokým SPF. Rodiče by měli věnovat mimořádnou pozornost také ochraně svých dětí,“ uvádí mluvčí pojišťovny ČPZP.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje více než 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.