Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historická Vila Dvořákova se dočká rekonstrukce, sloužit bude stejně jako v minulosti bydlení

Developerská skupina Antracit představuje nový bytový projekt v historickém jádru Ostravy. Vila Dvořákova, nacházející se na rohu Dvořákovy a Přívozské ulice, se dočká kompletní rekonstrukce a přístavby. Tato vila z roku 1895, která původně sloužila jako rodinné bydlení s jedinečnou zahradou, je již řadu let opuštěná a ve špatném stavu. Původní vila zůstane zachována, dojde však k její kompletní rekonstrukci a přístavbě, čímž vznikne nový bytový objekt, který nejen obnoví původní krásu této historické budovy, ale také ji přizpůsobí současným standardům moderního bydlení.

Vila stojí na nárožním pozemku v srdci historického centra Ostravy, přičemž ulice Dvořákova na jižní straně je frekventovanější, zatímco na západní straně hraničí s parkovou plochou Husova sadu, oblíbeným místem pro odpočinek v této části města. Blízkost nábřeží řeky Ostravice a snadná dostupnost služeb a městské hromadné dopravy činí tuto lokalitu perfektním místem pro život.

Vila je situována v městské památkové zóně, a tak i cesta k její rekonstrukci vede přes orgány památkové péče. „Přiznávám, že původním záměrem bylo využít pozemek k rodinnému bydlení, starý objekt odstranit a postavit moderní vilu, která by splňovala současné technologické i technické standardy. Nakonec jsme však vyslyšeli apel orgánů ochrany památkové péče na zachování budovy z 19. století a hledali řešení, které bude vyžadovat pouze její rekonstrukci. Výsledkem je atraktivní bytový komplex. Zároveň tímto projektem rozšiřujeme naše portfolium nemovitostí v Ostravě, což je jeden ze směrů, kterými se naše developerská divize v současné době více zabývá,“ popisuje Jan Hasík, předseda představenstva Purposia Group a.s., která je mateřskou společností skupiny ANTRACIT.

„V rámci návrhu řešení jsme pracovali s předem stanovenými limity orgánů památkové péče jako jsou výšky objektu či možnosti na zásahy do vnější fasády původního objektu. Akcentovali jsme také využití původní zahrady. Oslovili jsme několik architektů, a nakonec jsme vybírali ze 7 variant řešení od 5 architektonických studií z Ostravy, Brna a Prahy. Vybrané ostravské studio Ark prezentuje decentní, ale zároveň odvážné a čitelné spojení historického objektu se soudobou přístavbou. Jednotlivé byty chceme primárně nabízet k dlouhodobému pronájmu,“ dodává Zuzana Bajgarová, ředitelka mezinárodní developerské skupiny ANTRACIT pro Českou republiku a Slovensko.

VILA DVOŘÁKOVA nabídne 7 bytů o velikosti 70 až 160 m2, s vlastními prostornými lodžiemi, terasami a společnou zahradou. Každý byt bude disponovat prostornou terasou s orientací do ulice, parku nebo dvora. Objekt bude připravován s cílem dosáhnout nejlepšího energetického standardu, předpokládá se využití tepelných čerpadel, fotovoltaické elektrárny. Přilehlá zahrada si zachová kaskádovitý charakter i původní vzrostlé stromy. Zahrada bude vybavena aktivními prvky a posezením pro obyvatele domu. Ve sklepní části objektu budou umístěné komfortní sklepní prostory i menší fitness prostor a parkoviště pro obyvatele domu. Vítězný návrh projektu se bude dále rozpracovávat, developerská skupina ANTRACIT v tuto chvíli představila první verzi návrhu ze studie.

Stávající řešení vily svou hmotou, výškou i orientací spíše připomíná solitérní stavbu, podobně jako další stavby vilového charakteru v okolí. Výrazným rysem je téměř slepá fasáda na východní straně Vily Dvořákova, která naznačuje původní záměr doplnit blokovou zástavbu ulice Dvořákova. „Návrh spojuje mnoho vstupních faktorů a požadavků kladených na dané místo v jednotný funkční komplex. Stávající historickou vilu doplňujeme o nové současné hmoty přístavby a nástavby, čímž reagujeme na požadavky klienta v rámci maximalizace užitné plochy, a zároveň na limity památkové péče v rámci jejich výškového uspořádání. Přístavbou doplňujeme uliční čáru, a nástavbou rozšiřujeme vilu o další samostatnou bytovou jednotku. V provozním a funkčním řešení klademe důraz na kvalitní typologii všech bytů i jejich komfortní obsluhu a související zázemí. Minimalistické architektonické pojetí si klade za cíl, vytvořit vyvážený vztah mezi historickým a novým tak, aby si obě roviny nekonkurovaly, a naopak se navzájem plnohodnotně doplňovaly,“ objasňuje architekt Petr Kundrát ze studia Ark.

„V tuto chvíli probíhá projektová příprava na povolení záměru, samotná stavba by mohla být zahájena v roce 2025 a dokončena do dvou let,“ uzavírá Zuzana Bajgarová.

Developerská skupina ANTRACIT

Developerská skupina ANTRACIT Je československou developerskou společností v jejímž portfoliu naleznete logistické, výrobní a administrativní budovy a areály na území české a Slovenské republiky. Pro koncové klienty připravuje nájemní prostory od zajištění území až po předání do užívání koncovému nájemci. Zajišťuje kompletní proces přípravy projektu, povolení i vlastní výstavbu objektů.

Developerská skupina ANTRACIT je součástí stavebního holdingu PURPOSIA Group.

Referenční projekty: ANTRACIT House, Ostrava; IANP, Ostrava; ANTRACIT Point, Žilina.Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.