Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinská hornická nemocnice ulevuje pacientům s vážnými pohybovými potížemi botoxem

Karvinská hornická nemocnice (KHN) pomáhá pacientům, kterým komplikuje život vážné onemocnění nebo úraz, botulotoxinovými injekcemi. Látka, kterou lidé běžně znají z estetické medicíny, v KHN slouží pro rehabilitaci po cévní mozkové příhodě, po úrazech, při stavech spojených s roztroušenou sklerózou nebo s nádory mozku. V tuto chvíli má nemocnice v rehabilitační péči první desítku pacientů, kterým je „botox“ pravidelně vpravován do svalů. Další nemocní postupně přibývají.

„Pro pacienty se spasticitou, tedy stavem zvýšeného napětí svalů, které se nejsou schopny uvolnit, je to velká pomoc. Botulotoxin zruší přenos informace mezi nervy a svalem, sval se uvolní a pacient pocítí úlevu,“ říká zástupkyně primářky rehabilitačního oddělení KHN Eliška Kollerová, která zmíněné rehabilitační postupy řídí.

Doktorka Kollerová začala botox aplikovat u pacientů, kteří přicházejí do rehabilitační péče nebo navazují na iktové centrum KHN pro záchranu pacientů po mozkových příhodách. „Naší specialitou je návaznost aktivní rehabilitace na aplikaci. Botox působí zhruba tři měsíce, ve kterých je nutné, aby pacienti denně cvičili. Snažíme se je tedy naučit samostatné práci s jejich svaly, motivovat je, aby na sobě pracovali. Jinak by šlo jen o pasivní úlevu. Naším cílem ale je víc - zlepšení funkce končetin, návrat soběstačnosti, nebo alespoň její posílení, a zvýšení kvality života,“ říká doktorka.

Její slova potvrzují i pacienti. „Najednou jsem došel až k autu a s automatickou převodovkou jej už můžu řídit,“ uvedl například při vyšetření pacient v produktivním věku, který ale zůstává v anonymitě. Paní Romana H. (58 let) z Karviné říká, že jí rehabilitace s botulotoxinem ve svalech mění život k lepšímu. „Po 30 letech, když už jsem ani nedoufala, že by se mohlo ještě něco změnit, mi dal někdo naději a já ji využívám. Cvičím, snažím se a měření ukazují, že mi tato terapie pomáhá,“ říká.

Právě aktivní přístup je podle doktorky Kollerové naprosto klíčový. „Pasivní pacient, který přijde jednou za tři měsíce na injekci, ale nechce a nebude cvičit, sice pocítí efekt aplikace, ale ten zase časem vymizí a vše se vrátí do původního stavu,“ upozorňuje lékařka.

Právě proto klade KHN důraz na přímou spolupráci se zaškolenými fyzioterapeuty. O paní Romanu, která před mnoha lety prodělala mrtvici, se starají dvě fyzioterapeutky. „Beru to jako zásah osudu, jako obrovské štěstí,“ říká žena, která není úplně typickou pacientkou. Ideální je totiž podle lékařů začít s botoxem zhruba do roka po mrtvici či úrazu.

Doktorka Kollerová upozorňuje, že aplikace botulotoxinu není úplně jednoduchá. Nejprve je nutné ve spolupráci se školenými fyzioterapeuty přesně definovat, které svaly bude nutné uvolnit. „Musíme také počítat s tím, že lidé mají nějaký pohybový stereotyp, který si ve svém stavu našli, a my jim do něj zasáhneme. To nemusí být vždy příjemné. Je důležité, aby si sám pacient uvědomoval, co se mění‚ a uměl nám své pocity dobře popsat,“ líčí. Nutné je také přesné zacílení injekcí, proto se vše děje pod kontrolou ultrazvuku. Pacientům lékaři navíc doporučují, aby si sami určili své priority, co chtějí v hybnosti zlepšit. Lékařům se například může zdát, že by bylo dobré začít s aplikacemi do ruky, pacient ale může naopak preferovat pohodlnější chůzi a zvolit pro začátek dolní končetinu. „Řídíme se tím, co chce zlepšit pacient. To je velmi podstatné pro motivaci ke cvičení i dalším terapiím,“ dodala doktorka Kollerová.



V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

Včera 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

Včera 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Na projíždějící vlak u Studénky spadlo trolejové vedení. Doprava na koridoru se zastavila

13. srpna 2026 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další vážná mimořádná událost zastavila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Studénkou. Na jedoucí vlak EuroCity spadla trolej. Z postiženého vlaku evakuovali zhruba 150 cestujících a dalších 30 z osobního vlaku, který zůstal stát nedaleko. Pravděpodobně delší dobu potrvá než dojde k plné obnově provozu. Do půlnoci byl provoz obnoven po jedné traťové koleji.

Nohama na zemi, hlavou v oblacích. Začala rekonstrukce ostravského mrakodrapu

13. srpna 2026 11:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Třetí nejvyšší budova v Ostravě prošla dlouhým obdobím nejistoty a dokonce jí hrozila demolice. Teď ji čeká kompletní proměna podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Budova nabídne 111 nových bytů.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

Včera 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

Dodávka narazila do auta na dálnici D1 u Bravantic, provoz byl přerušen kvůli přistání vrtulníku

13. srpna 2026 13:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na 345. kilometru dálnice D1 u Bravantic ve směru na Brno ve čtvrtek narazil řidič dodávky do před ním jedoucího auta. Nehoda si vyžádala zásah všech složek IZS. Zranili se dva lidé. Kvůli přistání vrtulníku byl provoz na chvíli zcela přerušen.

Město přitvrzuje v přístupu k řešení autovraků

13. srpna 2026 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zpřísnil postup v otázce odstraňování autovraků. Dlouhodobě odstavená vozidla s propadlou technickou kontrolou bude po uplynutí výzvy ihned odtahovat. Nevyzvednuté ojetiny prodá nebo sešrotuje.

U Stříbrného jezera vznikne nový psí park. Jde o vítězný projekt Nápadů pro Opavu

12. srpna 2026 23:31 | Opava | Yvona Fajtová

Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

Kostel v Lískovci se rekonstruuje, přispěli občané i město

12. srpna 2026 14:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Program Daruj F-M je dobročinná sbírka, na kterou přispívají obyvatelé Frýdku-Místku a stejnou částkou pak přispěje i město. Tentokrát se vybrala velmi hezká částka na rekonstrukci kostela v Lískovci.

Jiskry, kouř i požár. Vlak strhl u Studénky trolej, doprava několik hodin stála

Včera 14:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vlak EuroCity vyjel z Ostravy a před Studénkou strhl trolej. Do akce vyrazili kvůli požáru hasiči a evakuováno bylo zhruba 170 lidí a další desítky z vlaku stojícího nedaleko. Doprava na koridoru několik hodin stála.

Muž naletěl na seznamce a přišel o 900 tisíc. Kvůli falešnému profilu ženy letěl až do Amsterdamu

Včera 13:33 | Celý MS kraj | Anna Břenková

31letý muž z Karvinska se na seznamce zamiloval do ženy, která ho zmanipulovala do podvodného výdělku na internetu. Pod záminkou plnění jednoduchých úkolů a klikání na webová okna přišel během měsíce o necelých 900 tisíc korun. Když zjistil, že jde o podvod, vydal se za ženou dokonce do Amsterdamu, ona se však na poslední chvíli omluvila.

57letá řidička narazila u Vrbna pod Pradědem do stromu, 14letého spolujezdce transportoval vrtulník do nemocnice

Včera 13:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Vážná nehoda se stala ve čtvrtek v Mnichově u Vrbna pod Pradědem. 57letá řidička dodávky zřejmě kvůli zdravotním potížím vyjela ze silnice a čelně narazila do stromu. Zranění utrpěla řidička i čtrnáctiletý chlapec, pro kterého přiletěl záchranářský vrtulník.

Mladý cyklista spadl do hlubokého srázu v Jeseníkách, utrpěl otevřené poranění břicha

13. srpna 2026 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dvacetiletý cyklista havaroval na silnici spojující Ovčárnu s Hvězdou v Jeseníkách. Po pádu skončil v rokli a vážně si poranil břicho. První pomoc mu poskytli svědci. Zraněného muže transportoval vrtulník do ostravské nemocnice.

Požár vlaku EuroCity zastavil provoz na hlavním koridoru mezi Ostravou a Studénkou

12. srpna 2026 16:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na trati mezi Studénkou a Jistebníkem zastavil mezinárodní vlak EC 130 Báthory. Důvodem byl kouř, který se linul od brzdového kotouče na jedné z náprav. Následně do akce vyrazili hasiči, kterým byla událost nahlášena jako požár.

Dron odhalil na D1 desítky prohřešků kamioňáků. Blokovali provoz a riskovali za volantem

12. srpna 2026 13:45 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Nelegální předjíždění, jízda v nesprávných pruzích i telefonování. Na dálnici D1 proběhla rozsáhlá policejní akce za účasti dronu, která v úseku od Fulneku po Ostravu odhalila celou řadu prohřešků řidičů kamionů. Pokuty na místě vyšly hříšníky na desítky tisíc korun.