Starý za nový – i tak by se dalo stručně nazvat zapůjčení dalšího elektromobilu v rámci partnerství Moravskoslezského kraje a Skupiny ČEZ. Projekt Elektromobilita ČEZ nyní kraji zapůjčuje k vyzkoušení vůz Nissan LEAF a zpět si bere jeden ze zapůjčených vozů Peugeot iOn.
„Jsme rádi, že můžeme vyzkoušet další značku elektromobilu. Jde o další krok v našem zodpovědném působení v oblasti životního prostředí, které je v souladu s environmentální politikou a cíli stanovenými krajem v rámci systému EMAS, tj. Eco Management and Audit Scheme. Automobily na tradiční paliva používáme denně při vyřizování pracovních povinností. Při jejich výměně za elektromobily se výrazně sníží produkované emise, hlučnost i náklady na provoz,“ říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.
Moravskoslezský kraj sází na rozvoj elektromobility a její popularizace mezi domácnostmi i firmami. V budoucnu totiž může jít o jednu z cest jak výrazně zlepšit stav ovzduší v regionu. „Moravskoslezský kraj je historicky prvním krajem, který se stal naším partnerem při propagaci elektromobility. Na jeho území cítíme velký potenciál pro rozvoj našich aktivit. Aktuálně máme v přípravě další kroky, které výrazně přispějí k expanzi elektromobility v regionu,“ dodává Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. V Moravskoslezském kraji ode dneška jezdí již téměř desítka elektromobilů v barvách projektu Elektromobilita ČEZ. Využívají je města Ostrava a Havířov a dále Krajský úřad Moravskoslezského kraje a společnost ČEZ Měření.
Partnerství s dalšími městy v regionu jsou v pokročilém jednání. Současně v celém regionu funguje již 5 veřejných dobíjecích stanic, kde mají majitelé elektromobilů možnost nabít své miláčky před další cestou. Kromě tří ostravských stanic jsou „dobíječky“ k dispozici ještě v Havířově a Třinci. Další stanice jsou připravovány.
Projekt Elektromobilita ČEZ Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu a postupně nabídne infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je současně důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.
Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice téměř 40 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či městských částí. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Trutnově, Hradci Králové či ve Vrchlabí. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců. Aktuální mapa dobíjecích stanic je vždy na www.elektromobilita.cz.
V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR. Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí, Pardubice, či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald’s, Kaufland, Tesco nebo automobilky jako Škoda Auto, Peugeot, Mercedes-Benz, Nissan či Opel. Kompletní seznam partnerů je k nahlédnutí na www.elektromobilita.cz.