Díky vozidlu je pečovatelská služba v obci kvalitnější
Když se řekne pečovatelská služba ELIM, mnoha lidem ve Stonavě se ihned vybaví dva domy s pečovatelskou službou v centru obce. Pečovatelky se ovšem starají také o občany v jejich přirozeném prostředí v rámci terénní služby. Díky dotaci z Moravskoslezského kraje je nyní tato služba mnohem kvalitnější a dostupnější. Pečovatelky mají k dispozici služební vozidlo.
Pečovatelská služba Slezské diakonie je ve Stonavě zajišťována prostřednictvím terénní pečovatelské služby ELIM Stonava. V současné době ji využívá 46 klientů. Jedná se nejen o uživatele domu s pečovatelskou službou a obyvatelů v komunitních bytech, ale i o občany, kteří žijí ve svých domácnostech napříč Stonavou.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby Elim Stonava: „Poskytujeme pečovatelskou službu dle zákona o sociálních službách, kde pomáháme těm lidem, aby zůstali ve svém domácím prostředí natolik, aby zvládali s naší pomocí jejich každodenní potřeby a to je pomoc s úklide, domácnosti, především pomoc se zajištěním a podporu při hygieně, při přesunech, příprava jídla, podpora při orientaci v rámci oblékání, v rámci přípravy na ten běžný celý den, aby v té domácnosti vše zvládli tak, jak sami potřebují. Kromě toho pomáháme uživatelům zorientovat se v jejich aktuální situaci a pomoc jim natolik, aby zvládali vše, co sami ke každodennímu životu potřebují.“
Vedení ELIM Stonava neustále dbá o to, aby pečovatelské služby byly ve Stonavě na co nejvyšší úrovni a byly dostupné všem.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby Elim Stonava: „Abychom mohli být mobilnější, abychom mohli efektivně poskytovat službu, chybělo nám k tomu vozidlo, abychom měli časovou dostupnost, ale i tu místní, protože obec Stonava má rozsáhlá místa, kde opravdu MHD nedojíždělo, mnohdy musely pečovatelky chodit pěšky a pokud se dopravovaly autobusem, tak byl klient závislý jenom na tom, jak ten autobus tam dojede a tak jsme tomu přizpůsobovali i služby, což nebylo úplně dobře. Nyní se podařilo v rámci programu na zvýšení podpory sociálních služeb v rámci MS kraje získat nové vozidlo, Fabii osobní automobil, kterým se pečovatelky mohou dopravovat po celé obci Stonava ke klientům, což zefektivní jejich pracovní fond, bezpečí ve večerních hodinách, kdy poskytují služby, ale můžeme se dostat do těch vzdálenějších částí obce a hlavně můžeme navýšit u některých klientů frekvenci poskytovaných služeb.“
Přestože hlavním cílem pečovatelské služby ELIM Stonava je zajistit svým klientům základní životní potřeby, ELIM zajišťuje pro své klienty v domě s pečovatelkou službou plnohodnotné trávení volného času. Zájemcům pak pomáhá i ve vyřizování žádostí o sociální příspěvky například příspěvek na péči.
---
Obec Stonava Vás zve na film o výstavbě Dolu ČSM
Obec Stonava Vás zve do kina. Ve velkém sále domu PZKO budete mít možnost zdarma shlédnout film stonavského rodáka Vladislava Delonga "Začít znova".
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Obci se podařilo získat film, který byl zde natáčen v roce 1963. Film se jmenuje "Začít znova". Je to to takový budovatelský film, který byl točen v prostorách dnešního Dolu ČSM.“
Film "Začít znova", který pojednává o životě brigádníků při stavbě dnes posledního funkčního dolu v České republice, získala obec z Národního filmového archivu v Praze. Hrají v něm například Slávo Záhradník, Milena Dvorská, Rudolf Jelínek, Ladislav Trojan či Vladimír Menšík. Filmovou premiéru měl tento film 13.3.1964. V sále Domu PZKO se bude promítat v neděli 2. dubna v 16.00 hod.
---
Stonavští žáci SK Stonava reprezentovali obec v Německu
Zimní příprava na novou fotbalovou sezónu vrcholí. Pro žáky SK Stonava byla velmi pestrá. Kromě pravidelných tréninků se zúčastnili žákovského halového turnaje v německém Giessenu (čte se gisenu). Jejich soupeřem byl i tým Borussia Dortmund.
S přípravou na jarní sezónu začali žáci SK Stonava hned po Novém roce. V lednu navíc vycestovali do Německa, kde se jako jediný zahraniční tým zúčastnili žákovského halového turnaje.
Marek Štefanec, trenér žáků SK Stonava: „Jeli jsme na turnaj do německého Giessenu a to díky známému, kterého znám několik let. Vím, že se zaměřuje na mládežnické turnaje po celé Evropě. Zavolal jsem mu, jestli není nějaký zahraniční tým v ČR, že bych klukům zpestřil zimní přípravu. Říkal, že momentálně tady není nikdo, ale jestli nechceme jet na nějaký turnaj. Nabídnul mi pět turnajů a jeden z nich byl právě v tom německém Giessenu.“
Během turnaje stonavští žáci nastoupili proti top ligovým týmům z celého Německa.
Marek Štefanec, trenér žáků SK Stonava: „A ještě nám trošku nahrála náhoda. Byli jsme ve skupině, kde se týden před turnajem jeden tým odhlásil a přijel druhý berlínský tým. Aby nehráli dva berlínské týmy, které se dlouhodobě znají v jedné skupině, tak nás místo jednoho Berlína přesunuli do skupiny, kde byl právě tým Borussia Dortmund, což byl pro kluky asi největší zážitek.“
Kromě žáků se turnaje zúčastnili i někteří hráči ze stonavského dorostu.
anketa, žáci SK Stonava: „Bylo to úplně super, jsem rád, že jsme v tom Německu mohli být, protože jsme vlastně byli jediný klub ze zahraničí, takže jsme tak trochu reprezentovali i Českou republiku.“ „Byl to velký zážitek, jsem rád, že máme takového dobrého trenéra.“ „Blo to velmi zajímavé. Největší zážitek bylo to, že jsme s Borussii Dortmund měli výsledek, prohráli jsme 5:1.“
Marek Štefanec, trenér žáků SK Stonava: „Pro mě největším zážitkem byl konec posledního zápasu, kdy jsme hráli s Berlínem. Kdy kluci šli z hřiště, tak všichni tleskali. To se mi opravdu líbilo, že ocenili, že kluci, kteří jsou na úrovni okresního přeboru hráli s týmy, kteří v Německu hrají ligové soutěže.“
---
„Miarka za miarkę“ w Scenie Polskiej TC
Scena Polska sięgnęła po sztukę Shakespeara „Miarka za miarkę“. Już sam tytuł, nawiązujący do biblijnego cytatu: „Taką miarą mierz bliźniego swego, jak siebie samego“, podpowiada, o jakich ludzkich przywarach jest to przedstawienie. Reżyserii podjął się Bogdan Kokotek, który zagrał również jedną z głównych ról.
Bogdan Kokotek, kierownik SP, reżyseria: „Ja nazywam to taką ciemną komedią Shakespeara. Jest to sztuka o dużym ostrzu społecznym, że tak powiem, ale trochę przybarwiona komediowym sosem.”
Shakespeare umieścił wprawdzie akcję sztuki w Księstwie Wiedeńskim, poruszane w niej tematy, takie jak korpucja władzy, hipokryzja czy patrzenie na innych zbyt surowo i zapominanie o własnych grzechach są ponadczasowe.
Bogdan Kokotek, kierownik SP, reżyseria: „Myślę, że jest aktualniejsza niż wtedy, kiedy została napisana. To zadziwiające, że wiele sztuk Shakespeara zachowuje swoją aktualność i myślę, że ‘Miarka za miarkę’ w szczególności.”
Joanna Gruszka, w roli Marianny: „Jest to Shakespeare, który w jakiś sposób jest uwspółcześciony, nie można powiedzieć, w jakim momencie dziejów się to odbywa. I z tego też wynika jego uniwersalizm, po prostu można go dopasować do, po pierwsze każdego w czasie i każdego miejsca w przedstrzeni.“
Kilka miesięcy temu dramat „Miarka za miarkę” wystawił teatr w Płocku, również w reżyserii Bogdana Kokotka.
Bogdan Kokotek, kierownik SP, reżyseria: „Dzięki temu, że w sumie bardzo niedawno realizowałem tę sztukę w teatrze w Płocku, mogłem sobie pozwolić na to, żeby wziąć udział jako aktor w tej realizacji, bo niestety, nasz zespół nie jest zbyt duży, a i tak ról w tej sztuce jest o wiele więcej, niż możemy widzieć na scenie, trzeba było ten tekst opracować, przymierzyć do naszego zespołu.”
Jak to jest być aktorem i wcielać się w postacie dramatu, mógł spróbować Marek Michałek, zatrudniony w dziale technicznym.
Marek Michałek, gościnnie: „Będę grał mnicha Tomasza i więznia. Jak się znalazłeś w tym przedstawieniu? Reżyser Bogdan Kokotek potrzebowal kogoś do roli, ja już pracuje teraz w teatrze, za sceną,to się zgodziłem i będę grać tutaj. Aktor to ciężka praca.”
Joanna Gruszka, w roli Marianny: „Jest to trudna materia, ale i trudna dla widza, bo ma taki przekaz pełen goryczy.”
---