Kyberšikana se od ostatních způsobů šikany liší tím, že využívá, lépe řečeno zneužívá moderních informačních technologií.
Jan Štolba, lektor. „Může jít například o neškodnou SMS, která může způsobit u oběti nějaké trauma, popřípadě může mít i nějaký nežádoucí další vliv. Může to vést i k sebevraždě a je to celkově nebezpečná záležitost protože probíhá nonstop dvacet čtyři hodin denně od sociálních sítí až po e-maily a SMS.“
Anketa, účastníci semináře:
„Já jsem se nesetkala s něčím takovým.“
„Ještě ne.“
„Určitě je to závažný problém.“
„Ano, je to závažný problém.“
„Ano, na základní škole. Víceméně fyzicky. Bili mě i psychicky mě deptali.“
Obrana proti kyberšikaně je poměrně obtížná. Oběti totiž agresora velmi často vůbec neznají.
Jan Štolba, lektor: „Případné oběti si mají dávat pozor právě na to, v jakém prostředí se pohybují. Taky zároveň na to, co na internetu o sobě dávají vědět, popřípadě jak se chránit na internetu nějakými pravidly chování na internetu.“
Bruntálské informační středisko Europe Direct, které seminář pořádalo, je součástí oficiální informační sítě Evropské unie.
Lucie Musialová, vedoucí Europe Direct Bruntál: „Našim cílem je poskytovat snadný a bezplatný přístup k informacím o EU zejména pro obyvatele okresů Bruntál a Opava. Mezi naše služby patří jak služby informační, poradenské, zprostředkující, tak také pořádání nejrůznějších seminářů, besed, informačních kampaní a podobně.“
Zájemci mohou bruntálské informační středisko navštívit každý všední den. Sídlí na třídě Edvarda Beneše vedle budovy úřadu práce.