V Bruntále používají kontejnery na takzvané klasické tříditelné odpady - sklo, papír, plasty a navíc také na nápojové kartony. Lidé si na třídění většinou rychle zvykli.
Petr Fiala, ředitel Technických služeb Bruntál: "Pozitivní na separaci, na průběhu separace je, že každoročně se vyseparovává stále víc těchto komodit."
Situace s druhotnými surovinami je stále složitější. I z Bruntálu se totiž separovaný odpad vyvážel do zemí třetího světa. Nyní, v době světové krize, ale tyto země separovaný odpad nechtějí.
Zdeněk Bukovjan, majitel sběrny druhotných surovin: "Tak jsme se dostali do situace, kdy nám tady materiál leží na place, je neprodejný a my musíme zajistit třídění každodenně. Dováží se třikrát do týdne. Ten materiál by nás zahltil, proto nemůžeme přestat s tříděním."
Ve sběrně je nutné platit elektřinu, platy zaměstnanců a další položky. Město tedy nejenže nedostává za odpadové suroviny žádné peníze, ale musí za ně zaplatit. Za kilogram plastů je to třeba korunu padesát.
Vladimír Procházka, vedoucí odboru životního prostředí: "Poplatek, který občané platí, u nás je to 500 korun, ten už samozřejmě nestačí na pokrytí veškerých služeb při nakládání s odpady v obci. Ty skutečné náklady na rok 2007 se dostaly někde na 591 korun, tedy zhruba 600 korun. Dotace města je asi 100 korun."
Problémy s druhotnými surovinami nemá pouze Bruntál. Potýkají se s nimi všechny obce a města. Podle odborníků by měl zasáhnout stát.
Vladimír Procházka, vedoucí odboru životního prostředí: "Pokud chceme snižovat objem uloženího odpadu na skládkách, bez energetického využití odpadu se neobejdeme. Současná politika tomu ale nepřeje."
„Nenechte se odradit a třiďte stále víc. Jiná možnost není. Město s dotacemi na třídění odpadů počítá v rozpočtu," nabádají odborníci z radnice obyvatele města.