Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bazilika ve Frýdku-Místku povýšila na národní kulturní památku

Seznam národních kulturních památek v České republice se rozšířil o další významné objekty. Je mezi nimi i Bazilika minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku.

31. ledna tohoto roku přibylo na seznam národních kulturních památek České republiky 19 dalších objektů, které vybralo ministerstvo kultury. Od tohoto dne k nim patří také frýdecká Bazilika minor Navštívení Panny Marie.

“Musím říct, že je to velmi dobrá zpráva pro město Frýdek-Místek, protože jsme se dostali na tento seznam významných staveb. Bazilik, jako je ta frýdecká, v naší republice není mnoho. Navíc ta naše je významná tím, že v kryptě jsou několik set let staré ostatky poutníků, kteří tady kdysi chodili. My spolupracujeme s církví na zlepšení té krypty. V loňském roce jsme dali 400 tisíc korun na zpracování studie a průzkumů, jakým způsobem se ta krypta dá opravit, aby ty ostatky mohly být zpřístupněny pro veřejnost,” sdělil primátor města Frýdku-Místku Michal Pobucký.

“KDU-ČSL i vedení města se snaží o to zpropagovat Frýdek-Místek jako mariánské poutní místo a toto je vlastně jeden z kroků. Ono už i minulé vedení radnice podpořilo rekonstrukci areálu baziliky a nynější vedení radnice přispělo na studii té krypty. Já jako předseda komise cestovního ruchu bych si velmi přál, aby krypta byla zpřístupněna veřejnosti v nějakých pravidelných časových intervalech, nejenom při jednorázových akcích, jako je třeba Noc kostelů, protože by to určitě bylo přínosem jak pro baziliku, které by se tím zvýšila návštěvnost, tak pro celé město Frýdek-Místek,” řekl radní města Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Ve zmíněné kryptě pod bazilikou jsou pohřbeni poutníci z Tovačova, kteří v roce 1713 utonuli při povodni v řece Ostravici.

“V současné době probíhají v oblasti té krypty průzkumné práce a zpracovává se technický projekt, který bude obsahovat, jakou cestou půjdeme při opravě té krypty, při nakládání s těmi ostatky a jejich důstojnými uloženími v kryptě, aby výsledný efekt byl pro ty návštěvníky, kteří tady přijdou. My bychom chtěli jim tu kryptu zpřístupnit v celé její kráse, aby si to mohli vychutnat a zakusit tu historii toho místa,” řekl asistent děkanátu Frýdek Michal Bučko.

Římskokatolická bazilika z roku 1777 je jedinou baziliku v Moravskoslezském kraji, proto určitě stojí za to ji navštívit.

“Je to pro nás závazek i potěšení, protože je to i odměna za to, že tato kulturní památka, dnes národní, je vlastně pozvánkou pro ostatní, aby sem přišli a podívali se a viděli, co tady máme,” zdůraznil administrátor farnosti Frýdek otec Jozef Novák

“Z pohledu cestovního ruchu se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek, kterou máme ve Frýdku-Místku. Je třeba si uvědomit, že se tu každý měsíc konají poutě, přijíždějí sem lidé zdaleka, jak z diecéze ostravsko-opavské, tak i z Polska, Slovenska a dalších zemí, takže z pohledu Frýdku-Místku je to velice významná památka. Proto spolupracujeme, ať se nabídka této památky dále rozšiřuje. V loňském roce se podařilo, že byla celé léto otevřená, byla tady otevírací doba, byla možnost si ji prohlédnout. My se snažíme, aby se ta nabídka zlepšovala, aby tato památka měla své místo ve městě a aby ji navštěvovali nejenom vzdálení hosté, ale i občané Frýdku-Místku,” uvedl náměstek primátora města Frýdku-Místku Karel Deutscher.

V červenci tohoto roku by měly být ukončeny průzkumné práce v kryptě, které by měly stanovit rozsah samotných fyzických prací vedoucích k její opravě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy